SON DAKİKA

Ahilik Haftası Kutlama Programı Yapıldı

Bu haber 20 Eylül 2017 - 19:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Kültür Merkezi konferans salonunda Ahilik Haftası kutlama programı yapıldı.
Kutlama Programına Vali MANTI’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Tunahan ÇİL, Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ, Bingöl Üniversitesi Rektörü İbrahim ÇAPAK, İl Emniyet Müdürü Metin AKAY, Ticaret İl Müdürü Vahap TANIK, kurum müdürleri, ilimiz esnafı, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Program İstiklal Marşının okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Ticaret İl Müdürü Vahap TANIK, “12. Yüzyılda ortaya çıkan ahilik teşkilatı felsefesinin daha iyi anlaşılması için her yıl bu haftayı kutluyoruz. Ahilik, birlik, kardeşlik, dostluk, insanlık gibi değerleri merkezine alan bir oluşumdur. Ahiliğin yaygınlaştırılması, felsefesinin her kesime kabul ettirilmesi için çabalamalı ve esnafımıza sahip çıkmalıyız” dedi.
Daha sonra konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Valimiz Sayın Ali MANTI şunları söyledi: “Ahilik bildiğimiz gibi Selçuklu’nun son dönemlerinde, 1100’lü yıllarda, Osmanlı’nın ise ilk dönemlerinde faaliyete başlamış çok önemli kurumlarımızdan biridir. Ahilik sadece esnafımıza meslek kazandırmıyordu. Aynı zamanda ahlak kazandırıyordu, haysiyet kazandırıyordu, Doğruluk ve dürüstlük kazandırıyordu. Bugunkü TSE aslında misyon olarak ahiliğin bu günkü tezahürüdür. İşte bugünkü kooperatiflerimiz, Sigortacılık sistemleri bir takım sandıklar, kooperatifler Ahilik teşkilatından örnek alınarak günümüze intikal eden kurumlardır. Tarih tekerrürden ibarettir. Bizim millet olarak sıkıntımız şu anda uygulamada. Herkes her şeyi biliyor. O kadar şey biliyoruz ki, bazen Melekler bile bizim bilgimizden hicap ediyor. Fakat bizde uygulamada sıkıntı var. Önemli olan az ve öz uygulamadır. Bir ayeti kerime var ya “niçin yapmadıklarınızı söylersiniz, söylediklerinizi niçin yapmazsınız.” Biz şu anda tam o durumdayız. Söylediklerimizi yapmıyoruz, yapmadıklarımızı söylüyoruz. Önemli olan doğruyu ve faydalı olan şeyleri yapabilmektir. Sözlerimizi hükümsüz kılmamak için söylediklerimizi yapmamız lazım, şükretmemiz lazım. Tarihte nereden nereye geldik bunlara bakmamız lazım. Tarihten ibret almamız lazım. Mazi, hal ve İstikbali birbirine kaynaştırmamız lazım, mecz etmemiz lazım. Ahilik haftası, kendimize gelmek, değerlerimizi, kurallarımızı ve geleneklerimizi yeniden gözden geçirme konusunda vesile olsun.
Bugünden itibaren hepimiz, başta ben olmak üzere yaptığımız işi kontrol etmemiz lazım. Bir ayet-i kerimede mealen ‘kişi yaptığıdır, kişi söylediği değildir’ denmektedir. Söylemek çok kolay, önemli olan yapmaktır. Yapmak için de irade gerekir, inanç gerekir, düşünme gerekir. Buna dikkat etmemiz lazım. Bu ahilik haftamızın ülkemize ve milletimize insanlığa faydalı olmasını diliyorum. Esnafımızın hayırlı ve bol kazançlar içerisinde yeni yıllara yeni ahilik haftalarına ulaşmasını diliyorum. Ahilik haftanız kutlu olsun hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum.”
Konuşmaların ardından yılın Ahisi, Kalfası ve Çırağı seçilen esnaf ve sanatkarlara plaket ve hediyeler verildi. Ayrıca Vali MANTI, Ahilik Haftası kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere kitap ve kırtasiye seti hediye etti.
Program Halk Oyunları gösterisi ile sona erdi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat