SON DAKİKA

E-Devletten Alınan Belgeler Hakkında Duyuru

Bu haber 14 Eylül 2017 - 23:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Nüfus müdürlüklerinde yaşanan yoğunluktan dolayı İçişleri Bakanlığı e-devlet üzerinden alınacak belgelere ilişkin bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, e-devletten alınabilecek nüfus kayıt örnekleri ile ikametgah belgelerinin kurumdan alınan belgeler ile eşdeğer olduğu vurgulandı.
Yapılan açıklamada, “Nüfus Müdürlüklerindeki iş yoğunluklarının azaltılması amacıyla öncelikle 09/02/2017 tarihi itibari ile Kişi Nüfus Kayıt Örneği, 02/03/2017 tarihi itibariyle de yerleşim yeri ve diğer adres belgesinin e-Devlet üzerinden paylaşımı yapılmaya başlanmıştır. Nüfus Müdürlüklerindeki iş yoğunluklarının daha da azaltılması amacıyla Bakanlığımız 180 günlük eylem planına e-Devlet üzerinden Aile (kişi, eş ve çocuk) ve Nüfus Aile (kişi, eş, çocuk, anne ve baba) Kayıt Örnekleri ve Nüfus Olaylarının (Doğum, Evlenme, Boşanma, Ölüm, Kayıt Düzeltme, Velayet, Yer Değiştirme, Gaiplik, Vesayet, Tanıma, Soybağı) paylaşımının yapılması dahil edilmiştir. Yapılan çalışmalar 01/08/2017 tarihi itibari ile tamamlanmış ve ilgili Nüfus Kayıt Örnekleri ve Nüfus Olaylarının e-Devlet üzerinden paylaşımı yapılmaya başlanmıştır” denildi.
E-Devlet üzerinden alınabilecek belgeler şu şekilde sıralandı:
Kişi Nüfus Kayıt Örneği : Sadece kişinin kendisine ait nüfus bilgilerini içeren kayıtlardan oluşmaktadır.
Aile Kayıt Örneği : Kendisi, Eşi ve Çocuklarına ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır.
Nüfus Aile Kayıt Örneği : Kendisi, Eşi, Çocukları, Anne ve Babasına ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır.
Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi : Sadece kişinin kendisine ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır.
Açıklamanın devamında, “5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 151 nci maddesinin 4 üncü fıkrası gereğince E- Devlet kapısı üzerinden alınan belgeler, nüfus idarelerinden alınmış resmi belgeler ile aynı hukuki değere sahiptir” ifadelerine yer verildi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat