SON DAKİKA

Sulama Göletinin Detayları Belli Oldu

Genç ovasında 100 Bin dönümlük ekilebilir arazinin sulanabilmesine imkân sağlayacak olan Vahkin Sulama Projesinin yapım ihale sözleşmesi 7 Ağustos’ta DSİ Elazığ Bölge Müdürlüğü’nde imzalandı. Milli ekonomiye yıllık 5 Milyon 207 Bin TL gelir artışı sağlayacak olan projenin güzergâhı ve diğer özelliklerine dair detayları da belli oldu.

Bu haber 11 Eylül 2017 - 19:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Genç ilçesinin yıllarca özlemini duyduğu sulama göledinin müjdesi AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu tarafından verilmişti. İhalesi 17 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ve 7 Ağustos 2017 tarihinde de sözleşmesi imzalanan Vahkin Sulama Projesinin tamamlanması ile birlikte Çaytepe ovası, Meşedalı Köyü Ovası, Sürekli Köyü ile Genç Ovası sulamaya kavuşmuş olacak.
Detaylarına ilişkin ilgili kurum yetkililerinden aldığımız bilgiye göre; Çaytepe Köyü Düşmalan Mezrası’nda yapılacak Aşağı Kaleköy Barajı’nın dip savağından alınan su ile Genç ilçesinde 9 Bin 450 dekar tarım arazisinin sulanması yapılacaktır. Tamamı son teknoloji, kapalı sistem ile akıtılması beklenen sulama suyunun güzergâh boyunca bütün drenajları ile kapalı servis hatlarla direk tarlalara verilecek. Dekar başına 551 TL ve milli ekonomiye yıllık 5 206 950 TL gelir artışı sağlanacak proje ile yaklaşık 2 Bin 835 kişinin de istihdam edilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca sulama şebekesinde toplamda 70 kilometrelik HDPE 100 boru döşenecektir.
“GENÇ’İN 35 YILLIK HAYALİYDİ”
Geçtiğimiz Mayıs ayında konu ile ilgili müjdeyi veren AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, ‘Bu proje Genç ilçemizin 35 yıllık hayaliydi. Gençken hem bizim ilçemizin büyükleri, kanat önderleri hep bu ihaleden, bu projeden bahsederdiler. Allah’a şükür ki bize nasip oldu’ diyerek şunları söylemişti:
“Bu proje çok kapsamlı bir proje, Bin hektar, yani 100 Bin dönüm demektir. Yani Genç’in 100 bin dönüm arazisi ekilecek, sulanacaktır. Bu projenin bir önemi daha var. Bunu cazibeli su olarak akıtacağız. Tamamı son teknoloji, kapalı sistem ile akıtılacak. Güzergâh boyunca bütün drenajları ile kapalı servis hatlarla direk tarlalara verilecek. Ve suyumuzda parasız olacak. Çünkü şimdiye kadar Türkiye’de uygulanan bu paralı sistemler pek vatandaşı memnun etmemiş. Ama Allah’a şükür ki projemiz hem son teknoloji kapalı sistem ile gelecek hem de vatandaşımız parasız bu suyu kullanacak. Bu sulama suyu ilçemize bir faydası daha olacak malumunuz birçoğumuz içme suyu bağ-bahçelerimizde kullanıyoruz. Vahkin Sulama suyu gelmesi ile artık onda da tasarruf etmiş olacak. Tabii belediyemiz biraz zarar edecek, parasal konusunda biraz daha az su parası toplayacak fakat kaçak su derdinde de biraz daha kurtulacak. İnşallah vatandaşlarımız bu sudan daha güzel bir şekilde yararlanacak.  Bu suyun bir diğer önemi daha var ilçemizde şimdiye kadar bu çapta böyle büyük bir sulama planlamamız yoktu bu ilk olacak. Bu Genç ilçemizin tarım arazisinin yüzde 70-80’i sulana bilecek çapta bir projedir. İkincisi Sütaş’ta temel atıyor. Bundan sonra Sütaş’a yem bitkileri tahsis edecek alanlara ihtiyaç vardı. Sulu alanlar yani Allahın izniyle bu projeyle de bunu da aşmış olacağız”
Gencinsesi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat