beylikdüzü escort bayan

SON DAKİKA

Solhan'da Sınıf Öğretmenleri Bilgilendirildi

Yenilenen müfredat ile ilgili İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve Formatör öğretmenler tarafından Solhan İlçe Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda ilçe genelince çalışan sınıf öğretmenleri bilgilendirildi.

Bu haber 11 Eylül 2017 - 20:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2017 yılında yenilenen müfredat ile ilgili bilgilendirme semineri yapıldı.
İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve Formatör öğretmenler tarafından Solhan İlçe Halk Eğitim Merkezi Gazi Hakim Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’nda ilçe genelince görev yapan sınıf öğretmenlerine yönelik bilgilendirme semineri yapıldı.
Yapılan bilgilendirme seminerinde; “Çocuklar her zaman bizleri takip ederler. Bu değer yargıları ile ilgili mesela saygılıyız dürüstüz bunları çocuklara öğretirken değer yargıları, vatan, millet, toplumla ilgili konuları verirken bunları çocuklar ne kadar özümsüyor, biz ne kadar özümsüyoruz? Bir çocuğa saygısı, sevgiyi öğretirken biz saygısız davranıyorsak, çocuğa vatan millet aşkını anlatırken biz vatan ve millete karşı hareketlerde bulunuyorsak bu çocuklar üzerinde etki yapmaz. Sigara içen bir insana ‘niye sigara içiyorsun sigara sağlığa zararlıdır’ demesi ona fayda vermez. Değerler eğitimi bundan sonra sadece panolarda kalmayacak. Bunlar geleceğimizdir. Türkiye’nin geleceği, dünyanın geleceği insanlar inşa ediyorlar. Bir insanı değiştirmeniz, binlerce insanları kurtarmamız demektir ve bir insanı bozmamız binlerce insanı bozmamız demektir. Çünkü etki alanları zincirlemedir. Çok fazla alana etki ediyor. Değerler eğitimi; yeni müfredatta güncellenen müfredatımızda bundan sonra bütün derslerin sadece bir dersin değil kazanımları içine serpiştirilmiş, yedirilmiş. Biz bu kazanımların içinde bunları göreceğiz. Önce benimseyeceğiz. Çocuklara ‘kitap okuyun’ demeyeceğiz, biz kitap okuyacağız, ‘kitap okuyalım çocuklar’ diyeceğiz. Bunu benimseyeceğiz ve bu şekilde eğitim öğretimimize devam edeceğiz.” şeklinde bilgi aktarımı yapıldı.
“ÖĞRETMEN ARTIK BİLGİ YÜKLEMENİN DAHA ÇOK ÖTESİNE GEÇTİ”
Yapılan toplantıda 12 yıl sonra hayat bilgisi hakkında yapılan güncellemeler ile ilgili; “Dünya hızlı bir şekilde dönüyor ve hızlı değişimler oluyor. Bu değişimlere bağlı olarak bunun dinamiti de tabii ki eğitimdir. Bu yapılan yenilik ilk yenilikte değil bu son da olmayacak çünkü sürekli değişiklik devam edecek. Bildiğiniz gibi ülkemizdeki yapılan en son değişiklik 2005 yılında yapılmıştı. Aradan geçen 12 yıldan sonra şuan bir güncelleme yapılmış. Bildiğiniz gibi bu dünya ortalamasına baktığımız zaman çok uzun bir süreç bu süre 5-6 yıldır. Genellikle ondan dolayı bu yapılandırma son programda değil ve ilk programda değil. Hayat bilgisine baktığımız zaman ilk başta ele alınan öğrenci merkezli olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Bildiğiniz gibi derslerimizin işleyişinde öğrenci merkezli olacak. Yani öğretmen merkezde olmayacak. İkincisi yaparak, yaşayarak öğreteceğiz. Şimdi diyeceksiniz bütün konular soyut mu? Hayır. Hayat bilgisi konularına baktığımız zaman, kazanımlarına baktığımız zaman el yüz yıkama olsun, sınıf ortamında lavabolarda el yüz yıkamayı da öğrenciye uygulamalı olarak yaptırdığımızda bu öğrenci de kalıcı bir kazanım olarak kalır. Diğer bir bilgi öğretmen rehber olmalı sadece bilgi yüklü olmamalı. Hepimiz biliriz öğrencilik yıllarımızda yani öğretmenlik daha kolaydı. Niçin diyeceksiniz. Çünkü; o zaman bilgi merkezli bir eğitim sistemimiz vardı. Hangi öğretmen daha fazla bilgi yüklüyorsa en iyi öğretmen oydu ama günümüzün şartları değişti. Öğretmen artık bilgi yüklemenin daha çok ötesine geçti. Öğretmenlerimiz artık öğrenciye bilgi yüklemeyecek. Çünkü teknolojinin gelişmesi ile öğrenci istediği bilgiyi istediği yerde bulabiliyor ve ondan dolayı öğretmenin yapması gerek bunun ötesine geçmesi lazım. Öğretmen öğrencinin öğreneceği bilgileri takip etmesi lazım. Öğrencinin işine yarayan ve yaramayan bilgilerinin hangileri olduğunu öğrenci bunun tasnifini öğrenmesi lazım. Öğrencilerimizin ufkunu açmalıyız. Onlara model olmalıyız. Öğrencilerimize rol model olmamız lazım” şeklinde bilgiler paylaşıldı.
“VATANDAŞ YETİŞTİRMEMİZ LAZIM”
Programında devamında konuşan eğitimci şu ifadeleri kullandı: “Programa gittiğimiz zaman öncelikle bu dersimiz trafik ve hayat bilgisi derslerinde güncellemeyi daha önce yaptılar. O zaman bize dediler ki biz matematiği öğretmişiz, Türkçeyi de öğretmişiz, sosyalde de sıkıntımız yok ama sonuçta genel olarak baktığımızda bir davranış sıkıntımız var. Bir vatandaş yetiştirememişiz. Bu konulardaki eksikliklerden dolayı özellikle bakanlığımız derslerimizi daha büyük hassasiyetle işlememizi istiyor. Çoğumuz yapmıştır. Ben hayat bilgisi dersinde problem çözdüm, trafik dersinde Türkçe metin yaptım. Niçin? Sınavda benim öğrencim daha iyi olsun, daha başarılı olsun listenin ilk 30’unu ben alayım. Yanlış yapmışım. Şimdi biliyorum okumuş bir yerlere gelmiş hala davranış boyutunda bir sıkıntı vardır. Biz aynı şeyi yaşamamak için bu konuları daha hassasiyetle işlememiz gerekiyor. Çünkü eğitim programı öğrencinin değişime ve gelişime ayak uydurabilen, kendisinin toplumun maddi ve manevi yaşam standartlarına ayak uyduran, artıran demokratik kültür benimsemiş ve buna katkı sağlayan bir birey olarak yetişmesini sağlamaktır. Zaten biz bunları yaptıktan sonra bilgiye ulaşır, matematiği de öğrenir Türkçeyi de çok rahat öğreneceğiz.”
ÇOCUĞUN ROL MODELİ ÖĞRETMENİDİR
Programın sonunda ise şu ifadeler kullanıldı: “Allah göstermesin hiçbir arkadaşımın başına gelmesini istemem ama o çok sevdiğiniz ve hiç elinizden düşürmediğiniz telefonlar ya bir mesaj geldi yada kulağınıza tutuğunuz zaman çok sevdiğiniz aile bireylerinizden birinin hiç arzulamıyoruz ama trafik kazası geçirdiğini duyarsanız kendinizi nasıl hissedersiniz? Eminim ki şuan ki pozitif enerjinizin negatife dönüştüğünü, kolumuzun kanadımızın tutmaz olduğunu, çıldırdığınızı hissedeceksiniz. Sevdikleriniz sabah çıkarken sarıldığınız çocuğunuz, sizi gülücüklerle gönderen eşiniz, her gün hayır duasını sizden esirgemeyen anneniz nasıl bir duygu! Biz yaşadık, birçok arkadaşımız bunu yaşadı. İşte bizim o çok önemsemediğimiz trafik kuralları var ya bunun sonucu toplumumuza yansıması bu. Kamu spotları hazırlanır, eğitim şart denir. Evet, eğitim şart da bu eğitimi kim verecek? Bunu siz vermeyeceksiniz biz vermeyeceğiz sınıftaki öğretmen vermeyecek kim verecek?  Ben kendi çocuğuma laf anlatamıyorum sizler de çocuklarınıza laf anlatamayacaksınız. Niye? Çünkü onun bir öğretmeni var. Öğretmen ona rol model olmuş; görerek öğrenme metodu var. Siz nasıl hareket ederseniz onlarda öyle hareket edecek. Çocuklar büyüklerini taklit ediyor. İşte model bu. Bir çocuğu nasıl eğitirseniz yetiştireceğiniz insan böyle olacak.”
Solhanınsesi

Sertaç Dilda - Mala Me Sertaç Dilda - Buke Sertaç Dilda - Reşe Ez Brindar Mame (feat Bawer Beyani) Sertaç Dilda - Reşe (feat Bawer Beyani) Sertaç Dilda - Kurdish Mashup Sertaç Dilda - feat Deniz Sarıca-Sevin Gayrı Sertaç Dilda - Welate Gurbete Sertaç Dilda - Bunca Gamı Bunca Derdi Sertaç Dilda - Welate Gurbete (Remix) Sertaç Dilda - Yalan Dünya

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat