SON DAKİKA

Solhan'da Okul Güvenliği Toplantısı Yapıldı

Ülkemizin geleceği olan çocukların ve gençlerin 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının huzur ve güven içinde geçilebilmesi büyük önem taşıdığından eğitim öğretim yılının başlamasından önce Solhan’da okul güvenliği toplantısı yapıldı.

Bu haber 11 Eylül 2017 - 19:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

18 Eylül 2017 tarihinde başlayacak olan eğitim öğretim yılında yaklaşık 20 milyon öğrenci ders başı yapacak. Ülkemizin geleceği olan çocukların ve gençlerin 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının huzur ve güven içinde geçilebilmesi büyük önem taşıdığından eğitim öğretim yılının başlamasından ölçe Solhan’da okul güvenliği toplantısı yapıldı.
Hassas olduğu belirlenen okullar başta olmak üzere okullarda güvenliğin azami ölçüye çıkarılması, okul güvenlik kameralarının tamamlanması ve Kent Güvenlik yönetim sistemine entegrasyonu, uyuşturucu ve uyarıcı maddeler ile mücadele, çocuklarımızın güvenli bir şekilde servislerle taşınması, öğrendiğimiz gün ışığından daha fazla istifade etmeleri konulan görüşülmesi başta olmak üzere 8 Eylül 2017 günü Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş Başkanlığı’nda Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde bir toplantı yapıldı.
Yapılan toplantının mahiyeti hakkında katılımcılara bilgi veren Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Bakanlıktan gelen yazıda; Okullar başta olmak üzere okullarda güvenliğin azami ölçüye çıkarılması, okul güvenlik kameralarının tamamlanması, kent güvenlik yönetim sistemi entegrasyonu, okulların etrafındaki kameralardan bir kablo veya bir uç vererek emniyetteki Mobese’ye bağlama işinden bahsetmiş. Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele, çocuklarımızın güvenli bir şekilde servislere taşınması, öğrencilerimizin gün ışığından daha fazla istifade etmeleri ve benzeri konuların görüşülmesi başta olmak üzere 8 Eylül 2017 günü saat 10.00 tüm illerimizde valiler, ilçelerimizde kaymakamlar başkanlığında; belediye başkanları, mahalle ve köy muhtarları,okul aile birlikleri başkanları/temsilci ve eğitim öğretim konusundaki uygun görülecek diğer paydaşlar yani biz burada sendikalar gibi muhtarlar sendika dışında basın olabilir dedik sivil toplum olabilir diğer paydaşlardan kastı buydu. Biz de bu arkadaşlardan bir kaçını çağırdık. Sivil toplumu davet ettik, okul aile birliği zaten burada, vesaire… Eğitim öğretim mevzusu önemli. Aslında eğitim öğretimle ilgili genel bilinç ilgi alaka düzeyi büyük şehirlerde özellikle gelişmiş yerlerde çok fazla kırsalda ve daha az gelişmiş yerlerde de eğitim öğretim noktasında bilinç, kanaat alt düzeylerde maalesef bu şekilde. Eğitim öğretim faaliyetinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini beş altı ayağı vardır. Öğretmen ayağı vardır, öğrenci ayağı vardır, veli ayağı vardır, çevre ayağı vardır, arkadaş ayağı vardır, basın ayağı vardır, okul servis araçları ayağı vardır. Yani birçok ayaklar var. Bu kapsamda Milli Eğitim müdürümüz detaylı bir şekilde anlatacak.” Şeklinde konuştu.
“OLAYLAR OKUL DIŞINDA MEYDANA GELİYOR”
Çocukların hepimizin kendi çocuklarımızmış gibi bizleri ilgilendirdiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, “Çocuklar bizim çocuklarımız, Allah göstermesin bizim kendi çocuğumuz dahi bir yerde bir kazaya uğrarsa, bir yerde kazayla uyuşturucu batağına düştüğü zaman yani ‘beni ilgilendirmiyor elin çocuğudur’ dersek yarın bu hastalık bize de bulaşacak. Onun için topyekun; sadece idarecilerle değil, güvenlik sistemiyle değil güvenliğin belki her yerden haberi olmaz ama oradan geçen bir vatandaşımızın mutlaka haberi olacaktır. Birbirimize yardımcı olmalıyız. Güvenli ortam dediğimiz zaman vatandaş şöyle de diyor filanca okulun öğrencileri şöyle yanlışlar içinde diyebiliyorlar. O çocuklar zaten bizim çocuklarımızdır. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum; benim okulların sınırları içerisinde herhangi bir olaya şahit değilsiniz. Olaylar nerde meydana geliyor? Dışarıda meydana geliyor. Benim bir öğrenciyi okul sınırları dışında ne kadar takip edebilirim. Benim takip ettiğim kadar anne babalarında bu işe eğilmesi lazım. Hiçbir çocuğumuzun, hiçbir kardeşimizin zarar görmesini istemiyoruz. Yani bu hastalık ilçenin bir tarafında başladı mı her tarafını sarar, topyekun hep birlikte hareket etmemiz lazım. İkinci bir konu da taşımalı eğitim; devlet bize öyle güzel bir imkan sunmuş ki çocuğumuzu evden arabaya veriyoruz kendisine tahsis edilen bir koltuğu var, emniyet kemerini bağlayıp okuluna götürülüyor ve oradaki idarecilere teslim ediyoruz. Diyoruz ‘al bunu sen eğiteceksin’. Belli bir saat sonra tekrar götüreceğiz. Eğer öğle orada kalıyorsa devlet yemek imkanı da veriyor ama ne yapıyoruz ve bunun yanında da 70 tane de araç şuan da ilçede bu vesile ile geçimini sağlıyor. Bu sefer ne yapıyoruz köyden gelirken de oğlum sen hele bir kalk şu amca otursun. Ya o koltuk o amcanın değil ki o minik çocuğun koltuğu. Devlet onun parasını vermiş. Yani köyde yaşayanlarda bize yardımcı olacak, biz de bunları nezaketen söyleyeceğiz, müsaade etmeyelim. Katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
Solhanınsesi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat