SON DAKİKA

Karaarslan Uyardı: "Bindiğimiz Dalı Kesiyoruz"

Bu haber 11 Eylül 2017 - 19:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TEMA Bingöl İl Temsilcisi Cuma Karaarslan Özellikle mesire alanları ile ormanlık alanlara atılan gelişigüzel çöplerin doğada oluşturduğu tahribata dikkat çekti.
Karaarslan, doğaya atılan gelişigüzel çöplerin oluşturacağı tahribatın boyutlarının tahmin dahi edilemeyeceği uyarısında bulundu. İşte Karaarslan’ın o yazısı:
BİNDİĞİMİZ DALI KESİYORUZ
Bingöl ormanlık alanları kirletiliyor. Bu kirlilik toprağın ve doğanın dönüşüm gücünün çok üstünde. Bingöl ili Orman varlıkları ile Türkiye iller alan ortalamasında % 28,4 lük bir alan ile Tunceli %28,6 )ile  birlikte hem bölgenin hem de ülkenin en değerli kaynaklarını oluşturuyor
Meşe bitki örtüsü ile iklim rejimi düzenleme, su kaynaklarını besleme, erozyon önleme, atmosfer temizleme vs başlıkları altında ekolojik 56.000 bilimsel fonksiyonel değer üretmektedir.
Bu varlıkları tahrip ederek son kalan  orman varlıklarımızı çöplük alanına çevirdik
Piknik yapanların yanı sıra, doğada gezen içen yiyen herkesin umarsızca kirlettiği alanlarımız alarm veriyor.
Doğada çöplerin dönüşümüne konu endüstriyel ürün atıkları 50-100 yıl arasında yok oluyor. Bu yok olma sürecinde her yıl yağan yağmurlar ve kar ile bu çöplerin ürettiği toksin zehirler suya karışarak, tarlada kullandığımız sular ve içtiğimiz suları kirletiyor.
Doğanın yüküne gereksiz bir düşman yüklenmeciliği gibi sürekli gittiğimiz yerleri habire kirletiyoruz.
Nasıl bir dünyada yaşıyoruz. Kime ait, sanki düşmanın tarlasındaymışız gibi vahşet bir ruh hali.. içenler. İçmeyenler aynı.. içmeyenler “haram” dedi, içmedi.. Saygın bir davranış, içenler “eller içer haram, biz içeriz ibadet” dedi. Hep birlikte içine ettik doğanın.. Bingöl ormanlıkları, içenlerin ve içmeyenlerin birlikte kirlettiği, insana yakışmayan nahoş hallerinden yok olma eşiğinde.
Bir yandan çer çöp, bir yandan moloz dökmeler ve diğer yandan umursamaz idareler ile denetim yetersizliği.
Bu doğal dengeyi bozmayın. doğaya bıraktığınız her olumsuz davranış, size ve çocuklarınıza olumlu olumsuz mutlaka döner. Hem de bir daha geri dönülmez yaralar açarak.
DOĞANIN SON KALESİNİDE KÖTÜ DAVRANIŞLARIMIZLA YOK EDİYORUZ
Bu orman varlıklarını biz dikmedik.. Tamamen  Rabbin bir lütfu olarak depremsel kuşakta ve coğrafi endemiklik sonucu oluşmuş. Bu değerleri korumak hem şimdiki hem de gelecek neslin emanetini korumaktır.
Bütün dağlar çöp yığınları içinde. Lütfen tüm piknik yapan insanlarımıza sesleniyoruz. Bir poşete doldurup şehire getireceğiniz çöpler depoda ayrışmaya gidecek daha az zarar ve kontrollü yok etme gerçekleşecektir.
Bu son doğa kalesi de düşerse, toprak ve su yok olur. Ve tabi ki buna bağlı Bingöl ve bölge olumsuz etkilenir.
Bir dünya ve bir ömür var, en değerlisi ikisini de emanet bilip korumaktır.
Biz her hafta bir yerde birkaç saat temizlik yapacağız. Ama bu yeterli değil, en değerlisi kirletmemek.
Kamu alanında istihdam edilen ve toplum yararına çalışan işçiler bu alanda değerlendirilmeli, bölgede uyarıcı eğitici tabelalar ile bilinç geliştirilmeli. Bilgi ilgi ve sevgi ile Bingöl’ü koruyalım.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat