beylikdüzü escort bayan

SON DAKİKA

"Batıya İşçi Göndermek Yerine Doğuda İstihdam Alanları Oluşturulsun"

Ülke genelinde mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sıkıntılara ilişkin bir değerlendirme yapan HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan, Batıya işçi göndermek yerine Doğuda istihdam alanlarının oluşturulması gerektiğini söyledi.

Bu haber 11 Eylül 2017 - 11:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Doğu ve Güneydoğu bölgesinden batı illerine, özellikle de Çukurova ve Karadeniz bölgelerine mevsimlik olarak giden tarım işçilerinin yaşadıkları sıkıntılar gündemdeki yerini koruyor. Konu hakkında konuşan HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan, Muş´tan da batıya mevsimlik işçi olarak gidenlerin olduğunu, ailece tarlalarda çalışmaya giden insanların sorun ve sıkıntılar yaşadıklarını ve artık bu sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi. Öncelikle doğu illerinde istihdam alanlarının açılıp, bölge insanın kendi şehirlerinde çalışma imkânı bulması gerektiğini belirten Çağlayan, öncelikle hükümetin bu konuda adımlar atması gerektiğini ifade etti. Mevsimlik işçilerin yaşadıkları dramların bir türlü bitmediğini ifade eden Çağlayan, “Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları dram bir türlü bitmiyor. Her yıl, ülkemizin çeşitli bölgelerinde, yaşadıkları illerden başka illere çalışmak üzere yollara düşen Mevsimlik Tarım İşçilerinin (vatandaşımızın) yaşadıkları sıkıntılar sürekli gündeme gelmesine rağmen mağduriyetlerin önü bir türlü alınamıyor, sıkıntılara ve işsizliğe çare bulunamıyor. Aksine, ülkemizdeki işsizlik oranı giderek artıyor” dedi.
Çağlayan, Yaşanan Kazalara Dikkat Çekti
Tarım işçilerinin yaşadıkları kazaları hatırlatan Çağlayan, kazanın meydana geldiği Organize Sanayi Bölgesine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz günlerde İlimiz Bulanık ilçesinden Zonguldak´a, çalışmak üzere yola çıkan işçilerin araçları Muş´un Konukbekler Beldesi, Organize Sanayi Bölgesi civarında kaza yaptı. Kaza sonucu bir vatandaşımız hayatını kaybetti, 14 vatandaşımız ise yaralandı. Çok manidardır ki bu kaza, şuan terk edilmiş durumda olan, aynı zamanda yüzlerce kişinin istihdam edilebileceği fakat organizesiz ve neredeyse bir enkazı andıran Muş Organize sanayinin olduğu yerde meydana geldi. Yerel idarenin dikkatini özellikle bu noktaya çekmek istiyorum. Bundan önce de ülkemizin muhtelif yerlerinde buna benzer birçok vakıa (kaza) meydana gelmiş ve birçok vatandaşımız bu kaza ve olaylar neticesinde hayatını kaybetmiş, birçoğu ise yaralanmıştı. En son yaşanan olayda ise,  Şanlıurfa´dan Samsun´un Terme ilçesine, fındık işçisi olarak giden ve çadırda kalan bir aileye yapılan silahlı saldırıda 1 kadın hayatını kaybetmiş, 1 kadın da yaralanmıştı. Bu yolculuklar devam ettiği müddetçe bu gibi acı olaylar da yaşanmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.
İşsizlik Sadece Bu Bölge Halkının Payına mı Düştü?
İşsizliğin bölge halkının kaderi olmadığını söyleyen Çağlayan, “Her nedense göç, işsizlik ve işçilik denince akla hep Doğu ve Güneydoğu insanı geliyor. Neden hep bu bölgenin insanı mağdur? Neden hep bu bölgenin insanı işsiz? Neden göç eden ve göç etmek zorunda bırakılan hep bu bölge insanı? Burası Türkiye değil mi? Bu bölge Türkiye coğrafyasının bir parçası değil mi? Neden ezilmişliği, acıları hep bu bölge halkı yaşıyor? Neden diğer bölgelerde oluşturulan iş imkânları burada da sağlanamıyor? Maalesef bu sorular ister istemez insan zihnini karıştırıyor, sorular çoğaldıkça da çoğalıyor” diye konuştu.
“Her Bölge, Kendi Bölgesel Şartlarına Paralel Olarak İş İmkânlarının Sağlanabileceği Bir İklime Ve İmkâna Sahiptir”
Yollarda ve gurbette ölümlerin yaşandığını, yollarda insanların hayatlarının sonlandığına değinen Çağlayan, her bölgenin, kendi bölgesel şartlarına paralel olarak iş imkânlarının sağlanabileceği bir iklime ve imkâna sahip olduğunu dile getirdi. Çözümün bölgesel şartlarında göz önünde bulundurularak her bölgenin şartlarına göre istihdam alanlarının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, “Hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, tarım işçilerinin (yaşamak zorunda kaldıkları yerlerde) daha iyi koşullarda yaşayabilmeleri ve işçilerin sıkıntılarının giderilmesi adına çalışma başlattıklarını açıkladılar. En azından işçilerin ‘çalışmak ve yaşamak zorunda kaldıkları yerlerde´ sıkıntı çekmemeleri adına güzel bir gelişme fakat bu uygulamalar çözüm değil. Çünkü yollarda ve gurbette ölümler yaşanıyor, insanların hayatları sonlanıyor. Her bölge, kendi bölgesel şartlarına paralel olarak iş imkânlarının sağlanabileceği bir iklime ve imkâna sahiptir. Şu halde Çözüm; bölge şartları da göz önünde bulundurularak, bölge inanının başka yerlere göçünü engellemek ve önüne geçebilmek için acilen istihdam alanlarının açılmasıdır. Bu çalışma alanları İl İl, İlçe İlçe bütün yerlere yayılmalı, her bir insanımız sabah işine akşam ise evine dönebileceği bir imkâna sahip olmalıdır” ifadelerini kullandı.
“Bölgemiz Tarım ve Hayvancılık Alanında Çok Büyük Bir Potansiyele Sahiptir”
Muş Ovasının tarım ve hayvancılık potansiyeline dikkat çeken Çağlayan, bölgenin potansiyelinin yerinde kullanıldığı ve devlet tarafından gereken destek ve imkânların sağlandığı takdirde bölgenin bir ülkeyi besleyebilecek kadar zengin olduğunu belirterek, “Bölgemiz (özellikle Muş Ovası) tarım ve hayvancılık alanında çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel yerinde kullanıldığı ve devlet tarafından gereken destek ve imkânlar sağlandığı takdirde bölgemiz bir ülkeyi besleyebilecek kadar zengindir. Tarım işçisi alabilecek bir potansiyele sahip olan Muş ovası ve Şanlıurfa gibi kadim bir şehir ve aynı zamanda Ceylanpınar ovasına sahip olan Urfa insanı başka yerlere tarım işçisi olarak gidiyor. Muş Büyük Organize sanayimiz! tamamen atıl durumda. Organize sanayimizi atıl durumdan kurtarıp, insanımızın çalışma imkânı bulabileceği bir hüviyete kavuşması ve iş imkânı sağlayabilen bir alana dönüşmesi için Muş yerel idaresinin acilen harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.
“Bu Sorun, Acil Çözüm Gerektiren Hayati Bir Meseledir”
Son olarak çözümün gurbette yaşam alanlarını açmak olmadığını, her bölgenin kendi insanını istihdam edebileceği iş imkanları oluşturmak olduğuna dikkat çeken Çağlayan, “İlçelerimizde bölge şartlarına uygun iş alanları açılmalıdır. Malazgirt´teki tarım araçları imalatının il ve ilçemize dair kazanımları malumdur. İnsanımıza iş imkânı sağlayabilmek için atılacak olan her adımın hem ilimize, ham bölgemize, hem de ülkemize olumlu getiri ve kazanımları olacaktır.  Sonuç olarak diyoruz ki çözüm; mevsimlik tarım işçilerine, çalıştıkları yerlerde rahat yaşayabilecekleri! Evler inşa etmek değil, yaşadıkları yerlerde (illerinde, ilçelerinde) kendilerine iş imkânı sağlamak, bölge insanını kendi bölgelerinde istihdam etmektir. Bu sorun, acil çözüm gerektiren hayati bir meseledir. Bu nedenle, devlet idaresinden yerel idareye herkesin bu sorunun çözümü için, zaman kaybetmeden harekete geçmesi gerekmektedir” sözlerini kullandı.
Muş Ovası Gazetesi

Sertaç Dilda - Mala Me Sertaç Dilda - Buke Sertaç Dilda - Reşe Ez Brindar Mame (feat Bawer Beyani) Sertaç Dilda - Reşe (feat Bawer Beyani) Sertaç Dilda - Kurdish Mashup Sertaç Dilda - feat Deniz Sarıca-Sevin Gayrı Sertaç Dilda - Welate Gurbete Sertaç Dilda - Bunca Gamı Bunca Derdi Sertaç Dilda - Welate Gurbete (Remix) Sertaç Dilda - Yalan Dünya

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat