SON DAKİKA

Muş'ta Kavun Karpuz Hasadı Devam Ediyor

Bu haber 08 Eylül 2017 - 9:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Muş’ta kavun karpuz üretimi yapan çiftçiler, binlerce dekar alana ektikleri karpuzları toplayarak çevre ve batı illerine gönderiyorlar.  
Çevre illerden gelen çiftçiler kiraladıkları tarlalarda, Muş’un yerli üreticileri ise kendi tarlalarında ürettikleri karpuzların hasadına devam ederken ürünlerini başta çevre ve batı illerine göndermeye devam ediyor. Muş’ta toptan olarak aldığı karpuzları tırlarla bölgedeki illere gönderen tüccarlar, bugüne kadar kentte binlerce ton karpuz alıp sattıklarını söylediler. Çiftçinin ürünlerin verimlerinden memnun olduklarını ifade eden tüccarlar, aldıkları ürünleri çevre illere pazarlıyorlar.  Karpuz üreticisi Musap Değer, karpuz ekimini gerçekleştirdiğini belirterek buradan elde edilen karpuzu şehir merkezi başta olmak üzere çevre ve büyük şehirlere gönderdikleri söyledi. Değer, “Türkiye´de diğer bölgelerdeki karpuzların tükenmesinden sonra burada hasada başlanıyor. Bu yıl havaların yağışlı geçmesi nedeniyle verimli bir yıl oldu. Ben yaklaşık 40 dönüm alanda karpuz ektim ve yaklaşık 200 ton karpuz elde ettim. Ancak karpuz fiyatı çok düşük. Yaklaşık 10 bin lira masrafım oldu. Yine de çok iyi bir verim elde ediyoruz” dedi.
Muş´un Kavun ve Karpuzu Çevre İllere Pazarlanıyor
Muş´un kırsal kesimlerinde yaşayan binlerce çiftçinin geçim kaynağı olarak yetiştirilen kavun ve karpuzlar çevre illere pazarlanıyor. Binlerce çiftçinin geçim kaynağı olan Muş kavun ve karpuzuna çevre illerden talep geliyor. Yaz mevsiminin ortalarında olgunlaşmaya başlayan kavun, sağlık açısından da sayısız faydalarının olduğu ve çekirdeğinin de kurutulup kavrularak tüketildiği biliniyor. Muş´lu tüccarlar kırsalda yaşayan çiftçilerden aldıkları kavun ve karpuzu çevre illere pazarlayarak il ekonomisine katkıda bulunuyorlar.
“Muş´ta Bir Kooperatif Olmadığı İçin Düzensiz Bir Satışımız Var”
Muş´ta masrafın az olmasından dolayı kavun ve karpuz yetiştiricilerinin iyi kazandığını, bu nedenle de kavun ve karpuz fiyatlarının da düşük olduğunu belirten tüccar Sait İdin, “Biz kavun ve karpuzu kırsal kesimdeki çiftçilerden alıyoruz. Çiftçi bu yıl kavun ve karpuzda büyük bir kar etti. Muş´ta masraf az olduğu için çiftçi iyi kazanıyor, kavun ve karpuz fiyatı da düşük oluyor. Biz köylüden aldığımız malı çevre illere pazarlıyoruz. Çiftçiler iyi kazansa da biz tüccarlar biraz zor durumda kalıyoruz. Biz önceden Irak ve Suriye´ye karpuz ve kavun ihraç ediyorduk. Ama şimdi iki ülkenin de sınır kapıları bize kapalı olduğu için sıkıntı yaşıyoruz. Sınır kapıları açık olunca kamyoncusu da, üreticisi de, tüccarı da kar ediyordu. Bu gün sınır kapıları kapalı, bu işteki hiç kimse eskisi gibi kazanmıyor. Bu durumda çiftçi, nakliyeci ve tüccarlar mağdur oluyorlar. Aldığımız kavun ve karpuzu Muş´ta toptan satıyoruz ve komşu illere Ağrı, Iğdır, Van ve Bitlis´e gönderiyoruz. Muş´ta bir kooperatif olmadığı için düzensiz bir satışımız var. Ayrıca yerimiz yok. Belediyenin yaptığı bir yer var, o da şehir dışında olduğu için satışlarda zorlanıyoruz. Alternatif bir yer yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
“Çiftçi Malı Bize Pahalıya Satıyor”
Ağrı´dan kavun ve karpuz ticareti için Muş´a geldiğini söyleyen Eşref Kopmuş ise çiftçilerin kavun ve karpuzu pahalıya sattığını ifade ederek, “Ben Ağrı Patnos´tan kavun ve karpuz ticareti için Muş´a geldim. Buradan aldığım kavun ve karpuzu batı illerine pazarlıyorum. Çiftçi bize pahalı veriyor. Biz batıya gönderdiğimizde nakliye parası da eklendiğinde biz kar edemiyoruz” dedi.
Muş ovası gazetesi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat