SON DAKİKA

Seyfanlılar Bayramlaşma Etkinliğinde Buluştu

Bu haber 06 Eylül 2017 - 10:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Seyfan Derneği tarafından Genç ilçesi Yağızca (Vahkin) Köyü’nde bayramlaşma etkinliği düzenlendi.
Kurban Bayramı dolayısıyla Seyfan Kültür Sanat Kalkınma ve Dayanışma Derneği (Seyfan Der) 4. Geleneksel Bayramlaşma Etkinliği düzenledi.
Genç ilçesi Yağızca (Vahkin) Köyü’nde düzenlenen bayramlaşma etkinliğine Seyfan Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Açıkbaş, yönetim kurulu üyeleri, dernek üyeleri ve yüzlerce Seyfanlı katıldı.
Programa ayrıca Eski Bingöl Milletvekili Kazım Ataoğlu, Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen’in yanı sıra Diyarbakır, Mardin ve Urfa’dan aynı aileye mensup Saffan Aşireti üyeleri katıldı.
‘Pirık Seyf’in Torunları Buluşuyor’ teması ile düzenlenen bayramlaşma etkinliği katılımcılara yemek ikramının yapılması ile başladı.
Programda kısa bir selamlama konuşması yapan Seyfan Derneği Başkanı Orhan Açıkbaş, “Bu güzel günümüzde başta Mardin ve Diyarbakır ve Urfa’dan gelen soydaşlarımıza ve tüm misafirlerimize, teşekkür ediyorum. Dernekleşmenin faydalarından biride birlik ve beraberlik içinde bir araya gelip kaynaşmaktır. Bayramlaşma vesilesiyle bugün buraya geldik yüz yıllar önce bölgemizden göç eden soydaşlarımız burada birbirlerini görüp hasret giderdiler. Derneğimizin kuruluş ve faaliyet amaçlarından biri öncelikle gençlerimizin ahlaki ve manevi yönden gelişimine destek olmak örf adet ve geleneklerimize bağlı inançlı birer nesil yetişmesine katkıda bulunmaktır Amacımız geleceğimiz olan evlatlarımıza böylesi güzel etkinlikleri miras bırakmaktır. Bu güzel tablonun oluşmasında maddi ve manevi katkısı olan Yönetim Kuruluna, aile temsilcilerine ve tüm köylülerime en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Bu güzel günümüze başta Mardin, Diyarbakır ve Urfa’dan gelen bayramlaşmamıza katılan tüm misafirlerimize, tekrar teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.
Açıkbaş’ın konuşmasının ardından programa misafir olarak katılan Saffan Aşireti yöneticileri ise “Bizler Mardin ve Diyarbakır Urfa’da yaşana Saffan aşireti mensuplarıyız atamız Pirık seyf hakkında bilgi biliyorduk lakin gelip gitmişliğimiz yoktu dernek başkanımızın davetiyle buraya gelip soydaşlarımızla tanıştık çok duyulandık. Bu güzel tablonun oluşumunda emeği geçen başta dernek başkanımıza ve tüm soydaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştular.
Program, toplu şekilde halayların çekilmesi ve türkülerin söylenmesi ile sona erdi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat