SON DAKİKA

Bu Mezraların Köy Merkezi ile Bağlantısı Yok

Bu haber 31 Ağustos 2017 - 12:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Binekli ve Yenisu köylerine bağlı 3 mezranın köy merkezi ile bağlantısı yok.
Bingöl’ün Genç İlçesine bağlı Binekli köyüne bağlı Günkondu ve Kayacık mezraları ile Yenisu köyüne bağlı kepır mezrasının köy merkezleri ile bağlantısının olmadığını ve bu sebepten dolayı sorunlar yaşadıklarını dile getiren mezra sakinleri yetkililere çağrıda bulundu.
Özellikle seçim zamanlarında oy kullanmak için köy merkezine gitmek zorunda kaldıklarını dile getiren mezra sakinleri, köy merkezinin uzak olduğunu, köye ulaşmak için Çaytepe’den dönmek zorunda olduklarını dile getirdiler.
Köyün temel geçim kaynağının hayvancılık olduğunu dile getiren mezra sakinleri, köydeki ulaşım probleminden dolayı kış aylarında köyden göç etmek zorunda olduklarını ve bu sebepten dolayı hayvancılık faaliyetlerinin de sekteye uğradığını belirttiler.
Şuan mezraya ulaşımın Bayırlı köyü üzerinden sağlandığını, yılın düşen ilk karı ile birlikte bu yolun kapandığını ve mezralara ulaşımın 4-5 ay olmayacağını dile getiren mezra sakinleri mağdur olduklarını sıklıkla dile getiriyor.
Yenisu dan bu mezralara bağlantı yolunun yapılması durumunda kış aylarında Pınaraltı, Elmagünü ve Sarmakaya köylerine de ulaşımın sağlanabileceği öğrenildi.
Mezra sakinlerinin verdiği bilgilere göre, bu bağlantı yolunun Yenisu-Sarmakaya bağlantı yolu olarak programa alındığını ve son seçimlerinden önce Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu tarafından da söz verildiği, buna rağmen bugüne kadar herhangi bir girişimde bulunulmadığı öğrenildi.
Bu bağlantı yolunun kısa süre içerisinde yapılmasını beklediklerini dile getiren mezra sakinleri, “2017 yılında hala köy merkezi ile bağlantısı bulunmayan mezralarin varlığı Türkiye için utanç verici bir durumdur, bu durumdan kurtulmamiz için yetkililere sesleniyoruz, lütfen mağduriyetimizi duyun ve yolumuzu yapın” şeklinde konuştular.
Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat