SON DAKİKA

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde Değişiklik

Bu haber 21 Ağustos 2017 - 15:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Yıllık ücretli izin yönetmeliğinde yapılan değişiklikle `en çok üçe bölünebilen` yıllık ücretli izin süreleri artık bölümler halinde kullanılabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı “Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmî Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
BÖLÜMLER HALİNDE KULLANILABİLİR
Buna göre, yönetmeliğin 6. maddesinde yer alan üçüncü fıkrasında yer alan “en çok üçe bölünebilir” ibaresi “bölümler halinde kullanılabilir” olarak değiştirildi.
Söz konusu düzenleme ile tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere “en çok üçe bölünebilen” yıllık ücretli izinlerin bölümler halinde kullanılabilmesine imkân tanındı.
ALT İŞVEREN DEĞİŞSE BİLE…
Bu arada, aynı maddeye eklenen fıkra ile yapılan düzenlemede ise alt işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği halde aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süreleri, aynı iş yerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanacak.
Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak ettikleri yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlü olacak.
Ayrıca yönetmeliğin 9`uncu maddesinin üçüncü fıkrasına eklenen fıkra ile yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün artırılarak uygulanacak.
Solhanın Sesi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat