SON DAKİKA

O Köyde Patlamamış Havan Mermisi Bulundu

Bu haber 21 Ağustos 2017 - 14:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Daha önce arazide 33 mayın olduğunun gündeme gelmesi ile yetkililer gereğinin yapılacağı yönünde açıklama yaparken bu kez aynı köyde patlamamış havan mermisi bulundu. Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Asmakaya köyünde bulunan merminin güvenlik güçlerine teslim ettiklerini belirten köy sakinleri, bölgede ivedilikle bir çalışmanın yapılması gerektiğine dikkat çektiler.

Asmakaya Köyü’nde 90’lı yıllarda karakol güvenliği için araziye mayın döşendiğini ancak güvenlik tehdidinin kalkması ile 1997 yılında mayınların temizlendiğinin belirtilip temizlenmemiş 33 mayının kaldığının iddia edildiğinin haber yapılması üzerine Solhan Kaymakamlığınca söz konusu bölgede önlem alınması için gerekli çalışmaların yapılacağı belirtilmişti.
Asmakaya Köyü sakinlerinden Ramazan Çelik, 17 Ağustos 2017 Perşembe günü Asmakaya Köyü Vezan Mevkiinde tarla düzetmesi yaptıklarında kazıda 82 santimetre uzunluğunda ve 15 santime çapında patlamamış havan mermisi bulduklarını belirtti.
Kazıda havan mermisi bulunduğunu belirten ve Asmakaya Köyü’nde bulunan karakola haber verdiklerini söyleyen Çelik, Solhan’dan köye giden özel ekipler tarafından havan mermisinin imha edildiğini söyledi.
Bulunan havan mermisinin imhası sırasında büyük çukurun oluştuğunu söyleyen Çelik, 33 mayın için Kaymakamlıkça önlem alınacağının belirtildiğini hatırlatıp şu ifadeleri kullandı: “Kaymakamlığın önlem almak istediği köy merası olup buranın tel örgü ile kapanması çözüm değildir. Başka bir çözümün bulunmasını istiyoruz. Köyün alt kısmı demiryolu ve baraj yapımından dolayı istimlak edilmiştir. Buranın da kapanması ile köyde bulunan hayvanlara alan kalmayacağı için köylüler tedirgindir. Hayvancılıkla uğraşan köy sakinlerinin hayvanlarına da alan kalmaması durumunda göç etmeleri zorunlu olduğunu da dile getirilmektedir. Bu durumun göz önünde tutulması gerektiğini düşünüyor ve kesin çözüm bulunmasını istiyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.
Solhanın Sesi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat