SON DAKİKA

Bakan Eroğlu'nun Ziyareti ve Bingöl Gerçeği

Bu haber 17 Ağustos 2017 - 15:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaklaşık bir yıl aradan sonra yeniden Bingöl’deydi. Son Bingöl ziyaretini 30 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştiren Bakan Eroğlu, 16 Ağustos 2017 tarihinde yeniden Bingöl’deydi.
Bakan Eroğlu, tıpkı 30 Eylül 2016 tarihindeki ziyaretinde olduğu gibi, 16 Ağustos ziyaretinde de müjde üstüne müjde verdi. Bingöl şaha kalkacak, yapılacak yatırımlar ile adeta bir cazibe merkezi haline gelecekti.
Sayın Bakanın 2016 yılındaki konuşmaları ile 2017 yılındaki konuşmaları arasında önemli benzerlikler dikkat çekmekteydi. Aşağıda Orman ve Su İşleri Bakanlığının resmi sitesinde yer alan söz konusu konuşmalara ulaşabileceğiniz bağlantı linkleri yer almaktadır.
Bu yazının amacı Sayın Bakanın birer yıl ara ile yaptığı açıklamalarından kesitler sunarak Bingöl Yerel yönetim hizmet anlayışına ışık tutmaktır.
Sayın Bakan, resmi sitede yer alan metne göre 2016 yılında Yüzen adalar ile ilgili şöyle konuşmuş Bingöl’de:
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yüzen adaların muhteşem bir doğal varlık olduğuna işaret ederek, “Dünyada başka bir yerde olsa yılda on binlerce turist gelir. İnşallah orada çevre düzenlemesi yapacağız. Hatta orada bir helikopter pisti de hazırlayacağız ve orayı dünyaya tanıtacağız.” ifadelerini kullandı.
2017 yılında ise Yüzen adalar ile ilgili ifadeleri şu şekilde: Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından Bingöl’ün Solhan ilçesindeki yüzen adaların çevre düzenlemesinin yapılacağını ifade ederek, “Burada tabiat turizmi başlatıyoruz. Burada sıcak sular var onu da hayata geçireceğiz. Bu konuda biz hazırız, büyük tecrübe var çünkü. Afyonkarahisar hazır. Bir termal turizmi geliştireceğiz; iki, tabiat, doğal ve av turizmini geliştireceğiz.” diye konuştu.
Burada bir parantez açıp, her iki ziyaret esnasında Yüzen adalar ile ilgili yapılan açıklamalardaki fark yada benzerliklere değinelim: Her iki açıklamada da Yüzen adaların çevre düzenlemesinin yapılacağı sayın Bakanın ortak vurgusu; fakat ilk açıklamadan sonra yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen bir adım atılmadığının da altı çizilmeli.
Geçen sene ki açıklamalarında Sayın Bakan Yüzen adaya helikopter pisti yapacaklarını dile getirmiş, bu yıl ki açıklamada ise bu ifadeler yer almıyor. Bunun yerine Yüzen adalarda tabiat turizmi başlatacaklarını eklemiş sayın Bakan. Açıklamanın devamında yer alan ifadeler ise Sayın Bakana bilgi veren ve açıklama metnini hazırlayanların acziyetini ifşa etmiş.
Şöyle; , “Burada tabiat turizmi başlatıyoruz. Burada sıcak sular var onu da hayata geçireceğiz. Bu konuda biz hazırız, büyük tecrübe var çünkü. Afyonkarahisar hazır. Bir termal turizmi geliştireceğiz; iki, tabiat, doğal ve av turizmini geliştireceğiz.” Sayın Bakan sıcak sular Yüzen adada yer alıyormuş gibi konuşmuş.
2016 yılında sayın Bakan Bal-Kaymak Kardeşliğine de vurgu yapmış. Şöyle; Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, Bingöl ile Afyonkarahisar’ın kardeş şehir olduğunu, buna “bal-kaymak kardeşliği” adını verdiklerini, Afyonkarahisar’ın termal tecrübesini Bingöl’e getireceklerini anlattı.
Bu kardeşliğin gereği olarak Bingöl’e hizmet ettiklerini aktaran Prof. Dr. Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Termal turizmin başkenti Afyonkarahisar’dan bir teknik grup gelecek, buradaki termal kaynakları inceleyecek ve termal kaynakları harekete geçireceğiz. Artık Bingöl de termal turizmin merkezi olacak. Bunu da özellikle belirtmek istiyorum.”
Sayın Bakanın 2016 yılında dile getirdiği teknik heyetin Bingöl’e gelip gelmediği konusunda bir bilgim yok. Bu konuda bilgisi olan varsa yazının altında ki yorum kısmından paylaşırsa hem şahsen ben memnun olurum, hem diğer okurlarımız bilgilenmiş olur.
Sayın Bakanın bu yıl ki ziyaretinde ise termal turizme sadece değinilmiş, bir yıllık süre zarfında atılan adımlar, gelinen nokta ve ileriye yönelik yapılacaklar konusunda herhangi bir açıklama resmi sitelerde yer almıyor.
Bunların yanında 2016 yılında Bingöl Belediyesini ziyareti sırasında sayın Bakanın neler söylediğine Bingöl Belediyesi internet sitesinde yer alan açıklamalar eşliğinde bakalım:

DSİ ve Belediye tarafından yürütülen Çapakçur Vadisi projesini önemsediğini belirten Eroğlu, “Çapakçur Vadisi Bingöl’ün gerdanlığı olacak. Çapakçur vadi projesini önemsiyoruz. Çünkü bu proje Bingöl’ün çehresini değiştirecek. O nedenle Bingöl’ün tarihine, namına yakışacak bir çalışma yapılması gerekir. Islah çalışmaları başladı ve titizlikle sürdürülüyor.” İfadelerini kullandı.

Çapakçur Vadisi projesinin yapılan proje hatalarından dolayı iflas ettiğini sanırım sağır sultan bile duymuştur. Malumunuz ilkbaharda Çapakçur Deresinde yaşanan sel felaketi bu projenin yanlışlıkları sonucu büyük zarar meydana getirmiş, başta şehrin iki yakası arasındaki geçişi sağlayan köprüler olmak üzere, Çapakçur Vadisinde gerek belediye sınırları içerisinde yer alan, gerekse il özel idaresi sınırları içerisinde yer alan alanlarda büyük maddi hasar meydana getirmişti.
Felaketten kısa bir süre sonra hazineden toplam 14 Milyon TL (eski para ile 14 trilyon) ödenek gönderilmiş ve zararın kısa süre içerisinde telafi edilmesi istenmişti. Ödeneğin yarısı il özel idaresine yarısı da belediyeye gönderilmişti. Belediye, gelen ödenek ile köprü yapacaktı. Fakat ortada henüz yapılmış bir köprü olmadığı gibi paraların nasıl değerlendirildiği de bilinmiyor.
Sayın Bakan Belediyenin resmi sitesinde yer alan açıklamalara göre, 2016 yılında Çapakçur Vadisi projesinden övgü ile bahsetmiş, fakat bu yıl ki resmi açıklamalarda (hem belediyeye ait açıklama hem bakanlığa ait açıklama) Çapakçur Vadisine değinilmemişti. Yapılan özel görüşmelerde bu konu masaya yatırıldı mı bilinmez ama sıradan her Bingöl vatandaşı bir şeylerin döndüğünü düşünüyor. Zira Sayın Bakan Eroğlu’nun son Bingöl ziyareti sırasında oldukça öfkeli olduğu kulaktan kulağa dolaşıyor.
Bunların yanında Sayın Bakanın son Bingöl ziyareti sırasında Bingöl yerel basınında yer alan haberlerden bir kesitte sunalım:
Geçen yıl da 48 yeni yatırımı incelemek üzere Bingöl`e gelen Eroğlu, Genç ilçesindeki Doğanca Bal Orman’ı projesine dair somut çalışmaların yapılmadığını görünce Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez’e tepki göstermişti.
“Bal Ormanı projesini geciktirmişsiniz. Hemen bu sene çalışmalara başlıyorsunuz ve bal ormanını en kısa sürede kuruyorsunuz. Bal Ormanı müjdemizdi, gereğini yapın” talimatını vermesine rağmen hâlâ uygulamaya konulmadı.
Hasılı, Sayın Bakan Veysel Eroğlu’nun birer yıl ara ile yaptığı Bingöl ziyaretinde ki açıklamaları Bingöl yerel yönetiminin hizmet anlayışı ve vatandaşa hizmet ulaştırma konusundaki arzu ve isteğinin ne boyutta olduğunu gözler önüne sermektedir.
Bağlantılar:
30 Eylül 2016: http://www.ormansu.gov.tr/haber/orman-ve-su-i-%C5%9Fleri-bakan%C4%B1-prof.-dr.-veysel-ero%C4%9Flu-bing%C3%B6l-de-22-tesisin-toplu-a%C3%A7%C4%B1l%C4%B1%C5%9F-ve-temel-atma-merasimini-ger%C3%A7ekle%C5%9Ftirdi
16 Ağustos 2017: http://www.ormansu.gov.tr/haber/orman-ve-su-i-%C5%9Fleri-bakan%C4%B1-prof.-dr.-veysel-ero%C4%9Flu-bing%C3%B6l-de-8-tesisin-temelini-att%C4%B1
2016 Yılı Belediye Açıklaması: http://www.bingol.bel.tr/mobil/orman-ve-su-isleri-bakani-prof-dr-veysel-eroglu-belediyemizi-ziyaret-etti-_H2808.html
 
 

Ahmet Üstün
Ahmet Üstünahmetustunyazar@gmail.com
Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat