SON DAKİKA

DSİ Parkı Belediyeye Devrediliyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin ‘DSİ parkı belediyeye devredilsin’ talebini olumlu karşılayarak, devir için gerekli talimatı verdi.

Bu haber 16 Ağustos 2017 - 20:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin ‘DSİ parkı belediyeye devredilsin’ talebini olumlu karşılayarak, devir için gerekli talimatı verdi.
Temel atma ve sertifika dağıtım törenine katılmak üzere Bingöl’e gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, beraberinde Vali Ali Mantı, AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş ile Belediye Başkanı Yücel Barakazi’yi makamında ziyaret etti.
Burada belediye hizmetleri hakkında Bakan Eroğlu’na brifing veren Barakazi, Çapakçur Vadisi projesinde yapılacak çalışmalar hususunda destek talebinde bulundu.
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaptırılan DSİ dinlenme parkının belediyeye devredilmesini talep eden Barakazi, “DSİ parkımız şuanda Sulama Birliğince idare ediliyor. Sulama Birliğimiz gerekli imkânlara sahip olmadığı için parkın bakımlarını yapamıyor. Yine Bahçelievler mahallemizdeki ormanlık alanın belediyeye devredilmesini talep ediyoruz. Buradaki alanı da mahallemizin yeşil alan ihtiyacını karşılamak için kullanmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Bakan Eroğlu, DSİ parkının devri için talimat verdi
DSİ parkının belediyeye devredilmesi hususunda ilgili birimlere talimat veren Bakan Eroğlu, “Bahse konu DSİ parkının belediyemize devredilmesinde bir sakınca görmüyoruz. Buranın devri için gerekli çalışmalar yapılsın” diye konuştu.
Bahçelievler Mahallesi bir parka daha kavuşacak
Bahçelievler Mahallesinde bulunan orman vasfını yitirmiş alanın da belediyeye devredilmesi için talimat veren Eroğlu, “Ormanlık alanlar doğrudan devredilemediği için satış yapılması gerek. Dolayısıyla bu alanın da belediyemize devri, uygun bir bedelle yapılsın” dedi.
Barakazi: “Orman vasfını yitirmiş alanlar imara açılmalı”
Kentin önemli sorunlarından olan orman vasfını yitirmiş arazilerin, yapılaşmanın önünde önemli bir sorun teşkil ettiğini vurgulayan Barakazi, “Bir tarafımız tarımsal alan, üç tarafımız ormanlık alan. Bu ormanlık alanlar yüzünden şehrimiz sıkışmış durumda. Büyüklerimiz sürekli yatay kentleşme diyor fakat biz mecburen dikey şehirleşmeye doğru gidiyoruz. Orman vasfını yitirmiş alanların imara açılması konusunda sizlerden destek bekliyoruz” diye konuştu.
Ormanlık alanların kanunen dağıtılamayacağını kaydeden Bakan Eroğlu ise, “Yeni dönemde bu hususta çalışmalar yapılabilir. Bu araziler ancak trampa edilebilir. Bu yolla Milli Emlak Müdürlüğü’ne verilebilir. Bundan sonra da artık kurumlar arası koordinasyonla bazı şeyler yapılabilir” dedi.
Ziyaret, Barakazi tarafından Bakan Eroğlu’na hediye takdim edilmesiyle sona erdi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat