SON DAKİKA

Faiz Zinciri

Bu haber 13 Ağustos 2017 - 14:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Borcundan dolayı emekli olamayanlara kolaylık dendi! “Faize bağlı emeklilik” çıktı… Daha doğrusu, “zincirin ucu” bankaya çıktı…
Çalışma Bakanlığı ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol ile borcundan dolayı emekli olamayan Bağ-Kur’luya “düşük faizli” kredi verilerek 90 bin kişi için emeklilik yolu açıldı. Müjde diye sunulan bu durum, ortaya bir “faiz zinciri” çıkardı.
Buna göre;
1- Bağ-kurlu gidip bankadan “düşük faizli” kredi çekecek.
2- Vatandaş borcunu ödeyerek emekli olacak.
3- Emeklinin maaşı, uzun vadeli kredi borcuna gidecek. Hiç yoktan banka, faiz kazancı sağlayacak!
EMEKLİLİK UĞRUNA FAİZİN KUCAĞINA
Yapılan protokol anlaşmasına göre hem yaşını, sigortalılık süresini doldurmuş ancak borcu nedeniyle emekli olamayan vatandaştan borcunu tahsil etmek isteyen devlet, Bağ-Kur’luyu bankalara yönlendiriyor. Borcunu ödeyip emekli olacak olan vatandaş, emekli maaşlarının bir bölümünü bankalara ipotek etmiş olacak.
ALACAĞI TAHSİL İÇİN…
Emekli olamayanlara kolaylık diye sunulan “düşük faizli” kredi, bankalara kazandırdıkları yanında aynı zamanda da devletin birikmiş olan alacağını tahsil etmesini sağlayacak. Bir bakıma devlet, alacağını tahsil edebilmek adına emekliyi faizin kucağına atacak!
EMEKLİNİN HALİ PERİŞAN
Bankadan kredi çekip, alacağı emekli maaşını bankalara ipotek edecek olanları hiç de iyi bir manzara beklemiyor. SGK verilerine göre 11 milyon 734 bin 471 kişi emekli maaşı alıyor. Emekli maaşlarının geçinmeye kafi gelmemesi nedeniyle yaklaşık 4 milyon emekli ise hâlâ çalışmaya devam ediyor. Temmuz ayı zamlarıyla birlikte SSK emekli aylığı 883 TL, Bağ-kur emekli aylığı bin 287 TL, BAĞ-KUR tarım emeklilerinin aylığı ise bin 5 TL seviyesinde bulunuyor. Sözün özü; “faize bulaşıp kredi çekecek” ve böylece emekli olacakları hiç de iyi bir tablo beklemiyor.
Kaynak: Millî Gazete

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat