SON DAKİKA

Muş'ta İstihdam Seferberliği

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 9:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Muş Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü ile özel şirketler işbirliğinde açılan kurslar sayesinde özellikle kadınlar başta olmak üzere kursiyerler, meslek öğrenerek istihdam ediliyorlar.
Muş Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü, 2017 yılı içerisinde 7 büyük firma ile istihdam garantili kurs açıyor. Açılan kurslarla ilimden dış illere olan iş göçünün önüne geçilmek hedefleniyor. Muş Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü ile özel şirketler işbirliğinde açılan kurslar sayesinde kadınlar başta olmak üzere kursiyerler, meslek öğrenerek, istihdama kazandırılıyorlar. Kursiyerler hayata geçirilen kurslarda eğitim alarak istihdam ediliyorlar. Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-Kur) İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, istihdam garantili kursların açıldığı firmaları ziyaret etti. Kursiyerlerle bir araya gelen Taylan, çalışanlara kolaylıklar dileyerek, ürünleri inceledi. Hedeflerinin yılsonu itibarı ile yaklaşık 3 bin kişinin istihdamının gerçekleştirilmesi olduğunu ifade eden Taylan, “Güneydoğunun birçok ilinden daha güvenli olan Alparslan´ın Anadolu´ya kapısının açıldığı kadim şehir Muş´ta, özellikle işsiz olan vatandaşlarımıza destek olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.
“Annelerimiz, Bizlerin Geleceğidir”
Önceliklerinin dezavantajlı gruplar olduğunu, dezavantajlı grupların içerisinde bayanlar, engelliler, eski hükümlüler ve gençler olduğunu belirten Taylan, bu yıl ki kurslarda bayanlara çok daha büyük bir ağırlık verdiklerini söyleyerek, “Malumunuz bizim önceliğimiz, dezavantajlı gruplarımızdır. Dezavantajlı gruplarımız içerisinde bayanlar, engelliler, eski hükümlüler ve gençler vardır. Biz bu yıl ki kurslarımızda bayanlarımıza çok daha büyük bir ağırlık verdik. Açılan güneş panelleri kursumuzda, yalnızca bayanlarımız çalışıyorlar. Şuanda açılmış ve yılsonuna kadar açılmasını beklediğimiz yaklaşık 6 tane firmamızla da ağırlıklı olarak bayan çalıştırıyoruz. Çünkü annelerimiz, bizlerin geleceğidir. Annelerin yetiştirdiği çocuklar eğer sağlıklı olursa, mutlaka toplumda sağlıklı bir toplum olur. Bu nedenle biz istiyoruz ki, geleceğin anneleri olan kızlarımız bir meslek sahibi olsunlar, rahat etsinler, ailelerine destek olabilsinler ki daha bir eğitimci olabilsinler” şeklinde konuştu.
“İstihdam Garantili Kurslarımızı Açtık”
Kursların şuanda bittiğini ve çok güzel çalışmaların devam ettiğini ifade eden Taylan, “Şuan da içerisinde bulunduğumuz tesisimizde, biz istihdam garantili kurslarımızı açtık. Kurslarımız şuanda bitti, çok güzel çalışmalarımız devam ediyor. İş başı eğitim programları verdik, bunun gibi 6-7 tane firmamıza da desteğimiz devam etmektedir, bundan sonrada devam edecektir” ifadelerini kullandı.
“İşverenlerimiz Kursiyerlerimizi İstihdam Ediyor”
İş-Kur olarak toplamda bin 300 istihdam garantili kurs açtıklarını belirten Taylan, “Biz bu yıl içerisinde Muş İş-Kur olarak toplamda bin 300 tane istihdam garantili kurs açtık. Bunların ortalama yüzde 70´i bayan ağırlıklıdır. İşverenlerimiz kursiyerlerimizi istihdam ediyor. Bu daha çok açılacak, daha çok işçi alacağız inşallah” dedi.
“Amacımız İlimiz İçerisindeki Gençlerimizi İş Sahibi Yaparak, Yetiştirmek”
Birinci amaçlarının ilimiz içerisindeki gençleri iş sahibi yaparak, yetiştirmek olduğunu söyleyen Taylan, ikinci amaçlarının ise, ilimizden batı illerine olan göçü engellemek olduğunu ifade ederek, “Buradaki birinci amacımız ilimiz içerisindeki bu gençlerimizi iş sahibi yaparak, yetiştirmek. İkinci amacımız ise, ilimizden batı illerine olan göçü engellemektir. Yılsonu itibariyle şuanda ki temennimiz ve yapmayı planladığımız;3 bin tane artı istihdamı gerçekleştirip, gençlerimizin batıya gitmesini engellemektir. Çünkü bu insanların evleri, aileleri, her şeyleri burada. Memleketimizde de inşallah bir sahamız olacak, bu insanların batıya gitmesini engellemiş olacağız” diye konuştu.
“Biz Onlara Elaman Yetiştirelim”
Muş´un güvenilir bir il olduğunu dile getiren Taylan, “İlimiz İç Anadolu illeri kadar güvenebilir bir ildir. Havayollarımız, karayollarımız, demir yollarımız vardır. Bir işveren için en iyi yatırımın yapılabileceği, en mükemmel illerden bir tanesiyiz. İşçi artışımızda çok fazladır. Yeter ki insanlarımız gelip Muş´ta yatırım yapsınlar. Biz onlara elaman yetiştirelim” dedi.
“Pazar Alanımız Ortadoğu Ülkeleri”
Daha önce firmalarının İstanbul´da olduğunu, kendi memleketine yatırım yapmak amacıyla firmalarını Muş´a taşıdıklarını söyleyen Özdemirel Tekstil firması sahibi Emrah Demirel ise, 2013 yılında 50 kişi istihdam ederken, 2017 yılında 100 kişi çalıştırdıklarını belirterek, “Daha önce firmamız İstanbul´daydı. Kendi memleketimize yatırım yapmak amacıyla firmamızı Muş´a taşıdık. 2013 yılında 50 kişi istihdam ederken, 2017 yılında şuan 100 kişi çalıştırıyoruz. Kendi markalarımızı üretiyoruz. Pazar alanımız Ortadoğu ülkeleri olsa da iç pazarda da ürünlerimiz satılıyor. İstihdam ettiğimiz insan sayısını yılsonuna kadar 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Hedefimiz bu yöndedir. İlimizin gelişip kalkınması için burada işveren olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaktan gurur duyuyoruz. Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Muş İl Müdürlüğü bizlere ciddi anlamda destek veriyor. Bu yöndeki çalışmalarımızı desteklemeleri işimize önemli derecede katkı sağlamıştır. Bu konuda bize verdikleri desteklerden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Biz, bizim gibi işverenlerle ilimizin iş göçünün önüne geçmeyi planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Kaynak: Muş Ovası Gazetesi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat