SON DAKİKA

Vali Mantı TRT GAP Radyosunda Soruları Yanıtladı

Bu haber 08 Ağustos 2017 - 14:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Valisi Ali Mantı TRT GAP Diyarbakır radyosunun canlı yayın programına misafir oldu. ‘Yöremizden Programımız Bugün Şehrinizde Sizinle Birlikte’ programı kapsamında Vali Mantı, ‘yatırımlar, eğitim, sağlık, kültür, sanat, ve sosyal hayat’ gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.
Program Vali Mantı’nın, “Öncelikle siz TRT GAP Radyosu çalışanlarına ve değerli müzik ekibimize teşekkür ediyorum. Bingöl’ümüzü böyle güzel bir günde ve güzel bir havada ziyaret ettiniz. İlimizin tanıtımı açısından güzel bir faaliyet icra ediyorsunuz, teşekkür ederim” sözleri ile başladı.
Programın başında Vali Mantı ilk olarak şu soruya yanıt verdi: “Efendim bizler de gerçekten Bingöl’e geldiğimizde bu denli kaliteli, bu denli değerli bir müzik grubu bulabileceğimizi tahmin etmiyorduk. Onu açık yüreklilikle ifade edelim. Gördüğümüz zaman hem şaşırdık hem sevindik. Bingöl adına mutlu olduk. Şimdi sizlere hoş geldiniz demek istiyoruz. Bingöl’e gelişiniz henüz bir ayı yeni yeni geçti. Sohbetimize şöyle başlamak isterim. Gelmeden önce nasıl bir Bingöl hayal ediyordunuz ya da aklınızda nasıl bir Bingöl vardı. Bu bir aylık süreç içinde bu öngörüleriniz değişti mi? Nasıl bir değerlendirme yapacaksınız bize bu anlamda?”
“Bingöl’e gelmeden önce Doğu ve Güneydoğu’nun malum şartları hakkında bir düşüncemiz vardı. Ancak Bingöl’e geldiğimiz andan itibaren Bingöl’ün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun çok güzel illerinden bir tanesi olduğunu gördük. Ben Çorumluyum. Bingöl’e geldiğimde gördüm ki Çorum havasını bire bir yansıtan illerimizden bir tanesi de Bingöl’dür. İnsanları çok sıcak; karşılıklı anlayış, birlik ve beraberlik üst düzeyde. Kurumlar arasında ciddi bir iş birliği ve dayanışma var. Halkımız misafirperver. İnşallah bunun böyle devam etmesiniz istiyoruz. Bingöllülerimize sizlerin aracılığı ile teşekkür ediyorum.”
Program radyoya bağlanan Bingöllülerin soruları ile devam etti. Bunlarla ilgili olarak Vali Mantı şu genel değerlendirmeyi yaptı:
“Evet, genelde taleplerin büyük çoğunluğu sosyal ve kültürel faaliyetler ile ilgili. Biz Valilik olarak kurum ve kuruluşlarımızla üzerimize düşen bütün görevleri yapacağımızdan herkes emin olsun. Mesela vatandaşlarımızdan bir tanesi çocuklarımızın il dışına gönderilmesi talebinde bulundu. Bu kısa vadede yapılacak bir iş. İnşallah onu yapmaya çalışacağız. Diğer sosyal ve kültürel faaliyetler konusunda da tabi ben daha şehirde yeniyim; şehrin potansiyeli, teknik imkânları, fiziki kapasitesi nedir bilemiyorum. İnşallah burada zaman geçtikçe en azından arttırmaya veya mevcut kapasiteyi verimli kullanmaya çalışacağız. Bazı konular kısa vadede bazıları uzun vadede çözülür. Uzun vadeli problemler tabi bir gün de beş gün de çözülecek şeyler değil. Ancak Bingöl’ün geçmişi ile ilgili bilgi aldığımda baktım ki Bingöl son on on beş yılda geçmişine nazaran çok ciddi bir gelişme kaydetmiş. Hani bunu da inkâr etmemek lazım. Tabi isteniyor ki daha güzel olsun, bizim de amacımız o. Valilik imkânlarıyla, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızın imkânlarıyla yerel imkânları birleştirip en faydalı, en doğru ve en iyi şekilde nasıl iş yaparız bunun kaygısı içindeyiz. Bununla ilgili çaba içindeyiz. Zaten şehrimize İnşallah yatırım yapacak bir Sütaş kurumumuz var. Sütaş’la ilgili bir ot bedeli problemi vardı, onu Valilik olarak gelir gelmez sıfır bedelle çözdük. Tabi ilk etapta bin kişi çalışacak daha sonra yeni yatırımlar, ek tesisler yapıldıkça ek iş imkânları ortaya çıkacaktır. Bu hem Bingöl için hem de Doğu ve Güneydoğu için çok büyük bir yatırım. Yine tekstil kentimiz var. İhalesini yaptık tabi daha onaylamadık ama onaylama aşamasında. Burası önemli bir istihdam merkezi olacak. Yine Kentpark projemiz var onun ihalesini yaptık, işlemler bitmek üzere. İnşallah orada bir Kentpark yaparsak Bingöl’ümüzün AVM ve bir takım sosyal ihtiyaçlarını oradan giderilmesi mümkün olacak. Sinema salonları, kültür salonları, tiyatro salonlarının hepsi bu projenin içinde var. Orası ihale süreci tamamlandıktan sonra inşallah Bingöl’deki sosyal, kültürel faaliyetlerin büyük kısmını en azından fiziki manada çözecektir.”
“Bingöl Cazibe Merkezi kapsamında diye biliyorum. Bu alanda yapılan çalışmalarınız ne aşamada” sorusunu da Vali Mantı şöyle cevapladı:
“Zaten bu bizim anlattığımız yatırımların çoğu cazibe merkezi kapsamında olduğu için önem arz ediyor. Cazibe merkezi programları da umarım yakında açıklanacaktır. Tabi Bingöl’de ciddi bir birlik, beraberlik var. Sayın bakanımız Cevdet Yılmaz bey Bingöl’ün tamamına hatta bölgeye damgasını vurmuş durumda. İlimiz ile ilgili Ankara’da, yapılabilecek yatırımların finansmanı konusunda her türlü yardımı yapıyor. Bingöl iyiye doğru gidiyor, İnşallah daha iyi de olacaktır. Tabi, kişi kudreti nispetinde sorumludur. Görev yapacağımız süre içerisinde yapacağımız güzel, doğru ve faydalı işleri hep birlikte kamu kurum ve kuruluşlarımızla, yerel yöneticilerimizle, siyasi parti temsilcilerimizle, vatandaşlarımızla, ortak akılla, hep beraber düşünerek hangisinin daha güzel olduğuna karar vererek Bingöl için hayırlı olanı yapmayı hedefliyoruz. Niyetimiz salih. İnşallah bu salih niyetimizin sonucu amellerimiz de güzel olur, icraatlarımız da güzel olur. Bu beklenti ve karar içerisindeyiz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor.”
“Çevre il ve ilçelerle önemli merkezler ile ulaşım açısından bir sorun yaşanıyor mu? Hava yolları var bildiğim kadarıyla, karayollarında çalışmalar devam ediyor biz geldiğimizde gördük yolda yapılan çalışmaları onun hakkında bize kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?”
“Bingöl bir kavşak noktası, bazı illeri birbirine bağlayan önemli bir kavşak noktası. Yani şunu söyleyeyim buraya gelince bir kez daha sevindim. Buranın yolları batıdaki yolların çoğundan daha iyi. Ben Bandırma kaymakamlığı da yaptım altı yıl. Yollar konusunda son derece iyiyiz. Tabi her zaman iyinin iyisi vardır ama Doğu ve Güneydoğu şartlarımız da yollarımız özellikle ana yollarımız, karayollarımız son derece iyi, standartları yüksek ve çalışmalar halen devam ediyor. Ulaşım konusunda ülkemiz son yıllarda ciddi hamleler yaptı. Bu hamleler Doğuda da en güzel dönütlerini vermiş. Bu da bizi son derece mutlu etti. Ulaşım konusunda fazla bir sıkıntımız olduğunu düşünmüyorum.”
“Peki, efendim eğitime genel anlamda değinecek olursak şu anki mevcut eğitim kurumları Bingöl’ün ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte mi? neler planlanıyor bu alanda Bingöl’de?”
“Bingöl’deki okullar en azından fiziki manada yeni. Kapasiteleri güzel ve aynı zamanda da sınıf ortalamaları Türkiye’nin çok altında. Bu bizim için sevindirici bir gelişme. Okullarımız çok iyi aynı zamanda da başarılarımız da var. Bu sene TEOG’da ciddi başarılar elde ettik. Üç tane birincimiz var. Bingöl eğitim yönünden çok iyi; bir de yeni ve gelişen bir üniversitemiz var. Üniversitemiz de her yıl ciddi bir şekilde büyüyor. Şu anda, bana verilen bilgiye göre, 16-17 bin kapasiteye ulaştı. Önümüzdeki yıllarda bu kapasitenin daha da artacağına inanıyoruz. Bu da yeni kurulan daha 10 yıllık bir üniversite açısından son derece iyi bir kapasite. İnşallah daha da iyi olacaktır, faaliyetlerin bu yönde olduğunu hep birlikte izliyoruz.”

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat