SON DAKİKA

Lisansüstü Programlara Yoğun İlgi

Bu haber 05 Ağustos 2017 - 17:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesinde, 2017-2018 akademik yılında yüksek lisans ve doktora düzeyinde üç enstitüye alınacak öğrenci alımları için bilim ve yabancı dil sınavları yapıldı.
25 Temmuz’da yapılan dil sınavlarının ardından 26 Temmuz’da bilim sınavları yapıldı. Sınavlar sonucunda başarılı olanlar, 5-6 Eylül 2017 tarihlerinde kayıt yaptıracak. Kayıt yaptırmayan asıl listedeki adayların yerine yedek adaylar da 8 Eylül’de kayıt yaptırabilecek.
2017-2018 akademik yılı güz döneminde; Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde 9 yüksek lisans, 5 doktora programı, Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde 5 yüksek lisans, 1 doktora programı, Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde 2 yüksek lisans, 2 doktora programı olma üzere toplam 16 yüksek lisans, 8 doktora programı aktif olarak bulunuyor.
Lisansüstü programlara yoğun ilgi
Yoğun ilginin gösterildiği yüksek lisans ve doktora programlarına en çok başvuru iş sağlığı ve güvenliği anabilim dalı yüksek lisans programında oldu. Bu dalda 6 tezli yüksek lisans kontenjanı için 88 kişi başvururken, 50 kişinin alınacağı tezsiz program için de 129 kişi müracaat etti.
Fen Bilimleri Enstitüsü’ne ayrılan 123 kişilik yüksek lisans kontenjanı için 294 kişi sınava girdi. Yapılan sınavlar sonucunda başarılı olan 93 kişi yüksek lisansa kayıt yapmaya hak kazandı. Doktora için Fen Bilimleri Enstitüsünün değişik programlarına ayrılan 27 kişilik kontenjanın 25’i boş kaldı.
Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde aktif olarak bulunan 5 yüksek lisans programı için ayrılan 153 kişilik kontenjana 519 kişi müracaat etti. Yapılan sınavlar sonucunda 144 kişi başarılı bulunarak kayıt yapmaya hak kazandı. Yine Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde bulunan İşletme Anabilim Dalında 4 kişilik doktora kontenjanı tamamen doldu.
Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde aktif olarak bulunan iki yüksek lisans programı için açılan 15 kişilik kontenjanın tamamı dolarken doktora programı için ayrılan 12 kontenjanın 11’i doldu, bir kontenjan boş kaldı.
Bingöl Üniversitesi “Gelişimde Lider” vizyonuyla kendini geliştirmeye, eğitim imkanları sunmaya ve yeni atılımlar yapmaya devam ediyor.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat