SON DAKİKA

Bingöl Üniversitesi'nin Hazin Durumu

Bu haber 26 Temmuz 2017 - 18:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçenlerde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel adlı iki öğretim üyesi Türkiye’de bulunan 108 devlet ve 56 özel üniversite üzerinde yaptıkları bir memnuniyet araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Yayınlanan sonuçlara göre, Bingöl Üniversitesi Türkiye’de bulunan 164 üniversite arasından 162. Sırada yer almaktaydı. Yani tersten ifade ile son 3 üniversite arasında. Esasında bakıldığı zaman bu sıralama güzel şehrimiz Bingöl için utanç verici bir sıralamaydı.
Bu araştırma üniversitede okuyan öğrencilerin çeşitli düzeylerde üniversitelerden beklentilerini ölçmeye yönelik bir araştırma ve üniversiteler bu araştırma sonucuna göre eksikliklerini göz önüne alarak daha iyi imkanlar oluşturma uğraşında olmalılar.
Araştırmanın amacı ve kapsamı hakkında raporda şu ifadelere yer veriliyor:
“Bu araştırma lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerinden geribildirimler toplayarak Türk Yükseköğretim Sisteminin gelişimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Üniversite öğrencilerinin deneyimlerini ve memnuniyetlerini anlama, öğrenci deneyimini zenginleştirmek ve üniversiteleri daha öğrenci merkezli uluslararası bir üniversite olma yolunda bir yol gösterici olması açısından önemlidir. Araştırmada elde edilen bulgular, üniversitelerin gelişimlerine ve duyarlılığını artırmak için veri sağlamak amacıyla kamuoyuyla paylaşılmıştır.”
Araştırmada öğrencilerin memnuniyet düzeyleri şu faktörler doğrultusunda incelenmiş.
1-Öğrenim Deneyiminin Tatminkârlığı: Derslerin ve içeriklerinin, öğretim elemanlarının ilgisinin, sınavların geçerliğinin, öğrenci odaklı iklimin, sınıflardaki öğretme yöntem ve yaklaşımlarının tatminkârlığı
2-Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu: Yerleşke ortamının çekiciliği, sosyal tesisler, yurt imkânları ve kalitesi, ulaşım rahatlığı, güvenlik, fiziki mekânların estetik ve kullanılışlığı, yerleşkenin konumlandığı çevre
3-Akademik Destek ve İlgi: Öğretim elemanları ve danışmanlara ulaşılabilirlik, öğrenme güçlüğü durumlarında yardım bulabilme, öğrencinin akademik soru ve sorunlarına duyarlılık.
4-Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet: Öğrenci işleri, sınav programları, akademik takvim, yönetime katılım, yöneticilere erişim, yönetsel işleyişin etkililiği ve duyarlılığı
5-Öğrenme İmkân ve Kaynaklarının Zenginliği: Kütüphane, araştırma kaynakları, laboratuvarlar, merkezler, araştırma imkânları, özel çalışma alanları, akademik destek birimleri
6-Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği: Sertifikalar, kariyer ve yönlendirme, kişisel yetkinlik artırma faaliyetleri, öğrencilere yönelik kurslar, istihdam beklentisi ve desteği
Bingöl Üniversitesi, “Öğrenim Deneyimi Tatminkârlığı” Sıralamasında 161. Sırada;  “Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu” Sıralamasında 157. Sırada;  “Akademik Destek ve İlgi” Sıralamasında 161. Sırada; “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet” Sıralamasında 147. Sırada; “Öğrenme İmkân ve Kaynaklarının Zenginliği” Sıralamasında 160. Sırada; “Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği” Sıralamasında ise 163. Sırada yer alıyor. Bingöl Üniversitesi’nin faktörler düzeyindeki sıralaması yer yer değişse de son sıralardan kurtulmadığını görüyoruz.
Bu sıralamalardan hareketle bakıldığında, Bingöl Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin sıralanan faktörler açısından en memnun oldukları konu Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet iken, en az memnun oldukları konunun ise Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği olduğu görülüyor. Memnun dediğime bakmayın, memnuniyet yok fakat sıralama açısından düşününce bu şekilde ifade etmek mümkün görünüyor. Yoksa rapor incelendiğinde yukarıda sayılan 6 faktörün de en düşük düzey olan FF’de yer aldığı görülecektir.
Üniversite tercihlerinin yapıldığı bu günlerde bu memnuniyet araştırması pek çok bilinçli tercih uzmanı için yol gösterici olacaktır. Haliyle bilinçli tercih yapan öğrenciler Bingöl Üniversitesi’ni ya tercih etmeyecek ya da son sıralarda yazacaktır. Bilinçsiz tercih yapanlar ise Bingöl Üniversitesi’nin bu durumundan habersiz bir şekilde tercihte bulunacak ve kazanabileceklerdir. Sonuç itibari ile Bingöl Üniversitesi’ne pek çok konuda bilinçsiz hareket eden öğrenciler gelmiş olacaktır. Gelen bu öğrencilerin üniversiteden beklentileri ne ölçüde olur bilinmez ama yapılacak bir araştırmada pek çok durumdan memnun olmayacaklarını belirtecekleri kaçınılmaz olacaktır.
Bu rapor kamuoyuna yansıdıktan sonra Bingöl yerel medyasında yer bulamadı. Esasında Bingöl Üniversitesi’ni her platformda Bingöl için önemli bir kazanım olarak gören Bingöl halkı ve dahi medyası bu acı gerçeği es geçerek pisliği yalnızca halının altına sirkelemiş oldu.
Mezun olduğum üniversitedeki öğrenci sayısı neredeyse Bingöl merkez nüfusu kadardı. Üniversitenin hem yerleşke boyutu hem akademik boyutu hakkında gerekli bilgilere sahibim. Dolayısıyla Bingöl Üniversitesi’nin eksik kaldığı pek çok noktayı ifade edebilirim. Benim ifade etmem bir şeyi değiştirir mi bilmiyorum ama bu yazım şayet ilgi görürse Bingöl Üniversitesi’nin eksikliklerini başka bir yazıya konu yapabilirim. Bu rapor doğrultusunda üniversite yönetiminin gerekli önlemleri alması ve güzel Bingöl’ümüze yakışır şekilde hareket ederek, buraya gelecek öğrencilerin 4 yıl sonra bu şehirden memnun bir şekilde ayrılmasını sağlaması gerekiyor.
Şuan ki tablo hazindir. Unutmamak gerekir ki üniversitenin öğrenci üzerinde bıraktığı olumsuz algı, ayrıca şehir hakkında da olumsuz algı oluşturacaktır. Vebal büyüktür, altında kalmak hiç de hoş olmayacaktır.
Son söz; Bingöl Üniversitesi’nin 15 bine yaklaşan öğrenci potansiyeli var. Bu araştırmaya katılan öğrenci sayısı çok sınırlı sayıda olabilir. Fakat bilimin bize vazettiği bir gerçeği kabul etmek durumundayız. “Bingöl Üniversitesi öğrencileri Bingöl Üniversitesi’nden memnun değil.”

Ahmet Üstün
Ahmet Üstünahmetustunyazar@gmail.com
Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat