SON DAKİKA

Bingöl'deki Göletlere Balık Bırakıldı

Bu haber 21 Temmuz 2017 - 20:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan balıklandırma faaliyetleri kapsamında Bingöl’de bulunan gölet ve akarsulara 2017 yılı itibariyle 20,000 adet yavru sazan balığı bırakıldığı öğrenildi.
konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bakanlığımız 2017 yılı Balıklandırma Programı kapsamında İlimize tahsis edilen 20.000 adet yavru sazan balığı, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesi tarafından üretilerek 19.07.2017 tarihinde Müdürlüğümüze teslim edilmiş ve aynı gün içerisinde Müdürlüğümüz Su Ürünleri Kontrol Görevlilerince usulüne uygun şekilde iç sularımıza bırakılmıştır. İlimizde yer alan Merkez- Gülbahar Barajı ve Karlıova ilçemize bağlı Hacılar Gölü su kaynaklarına söz konusu program kapsamında balıklandırma yapılmıştır. Balıklandırma çalışmasının amacı gölet ve akarsulardaki mevcut balık stoklarının korunması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılmasını ve vatandaşların hayvansal protein ihtiyaçlarının su ürünlerinden karşılanması hedeflenmektedir. Ortalama 1-2 gram ağırlığında olan sazan yavrularının ancak 2 yıllık bir süre sonunda avlanabilir asgari boy limiti olan 40 cm.’ye ulaşabilecekleri düşünülmektedir.” denildi.
Balıklandırma çalışmalarında, hali hazırda yetiştiriciliğe açılmamış olan ve amatör balıkçıların avcılıkta yararlanabileceği su kaynaklarının özellikle tercih edildiği belirtilen açıklamada, “Su kaynaklarının kirletilmemesi ve suyun tasarruflu kullanılmasının yanı sıra avcılık faaliyetlerinde Bakanlığımızca Tebliğlerle belirlenen yasak, sınırlama ve sorumluluklara titizlikle uyulması sularımızdaki doğal yaşamın devamlılığı için büyük önem arz etmektedir. Gerek su kaynaklarına yeni bırakılan, gerekse suda mevcut diğer yavru balıkların gelişimlerini tamamlamaları ve en az bir kez üreyebilmeleri için avcılık sırasında yakalanan küçük balıklara herhangi bir zarar verilmeden suya iade edilmeleri gerekmektedir. Eşeysel olgunluğa erişmiş dişi sazan balıklarının vücut ağırlığına bağlı olarak ortalama 120.000-300.000 arasındaki yumurtayı bulundukları sulara üreme amaçlı bırakmaktadırlar.” ifadelerine yer verildi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat