SON DAKİKA

15 Temmuz 1. Yıl Dönümünde Kutlandı

Bu haber 17 Temmuz 2017 - 10:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. yıl dönümünde on binlerce vatandaşı Valilik önünde ellerinde bayraklar ve 400 metrelik kortej bayrağı ile 15 Temmuz Direniş Meydanına yürüdü. Burada saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan etkinlik şehitler için okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.
Program sırasıyla 15 Temmuz gazileri Onur Asutay ve Mehmet Akif Özdemir, Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Eski Milletvekili Eşref Taş ve Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin konuşmaları ile devam ettikten sonra kürsüye davet edilen Vali Ali Mantı şunları söyledi;
“Değerli mesai arkadaşlarım, kıymetli Bingöllü hemşehrilerim. Öncelikle böylesine anlamlı ve mübarek bir günde, yaşlı genç, kadın erkek demeksizin 15 Temmuz Demokrasi meydanına büyük bir coşkuyla akan herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
Bingöl ilimiz Doğu ve Güneydoğunun ortasında kendine münhasır kültürü ile birlik, beraberlik ve kardeşliğe son derece önem veren, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü birinci öncelik olarak tanıyan önemli bir ilimizdir. Bu müstesna özelliğinden dolayı Bingöl’ümüze ayrıca teşekkür ediyoruz. Bingöl ilimiz hiçbir zaman hain FETÖ örgütüne, hain bölücü örgüte ve diğer iç veya dış tehditlere karşı boyun eğmemiştir. Bundan sonra da inşallah boyun eğmeyecektir. Biz Allah’ı bir, kitabı bir, peygamberi bir olan bir milletiz. Tarihimiz zulüm etmekten ve zalim olmaktan uzak bir tarihtir. Bizler daima adaletin timsali bir millet olduk. Bize zulmedilse bile biz zulme zulüm ile karşılık vermeyiz. Rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in dediği gibi ‘Biz hayatımızda hiç köle kullanmadık ve hiç köle olmadık. Bu millet asla köle olmayacaktır. Hiç bir şeye köle olmayacaktır. Ne dinsel teröre, ne de etnik teröre asla köle olmayacaktır. Bu millet din ve etnisite suiistimali yapanlara asla geçit vermedi, bundan sonra da vermeyecektir. Çünkü bu milletin mayası sağlamdır. Bu milletin mayası sağlam olduğu müddetçe, bir ve beraber olduğumuz müddetçe, birbirimize kenetlendiğimiz müddetçe hiçbir virüs, hiçbir parazit bünyemize giremeyecektir, bizi yok edemeyecektir. Bu herkesçe böyle bilinmelidir. İnşallah bu millet tarihte olduğu gibi bundan sonrada kendisine hatta kendisi dışındaki mazlumlara yönelecek her türlü tehlikeye karşı göğsünü siper edecek ve yine gereken dersi verecektir.
Bugün Anadolu sadece Anadolu’dan ibaret bir şey değildir. Anadolu mazlum ülkelerin, mağdur ülkelerin ülkesidir. Mazlumların ve mağdurların başına bir zulüm geldiğinde sığınacakları ülkenin adı Anadolu’dur. Bu ülkenin adı Türkiye, bu milletin adı da Türk milletidir. Bizler hep birlikte, farklılıklarımızla beraber büyük bir milletiz. Biz asla ayrımcılığı, ırkçılığı benimseyen bir millet olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Bizler imanı ile bütünleşmiş, imanında istikamet üzere kalmış bir milletiz. Bu haslet inşallah bundan sonrada böyle devam edecektir. Allah ebet müddet olan devletimizi, necip milletimizi, askerimizi, ordumuzu, polisimizi, milletimizi her türlü harici ve dahili düşmanlıklardan, fitnelerden, fesatlardan ve tuzaklardan korusun. Bütün millet olarak duamız budur. Ezanlarımız dinmesin, bayrağımız inmesin. Bizler bayrak için, ülke için, ezan için ve toprak için her şeyimizi daima verdik vermeye de devam edeceğiz. İnşallah rabbim yeryüzünde bu milleti adaletin, dürüstlüğün, doğruluğun kılıcı olarak kaim ve daim kılacaktır. Zira Türk devleti dendiği zaman tarihte her zaman doğruluk, dürüstlük ve mertlik akla gelmiştir.
15 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanımızın şahsında Türkiye Cumhuriyeti Devletine kalkışmada bulunan hain örgüt ve onun yandaşları gereken dersi milletimizden almıştır. Zaten bundan sonrada inanıyoruz ki böyle harici ve dahili bölücü unsurlar kalkışmaya asla tevessül edemeyeceklerdir. Buna inanıyoruz, buna inancımız tamdır. Biz inanıyoruz ki, bizler doğru olduğumuz müddetçe, adaletli olduğumuz müddetçe, iman ve şuurumuzu koruduğumuz müddetçe Allah bu millete görünmeyen askerleri ile yardımını esirgemeyecektir. Efendimizin yolunda gittiğimiz müddetçe Allah bize yardım edecektir. Bize indirilen ve tarihte sahip çıktığımız kitabımıza bağlı kaldığımız müddetçe, devletimize bağlı kaldığımız müddetçe inanıyorum ki rabbim bizlere şühedanın yüzsuyu hürmetine yardım etmiştir ve yardım etmeye devam edecektir.
Bu vesileyle buraya gecenin bu vakti gelen ve programın devamınca da büyük bir istek ve coşkuyla katılımlarını sürdürecek olan kahraman Bingöllü hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu vatan için geçmişten bugüne kadar canlarını feda eden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Zaten rabbimin katında onların değeri müstesnadır. Onların kıymetini hiç birimiz tartamayız. Onların ecrini sadece ve sadece Allah verecektir. Aynı zamanda bu uğurda mücadele eden gazilerimize sağlık ve afiyet diliyorum. Bu duygularla hepinize tekrar selam, sevgi ve saygılar sunuyorum. Hayırlı akşamlar.”
Vali Ali Mantı’nın konuşmasından sonra 15 Temmuz gazilerine plaket verildi, Valiliğin hazırladığı sinevizyon gösteriminden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka hitabı dev ekrandan izlendi. Bingöl Belediyesinin yemek ikramından sonra program şiir dinletisi, marşlar ve çeşitli etkinliklerle devam etti. Sabah namazı sonrası Bingöl Belediyesi tarafından çorba ikramı yapıldı.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat