SON DAKİKA

Üniversitede 15 Temmuz Toplantısı

Bu haber 13 Temmuz 2017 - 8:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“15 Temmuz Darbe Girişimi”nin birinci yıl dönümü münasebetiyle Bingöl Üniversitesi, akademik ve idari personeli ile yabancı uyruklu öğrencilerine darbe girişimi hakkında bilgilendirme amaçlı bir toplantı gerçekleştirdi.
Üniversite enstitüler binası konferans salonunda 10 Temmuz 2017 pazartesi günü gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak öğretim elemanı ve uluslararası ilişkiler uzmanı Yunus Emre Karaca katıldı.
Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde tarihe kara leke olarak geçen acı bir gece yaşadığını ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yürütülen darbe teşebbüsünde 249 vatandaşımızın şehit olduğunu, 2000’i aşkın vatandaşımız da gazi olduğunu ifade eden Karaca, darbe girişiminin baş aktörü olan FETÖ’nün 1970’li yılların erken döneminde Gülen tarafından kurulduğunu, tarihsel süreç içerisinde özellikle ‘Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle beraber hızla gelişerek etkinlik alanını Kafkasya, Asya ve Balkanlara kadar yaydığını belirtti. Günümüzde yaklaşık 160 ülkede eğitim, medya ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla faaliyetlerine devam eden örgütün tehlikeli yüzünün bu ülkelere gösterilmesi gerektiğini belirten Karaca, FETÖ’nün sadece Türkiye için değil tüm dünya için bir tehdit olduğunu söyledi. Karaca “FETÖ ‘sui generis’ bir terör örgütüdür. Örgüte katı bir sadakat ve bağlılık vardır. Gizlenme anahtar taktiktir. Örgüt elemanları amaca ulaşabilmek ve kimliklerini gizlemek için her türlü kılığa girmeyi mübah görmektedirler. Örgütle işbirliği yapmayı reddeden kişileri yıpratmak ve hedef almak için FETÖ ellerindeki medya kuruluşlarıyla kara propaganda yapmakta ve devletin içine sızdırdıkları elemanları ile de kumpaslar düzenlemektedirler” şeklinde konuştu.
Darbenin amacının aslında ülkeyi bir iç savaşa sürüklemek ve bu sayede yabancı bir işgale hazırlamak olduğunu belirten Karaca, darbe girişiminin halkın bir an bile tereddüt etmeden canı pahasına tankların ve mermilerin önünde durmasıyla başarısızlığa uğratıldığını ve bu felaketin fedakâr şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde aşıldığını söyledi.
Ayrıca, 15 Temmuz Darbe Girişiminin birinci yıl dönümü münasebetiyle üniversite enstitüleri bünyesinde bulunan yaklaşık 350 civarındaki mevcut ve mezun yabancı uyruklu öğrencinin darbe girişimi hakkında e-posta yoluyla bilgilendirildiği öğrenildi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat