SON DAKİKA

B.Ü. Temsilcileri Kuzey Irak’ta Düzenlenen Fuara Katıldı

Bu haber 13 Temmuz 2017 - 14:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesinden bir delegasyon Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak başkanlığında 8-9 Temmuz 2017 tarihlerinde Kuzey Irak’ta düzenlenen “V. Türkiye ve Kıbrıs Üniversiteleri Fuarı”na katıldı.
Heyet, bu süre içerisinde Erbil, Süleymaniye ve Salahaddin Üniversiteleri’ni de ziyaret etti. Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde düzenlenen “V. Türkiye ve Kıbrıs Üniversiteleri Fuarı”na katılan üniversite heyeti aynı zamanda Kuzey Irak üniversiteleri rektörleri eşliğinde Kuzey Irak Yüksek Eğitim Bakanlığı temsilcisi Dr. Jwan J. M. Sarif ile de görüştü. Görüşmelerde özellikle Bingöl Üniversitesinde lisansüstü öğrenim hakkında karşılıklı görüş alış-verişinde bulunuldu. Ayrıca öğrenci değişim sürecinde karşılaşılan sorunlar ve sorunların çözümleri konusunda da neler yapılması gerektiği konuları konuşuldu ve öğrencilere neden Bingöl Üniversitesini tercih etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmelerde bulunuldu. Çok sayıda kişinin ziyaret ettiği fuara Bingöl Üniversitesi tarafından Türkçe, İngilizce, Arapça ve Goranice olmak üzere dört dilde basılan ve üniversiteyi tanıtan kitapçık ve üniversiteyi simgeleyen materyaller dağıtıldı.
Mayıs 2017’de Bingöl Üniversitesi ile Kuzey Irak’ta bulanan 13 üniversite arasında “Akademik Değişim İşbirliği” anlaşmaları imzalanmıştı.
Bilindiği üzere 17-19 Mayıs 2017 tarihlerinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Üniversitelerin Üniversite-İşbirliğinden Beklentileri” sempozyumu esnasında yapılan çalıştaylarda; üniversitemiz, Kuzey Irak’ta bulunan 13 üniversite ile “Akademik Değişim İşbirliği Anlaşmaları” ve “Mevlana Değişim Programı” kapsamında işbirliği protokolleri imzalamıştı.
Yapılan çalıştaylar sonucunda Bingöl Üniversitesi ile Süleymaniye Üniversitesi, Süleymaniye Politeknik Üniversitesi, Erbil Politeknik Üniversitesi, Salahadin Üniversitesi, Duhok Üniversitesi, Duhok Politeknik Üniversitesi, Zakho Üniversitesi, Germiyan Üniversitesi, Halepçe Üniversitesi, Koya Üniversitesi, Soran Üniversitesi, Beşeri Bilimler Üniversitesi ve Heybet Sultan Teknik Enstitüsü arasında “Akademik Değişim İşbirliği Anlaşmaları” ve “Mevlana Değişim Programı”na yönelik yeni işbirliği protokolleri imzalamış ve var olan anlaşmalar güncellenmişti.
Yapılan anlaşmalarla özellikle önümüzdeki dönemlerde Kuzey Irak’tan lisansüstü öğrenim alanında Bingöl Üniversitesine yönelimlerinin artacağı bekleniyor.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat