SON DAKİKA

Rahim Ağzı Kanseri Taraması Yapıldı

Bu haber 11 Temmuz 2017 - 11:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Müdürlüğü tarafından Solhan Merkez ve ilçeye bağlı Hazarşah Köyü’nde Rahimağzı Kanseri ile ilgili testler yapılıp vatandaşlar bilgilendirildi. Rahim ağzı kanseri taramasında yaklaşık 45 vatandaşa tarama yapıldığı belirtildi.
Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Sezer Ayman ve Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Zelal Yılmaz tarafından yapılan çalışmalar sonrası rahim ağzı kanseri ile ilgili açıklama yapıldı.
SERVİKS (RAHİM AĞZI KANSERİ)
Rahim ağzı kanseri ile ilgili yapılan tarama sonrasında açıklamada bulunan Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Sezer Ayman, “Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türü olup, kansere % 98 oranında HPV (İnsan Papilloma Virüsü) neden olmaktadır.  Her 100 kadından en az 2’sinin hayatının bir döneminde rahim ağzı kanseri yakalandığı bilinmektedir. Bununla birlikte rahim ağzı kanserine karşı alınan önlemler ile kadınların hayatları boyunca kanserle karşılaşmama oranı çok yüksektir.” dedi.
RAHİM AĞZI KANSERİ NEDİR?
Rahim ağzı kanserinin daha çok gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanser olduğunu belirten Ayman, “Her yıl dünyada 500 bin yeni rahim ağzı kanseri tanısı konulmaktadır. Genellikle 50 yaş civarında ortaya çıkan rahim ağzı kanseri son yıllarda genç kadınlarda da görülmeye başlamıştır. Kadınlarda en çok görülen kanser sıralamasında meme kanseri ilk sırada yer almasına rağmen, yaşamı tehdit edici özelliği nedeniyle rahim ağzı kanseri, meme kanserinin önüne geçmektedir. Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümünden sorumlu olan HPV (Human Papilloma Virüsler) virüsü çok belirti göstermez ve oldukça bulaşıcıdır. Çoğu kadın, hayatının bir döneminde karşılaştığı HPV virüsünü kendi vücut savunma sisteminin yardımı ile yener. Hastalığa neden olan HPV virüsünden korunmak için önlemler almak ve düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak, hastalığın erken dönemde saptanmasına ve tedavide başarıya yardımcı olmaktadır.” ifadelerini kullandı.
RAHİM AĞZI KANSERİ BELİRTİLERİ
Rahim ağzı kanseri belirtileri ile ilgili de bilgi veren Ayman, şunları aktardı: “Rahim ağzı kanseri belirtileri şu şekilde özetlenebilir; yorgunluk, bitkinlik, vajinadan idrar ve dışkı kaçağı, sırt ağrısı, bacak ağrısı, iştah kaybı, pelvik ağrı, şişmiş ayaklar, kilo kaybı, kemik ağrısı ve kırıklar.”
SMEAR TESTİ NEDİR?
Ayman, açıklamasının sonunda şu bilgileri verdi: “Smear testi son derce basit ve ağrısız bir kanser tarama yöntemidir. Kadınların yılda 1 kez smear testi yaptırmaları, rahim ağzı kanserinden korunmak için oldukça önemlidir. Smear testi iki şekilde yapılmaktadır. Klasik yöntemde; alınan akıntı bir cam üzerine sürülür ve özel bir sprey ile tespit edildikten sonra laboratuvara yollanır. İkinci şekilde ise; alınan materyal bir şişe içindeki özel sıvıya boşaltılır. Bu şekilde laboratuvara gönderilir ve orada belirli aşamalardan geçirilerek mikroskobik muayenesi yapılır. 21 yaş üzerindeki aktif cinsel yaşamı başlamış tüm kadınların her yıl bir kez smear testi yaptırmaları gerekir. Eğer aktif cinsel yaşam bu yaştan önce başlamışsa, başlanan yaştan itibaren ilk üç yıl içinde smear testi yapılması önerilir. Testler menopoz sırasında da aksatılmamalıdır. 65 yaşından sonra, hastanın o zamana kadar en az üç normal smear testi sonucu bulunuyorsa, doktorunun bilgisi ile smear testlerine son verilebilir. Ayrıca smear testinde şüpheli bir durum görülmüşse, test daha sık aralıklarla yapılabilir ya da ileri tetkik uygulanabilir.”

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat