SON DAKİKA

Köylüler Tedirgin!

Bu haber 10 Temmuz 2017 - 15:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Solhan’a bağlı Asmakaya Köyü’nün alt kısmından geçen yeni demiryolu hattından dolayı tarım arazilerinin yer yer yarılmasına, çökmesine ve heyelana sebep olduğunu iddia eden köy sakini Hasan Tügen, söz konusu yerde inceleme yapılması gerektiğini dile getirip yetkililerden biran önce tedbir alınmasını istedi.
Yeni yapılan demiryolu hattından dolayı arazinin kayma riskinin olduğunu belirten köylülerden Hasan Tügen, arazilerinde yer yer yarık, çökme ve toprak kayması oluştuğunu söyledi.
Tügen, “Köy altında bizlere ve köylülere ait yaklaşık 500 dönüm civarında sulu tarım arazisi bulunmaktadır. Demiryolu için yapılan kazılar çok derin olması nedeniyle gerekli önlemler alınmadığı takdirde ileride hem demiryolunun hem de arazilerimizin zarar göreceğini defalarca yetkililere şifaen söyledik. Tüm uyarılarımıza rağmen herhangi bir önlem alınmadı. Kamu kaynakları ile yapılan böyle büyük bir yatırımın korunması için yapılması gereken şey; kazı yapılan eğimli alanlara istinat duvarların yapılmasıdır. İstinat duvarı yapılmadığı için hem yeni demiryolu hem de o bölgedeki arazilerimiz ciddi bir heyelan riski altındadır. Hatta heyelanın köy merkezine ve yapıların bulunduğu alanlara kayma riski de vardır.” ifadelerini kullandı.
İlgili kurumların bir an önce tedbir alması konusunda çağrı yapan Tügen,“Gerekli önlemler alınmazsa 80-100 hanelik köyümüz zarar görecektir. Bundan dolayı kazı yapılan eğimli alanlara istinat duvarı veya açma kapama tünelinin yapılması gerekir.” Şeklinde konuştu.
Ayrıca Asmakaya Köyü’nün hemen yanı başında bulunan ve Tarhan Köyü’ne bağlı Zakar Mezrasında M. Sıddık Koşan’a ait evin zemini ve duvarlarında çatlaklıkların oluştuğu ve Asmakaya köy girişindeki asfalt yolda çökme ve yarılma olduğu görüldü.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat