SON DAKİKA

64 AFAD Konutu İçin Kura Çekildi

Bu haber 10 Temmuz 2017 - 16:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 2010 Elazığ-Karakoçan depremi nedeniyle hak sahibi olan depremzedeler için Genç İlçesinde yapılan 64 adet AFAD konutunun kura çekimi gerçekleştirildi. 
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü  tarafından 2010 Elazığ-Karakoçan 6 büyüklüğündeki depremin ardından evleri ağır hasarlı olan hak sahibi depremzedeler için Genç İlçesinde yapılan 64 adet afet konutunun kura çekimi 04.07.2017 tarihinde Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Yapılan kura çekimi törenine İl Afet ve Acil Durum Müdür vekili Mehmet Emin Taş, Şube Müdür v. Kadri Özdemir, teknik personeller ve yüklenici firma yetkilileri ile hak sahipleri katıldı.
Yaşanan depremin ardından ilçe geneli yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda ağır hasarlı konutlar için yapılan çalışmalar sonuçlanmış ve Genç’e bağlı bazı köylerde  (Gerçekli, Sırmalıova, Eskibağ, Alaattin ve Balgöze köyleri) 64 ev ağır hasarlı bulunmuştu. Raporun ardında Bingöl İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, evleri yıkılan afetzedeler için Genç merkez Yenişehir Mahallesi Telyin mevkiinde geçtiğimiz yıl yapımına başlanan 4 bloktan oluşan 64 adet afet konutun tamamlanmasının ardında hak sahipleri arasında noter huzurunda kura çekimi yaptı. Dairesi beli olan hak sahipleri, yapılan kontrollerin ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile devir tutanağını imzalayarak anahtarlarını teslim aldı. Ayrıca, kura çekimine müteakip 15 gün süre zarfında isteyen hak sahipleri kendi aralarında becayiş (karşılıklı değiştirme) yapabilecek.
Törende bir konuşma yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Vekili Mehmet Emin Taş, bölgenin 1’inci derece deprem bölgesi olduğunu dikkat çekerek inşa ettikleri konutların depreme dayanıklı olduklarını belirtti. Taş, “Yapımını gerçekleştirdiğimiz konutlar afet konutlarıdır. İlimiz afetler konusunda özellikle deprem afeti noktasında Doğu Anadolu Fay Hattı ile Kuzey Anadolu Fay Hattının kesişme sahasında bulunması hasebiyle 1. derece deprem kuşağında yer almaktadır. İlimizde geçmişte acı sonuçlar doğuran depremler olduğu gibi gelecekte de depremler olacaktır. Depreme hazırlıklı olmalıyız. Bizlere bu noktada düşen depreme dayanıklı yapılar inşa ederek ilimizin yapı stokunu depreme dayanıklı hale getirmektir.”
“DEPREM ÖLDÜRMEZ, YAPILAR ÖLDÜRÜR”
Taş, son olarak depremin değil yapıların insan hayatını yok ettiğini vurgulayarak şunları kaydetti. “Yaygın olarak kullandığımız slogan gibi ‘Deprem Öldürmez, Yapılar Öldürür.’ Bugün kurasını çektiğimiz afet konutlarının gerek projelendirilmesinde ve gerekse yapım aşamasında bu hususa özellikle dikkat edilmiştir. İnşa ettiğimiz konutların hem statik olarak ve hem de mimari olarak özel sektörde yapılan konutların çoğundan daha dayanıklı ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Bu vesileyle yer seçimini yapan komisyon üyelerine, projelendirme aşamasında görev alan teknik personele, yapım aşamasında görev alan kontrol teşkilatı üyelerine ve yüklenici firmaya teşekkür ediyorum. Çekilen kuranın da hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. Sizlerin aracılığınızla ülkemizde afetlerde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.”
 

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat