SON DAKİKA

Koruculara Yeni Görev Geliyor

Bu haber 06 Temmuz 2017 - 10:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siyasetçiler ile muhtarlara yönelik koruma tedbirlerinde mevzuat değişikliğine gidiliyor.
AK Parti Diyarbakır Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan ve Van’ın Özalp ilçesi AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Ahi’nin PKK terör örgütü tarafından arka arkaya şehit edilmesinin ardından, siyasetçiler ile muhtarlara yönelik koruma tedbirlerinde mevzuat değişikliğine gidiliyor.
GÜVENLİK KORUCULARI KORUYACAK
Buna göre, PKK tehdidi altında bulunan özellikle Güneydoğu ve Doğu’daki birçok AK Partili siyasetçi ile mahalle muhtarının can güvenliğinin güvenlik korucuları tarafından sağlanması planlanıyor.
Şu an 50 bin korucu bulunuyor. 26 Mart 1985 tarihinde, 442 sayılı Köy Kanunu’nun 74. maddesinde değişiklik yapılarak, “geçici köy koruculuğu”sistemi kurulmuştu.
Habertürk’ten Helin Şahin’in haberine göre köy halkının canına, ırzına, malına ve tasarruf emniyetine yönelik saldırıları önlemek, saldırıda bulunanları yakalamak ve suç delillerinin kaybolmamasını sağlayacak tedbirleri almak, korucuların başlıca görevlerinden.
Yine görev alanında bulunan kamu ve özel kurumlara ait tesislere yönelik her türlü saldırıları önleyecek tedbirleri almak, kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak korucuların görevleri arasında.
Kaynak: Haber Türk

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat