SON DAKİKA

Bingöl'de Bir İlk: O Bitki Artık Bingöl'de Yetişecek

Bu haber 06 Temmuz 2017 - 13:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de ilk kez 35 dönümlük alanda ekilen Kinoa bitkisi ekonomik boyutuyla çiftçilerin yüzünü güldürecek.
Kinoa tahıl olmayan ama tahıl gibi kullanılan Güney Amerika’daki And Dağları’nda yetişen bir bitki. Dünyadaki olası bir tahıl sıkıntısında gübre ve su problemi olmayan, pirinçten iki kat daha fazla protein içeren ve her türlü toprağa uyum sağlayabilen kinoa alternatif ürün olarak yetiştiriliyor.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan kinoa bitkisi, Bingöl’de ilk kez merkez Gözeler köyünde toprakla buluşturuldu. Köyde ikamet eden Fırat Güven, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteğiyle 35 hektarlık alana kinoa bitkisini ekti.
Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Yıldırım, Güven’in ektiği kinoa bitkisini yerinde inceledi. Bingöl’de üreticilerle sürekli irtibat halinde olduklarını belirten Yıldırım, ilk defa ekimi yapılan bitkiden hektar başına ortalama 250-300 kilogram almayı düşündüklerini söyledi.
Kinoa bitkisinin pazar problemi olmadığını ve protein oranının yüksek olduğunu kaydeden Yıldırım, “Kinoa, pazar problemi olmayan ve protein oranı da çok yüksek bir bitki. Pazar problemi olmayan alternatif ürünleri ilimize yaygınlaştırmayı planlamaktayız. Bingöl’ün tarım alanı çok dar ve az olduğundan dolayı teknik ekibimizle çalışıp, üreticilerimizi yeni alternatif ürünlere sevk etmeyi düşünüyoruz. Bingöl’de çiftçilerimiz tarafından ekimi yapılan kinoa tarlasında gerekli incelemeleri yaptık. 35 dekar alanda üreticimiz kinoayı bu sene ektik. İstediğimiz verimi almayı da düşünüyoruz. Bunu ilimize, bölgemize yaygınlaştırmayı düşünüyoruz” dedi.
Kinoa’nın proteinin yüksek olmasından dolayı dünya açısından önemli bir bitki olduğunu ifade eden Yıldırım, “İnşallah bundan sonra dünya nüfusunun gıda ihtiyacı karşılamak adına da alternatif ürünlerde deneyip yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Bu vesileyle bereketli olmasını diliyorum .Kinoa bitkisi Bakanlığımızın başlattığı Tıbbi, Aromatik ve Boya Maddelerini kapsayan bitkiler projesi kapsamında hem tohum desteği hem de dekara 100 TL üretimde destek veriyoruz. Temmuz ayı sonu itibari ile de hasadı yapılacak ” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat