beylikdüzü escort bayan

SON DAKİKA

"Yarılmaların Meydana Geldiği Saha, Eski Bir Fosil Heyelan Sahası"

Bu haber 04 Temmuz 2017 - 14:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Avcı, Genç İlçesi Çaytepe Köyü Duşmalan Mezrası’nda arazide meydana gelen kütle hareketi ile ilgili olarak incelemelerde bulundu.
Bingöl’ün Genç İlçesine bağlı Çaytepe Köyü Duşmalan Mezrası’nda meydana gelen toprak hareketliliği ile ilgili Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Avci, bölgede incelemelerde bulundu. Avcı, yaptıkları incelemeler sonucunda elde ettikleri ilk izlenimlere göre, “toprak yarıklarının meydana geldiği alanlar, eski bir heyelan sahasıdır” dedi. Meydana gelen kütle hareketliliği hakkında incelemelerde bulunan Avcı, arazide derin yarıkların oluşmasına neden olan bu kütle hareketinin ilkbahar mevsiminde düşen yağışlardan sonra meydana geldiğini, bu sahanın eski bir heyelan alanı olduğunu belirtti.
“Yarılmalar, eski bir fosil heyelan sahasında meydana geldi”
Bölgede yaptığı ilk izlenimleri hakkında açıklamalarda bulunan Avcı, “ilk izlenimlerimize göre yarılmaların meydana geldiği alanların eski bir heyelan sahası olmasıdır. Yani burası eski bir fosil heyelan sahası. Bu sahanın gerisinde bir fay hattı bulunmaktadır.  Fay hattına bağlı olarak da heyelanlı bölgenin gerisinde eğimin çok yüksek olduğu diklikler var. Aynı zamanda bu sahada fay hatları üzerinde oluşmuş göller var.  Bu göller ilkbahar mevsiminde suyla doluyor, yaz ayı mevsimlerinde ise kuruyor. Bu senede kış ve ilkbahar mevsiminin çok yağışlı geçmesi oluşan bu göllerin su seviyesini çok artırdı. Buna bağlı olarak da yer altına sızan su miktarı artmış, su miktarının artması da heyelan adını verdiğimiz kütle hareketini meydana getirmiş. Tabi ki bu olayın meydana gelmesinde belirleyici olan faktör bölgenin doğal koşullarının bu oluşumlara son derece uygun olmasıdır” şeklinde konuştu.
Demiryolu deplase hattında yapılan tünellerin de kütle hareketinden etkilendiğini belirten Avcı, yörede kütle hareketlerine duyarlı alanların tespitinin olası zararları azaltmada önemli olduğunu vurguladı.

Sertaç Dilda - Mala Me Sertaç Dilda - Buke Sertaç Dilda - Reşe Ez Brindar Mame (feat Bawer Beyani) Sertaç Dilda - Reşe (feat Bawer Beyani) Sertaç Dilda - Kurdish Mashup Sertaç Dilda - feat Deniz Sarıca-Sevin Gayrı Sertaç Dilda - Welate Gurbete Sertaç Dilda - Bunca Gamı Bunca Derdi Sertaç Dilda - Welate Gurbete (Remix) Sertaç Dilda - Yalan Dünya

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat