SON DAKİKA

Bayram Şekeri Alırken Dikkat!

Bu haber 24 Haziran 2017 - 11:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bayram Şekeri Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Çeşitli Uyarılarda Bulundu.
Ramazan Bayramının yaklaşması ile birlikte gıda tüketimi, bayramlık tatlı ve özellikle bayram şekeri alımına yönelik hareketlilik Bingöl‘de de gözle görünür oranda arttı. Bu durumu dikkate alan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, tüketicilerin herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için rutin denetimlerini bu sektörlerde yoğunlaştırdı. Denetimler Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Gıda ve Yem Şubesi’nde görevli gıda kontrolörleri tarafından yapılıyor.
Ramazan ayında özellikle fırınlar, unlu mamulleri, pastacılık ürünleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi sektörlerde hizmet veren iş yerlerinde sirkülasyon artmaktadır, halkın sağlığının korunması ve güvenilir gıdaya ulaşmalarının sağlanması amacıyla bu sektörlerde denetimler yapılıyor.
Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada Bayram Şekeri ve tatlı alırken dikkat edilmesi gereken hususlara yer verildi:

  • Alışveriş yapılan yerlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gıda kayıt ve onay numaralarının olmasına özen gösterilmelidir. Kayıtlı işletmeler düzenli olarak denetlenmektedir.
  • Şekerleme ve çikolataların ambalajlarının üzerinde de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gıda kayıt ve onay numaralarının olmasına özen gösterilmelidir.
  • Şekerleme ve çikolata gibi ürünlerin raf ömrü 1 yıl civarındadır. Raf ömrünün dolmasına 1-2 ay kalmış olsa bile bu ürün taze bir ürün değildir. Mümkünse ürünlerin yeni üretilmiş, taze olduğunun kontrol edilerek alınması önemlidir.
  • Alınacak şeker, çikolata veya lokum vb. ürünlerin ambalajının yırtılmamış, zarar görmemiş olması gereklidir.
  • Şekerleme ve çikolatalar da saydam ve pürüzsüz bir görüntünün olması mat görüntünün olmaması gerekir. Bunlarda tazeliğin simgesidir.
  • Lokumlarda tazelik için ürünün elastik yapısını kontrol etmek, mümkünse tatmak gereklidir. Bu sebeple iftardan sonra şekerleme ve lokum alışverişi yapmak daha uygun olacaktır.
  • Bayramlık tatlı, şeker ve şekerlemeleri alışverişimizi belli başlı firmalardan yaparsak karşımızda her zaman muhatap bulabileceğimiz için, tüketici olarak da olası bir geri dönüş yaparak ürünün değiştirilme ya da iade edebilme şansı olacaktır.
  • Bayram öncesinde tüketicilerimiz özellikle merdiven altı dediğimiz kayıtlı olmayan, denetlenmeyen üretim yerlerine ve buradan satışa sunulan ürünlere dikkat etmelidir. Bu tarz üretimlerle ve ürünlerle tüketicilerimiz karşılaştığında Alo 174 Gıda hattını arayarak durumları konusunda şikayette bulunabilirler.Bu şekilde tüketicilerimizin hak kaybına uğramalarını engellemiş olur.Vatandaşlarımız gıdaya ilişkin her türlü şikâyetlerini Alo 174 gıda hattına bildirebilirler. Gönüllü gıda denetmeni olarak denetim ekiplerimize her vatandaşın katkı sağlamasını temenni ediyoruz.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat