SON DAKİKA

İşte Yumurta Yemenin Faydaları…

Bu haber 18 Haziran 2017 - 3:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Beyin kolin koruması altına girer
Kolin vitamini beyin için oldukça önemlidir. Günde 2 defa yenilen yumurta yeterince kolin vitamininin alınmasını sağlar. Kolin eksikliği hafıza kaybına yol açar.
Lütein görme yetisini korur
Yapılan araştırmalara göre; tavuk yumurtası lütein bakımından zengindir. Lütein maddesi, net ve keskin görüşten sorumludur. Ve eksikliği durumunda göz dokusunda bozulmalar olabilir ve bu da görme yetisinin kaybolmasına yol açabilir.
D vitamini kalsiyumunun emilmesine yardımcıdır
Bir kişiye bir kaşık balık yağı mı yoksa yumurta yemek mi diye sorulsa açık ara ikinci seçenek baskın gelir. Özellikle de her ikisi de D vitamini açısından aynı orana sahiplerse… D vitamini, kalsiyumun daha kolay emilmesini, kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
B vitamini kompleksi, cildi, saçı ve karaciğeri korur
Biyotin, B12 vitamini ve proteinler, saç ve deri sağlığının kuvvetli olmasına katkıda bulunur. Yumurtadaki fosfolipitler, karaciğerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
Kalp, damar hastalıkları riskini azalır
Yeni yapılan bir araştırmaya göre; yumurtadaki kolesterolün fosfatitlerle dengelendiğini ortaya koydu. Yumurta, vücudun kolesterol üretimini engelliyor. Kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltıyor.
Kilo verdirir

Amerikalı bilim insanları, düşük kalorili bir diyete kahvaltıda yumurta ilave edilise, kilo vermenin iki kat hızlandığını belirtti. Böyle bir kahvaltı da uzun süre tok kalmanızı sağlar bu da günlük alınan besin miktarını azaltmanızı sağlar.
Kanser riskini azaltır
Kolin, aynı zamanda kanser riskini azaltır. Yapılan bir araştırmaya göre; günlük diyetinde yumurta olan kadınların meme kanseri riski yüzde 18 azalıyor.
Sağlıklı üremeye yardımcı olur
Yumurtadaki B vitamini, hormonların üretimini dengeler. B9 vitamininin bir başka adı da folik asittir. Bunun sayesinde alyuvarlar ve fetüsün sinir yolu oluşturulur. Doğacak çocuğun engelli olma olasılığı düşer. Bu yüzden B9 vitamini, bebek  planlayan kadınların hamilelik döneminde tüketmesi gereken önemli bir besin.
Yaşlanma sürecini yavaşlatır
Hollandalı bilim insanlarının araştırmasına göre; yumurta yiyen 35 ila 40 yaş arasındaki kadınların yüzde 87’sinde, yaşa bağlı cilt lekeleri kayboldu, derileri sıkılaştı. Erkeklerde de göz çevresindeki kırışıklıklar belirgin bir şekilde kayboldu.
Kaynak: Haber Türk

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat