SON DAKİKA

Manisa'da Zehirlenen Askerler Arasında Bingöllü de Var

Bu haber 17 Haziran 2017 - 0:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda, bulantı ve karın ağrısı şikayetiyle revire başvuran bin 49 askerden 207’si hastanelerde tedaviye alınmıştı. Bir asker de hayatını kaybetmişti. Olayda zehirlenen askerler arasında Bingöllü bir askerin de olduğu öğrenildi.
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlasındaki zehirlenmelere ilişkin, “O gün tüketilen menüde olan hindi eti ve spagetti makarnada salmonella bakterisine rastlandı.” dedi.
Vali Güvençer, İl Jandarma Komutanlığında askerlerin rahatsızlanmasına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.
1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlasındaki zehirlenmelere ilişkin hastanede tedavi gören askerlerin taburcu edildiğini, bir askerin ise yoğun bakımda tedavisinin devam ettiğini belirten Güvençer, şunları söyledi:
“Geçen hafta yaşanan zehirlenme vakasından dolayı düzenli olarak açıklama yaptık. Artık hastanelerde yatan askerlerimiz kalmadığı için kestik. Sadece Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir askerimiz var. Oda Allah’a çok şükür her geçen gün iyiye gidiyor. En son dün başhekimden aldığım bilgiye göre, ilk kez yatağından kaldırılarak yürütülmeye de başlandı. Birkaç gün önce ağızdan beslenmeye de başlamıştı. Uzunca bir zamandır bilinci açık ve iletişim kurabilir durumundaydı. İnşallah önümüzdeki pazartesi günü de yoğun bakım servisinden yataklı servise alacaklar. Temennimiz gençliği sayesinde bu ciddi sıkıntıyı aşarak sağlıklı günlük gündelikle hayatına dönmüş olmasıdır. Ama kaydedilen mesafe hepimiz için hem ümit verici hemde mutluluk vericidir.”
Tedavi altına alınan 207 asker arasından Bingöl‘ün Solhan ilçesinden bir askerinde olduğu öğrenildi. Bingöl Net olarak görüştüğümüz, Solhan’da ikamet eden Yasin A. adlı asker öğle yemeğinde hindi eti yediğini ve akşam yemeğinde de menüde tavuk olduğunu dile getirdi. Gece yarısı karnında ağrı hissettiğini belirten Yasin A. sonraki gün ağrının dayanılamaz derecede arttığını ve birden kendisini yere bıraktığını dile getirdi. Asker arkadaşları ile birlikte hastaneye yatırılan Yasin A. taburcu olduktan sonra 1 hafta izne gönderildiğini ve daha sonra tekrar aynı yere askerlik vazifesi için geri döndüğünü aktardı. Olaydan 2 hafta sonra izne ayrıldığını belirten Yasin A. olayın sorumlularının bulunup hak ettikleri cezaya çarptırılmasını istediklerini sözlerine ekledi.
Zehirlenme olayından sonra yemek yeme konusunda sıkıntılar yaşadığını, artık her türlü yemeği yiyemediğini belirten Yasin A.’nın sağlık durumu şuan iyi. Askerlik iznini ailesinin yanında geçiren Yasin A. usta birliğinde Gaziantep’te görev yapacak.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat