SON DAKİKA

Bingöl'de Sarı Kantaron Hasadı Yapıldı

Bu haber 15 Haziran 2017 - 19:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl‘de 2016 yılında ekimi yapılan Sarı Kantaron bitkisinin bu ay hasatı yapıldı. Tıbbi bitki alanında yüksek üne sahip Sarı Kantaronun Bingöl tarımına da önemli katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminde; küresel ve rekabet gücünü arttırmak, uluslararası piyasaların talep ettiği kalite ve özelliklerde Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri üretimini sağlamak amacıyla, Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 35 ilde 2015-2017 yıllarında uygulanmaya başlanan projenin hasadı alınmaya başlandı.
Proje kapsamında Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 1 dekarlık alanda Demonstrasyon çalışması yapıldığı öğrenildi.
Konuyla ilgili Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bu çalışmalar kapsamında 24 Şubat 2016 tarihinde Sarı Kantaron tohumlarının kasalara ekimi gerçekleştirildi. Sarı kantaron fideleri 11 Mayıs 2016 tarihinde tarlaya şaşırtılmak üzere viyollere aktarıldı. Sarı kantaronların çimlenme aşamasında gün aşırı sulamaları yapıldı. 20 Mayıs 2016 tarihinde tarla hazırlığı yapıldı. Sarı kantaron fideleri 31 Mayıs 2016 tarihinde tarlaya şaşırtıldı. 2016 yılında Kantaronların Eylül ayında ilk hasat olgunluğuna geldi. 2017 yılında ise Haziran ayı itibari ile hasat gerçekleştirildi. Dekara verim bilgileri ise sergiler kuruduktan sonra belirlenecektir. Türkiye genelinde kültüre alma çalışmaları devam etmektedir.” denildi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sperrmuellberlin.org

    abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

    Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat