SON DAKİKA

Bursa'da Afet Zararlarını Azaltma Eğitimi Aldılar

Bu haber 13 Haziran 2017 - 14:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu Öğrencileri Bursa’da Afet Zararlarını Azaltma Eğitimine katıldılar.
Japonya Uluslararası İşbirliği Kalkınma ajansı (JICA), Türk Japon Vakfı (TJV) ile Bursa Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezinde 19-25 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen Ankara -Eskişehir-Bursa illerini kapsayan Afet eğitimine Van, Afyon ve Bingöl illerindeki öğrencilerin katılımı ile eğitim gerçekleştirildi.
Solhan’da bulunan Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu 6. Sınıf seviyesinden 6 Öğrencinin de aralarında bulunduğu Öğrenci grubu Afet Eğitimi kapsamında farklı deneyimler yaşadı.
Afet zararlarını azaltma konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi olan Japonya ile işbirliği içerisinde başlatılan çalışmalar ile sadece görerek değil, bizzat deneyerek öğrenme metodunu yaygınlaştırmak amacı ile kurulan Bursa Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nde öğrenciler, verilen Afet Eğitimi ve Simülasyon Eğitimleri ile Türkiye’nin ilk, dünyanın ise en geniş kapsamlı afet eğitim merkezinde dolu dolu bir programla ‘Afet Zararlarını Azaltma Eğitimini’ tamamladılar.
Ülkemizde toplumun yüzde 33’ü afetlerden, yüzde 27’si depremlerden hasar gördüğünün bilinmesine rağmen afet eğitimi maalesef ülkemizde istenilen düzeyde değil. Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu 6.Sınıf seviyesinden 6 Öğrenci Afet Eğitiminde, 5D Deprem Eğitimi Sinema Salonunda, olmuş veya olabilecek bir deprem senaryosunu 3D animasyon film formatında 12 kişilik koltukta gerçek zamanlı (real-time) sonicsenkronizasyonunu yaparak öğrencilerin 5D deprem simulasyonunu tecrübe edinmeleri sağlandı.
Öğrencilerie yangının fiziksel ve psikolojik etkilerinin simülasyon aracılığıyla tecrübe edilmesiyle can ve mal kaybının en aza indirilmesi amacıyla yangın söndürme ekipmanının kullanma tecrübesi kazandırılarak yangın hakkında uygulamalı anlatım ve eğitiminin verilmesi sağlandı.
Depremin fiziksel ve psikolojik etkilerinin tecrübe edilmesi yolu ile can ve mal kaybının en aza indirilmesi için tasarlanan Deprem Simülatöründe depremin nasıl oluştuğunun, deprem sırasında ve sonrasında nasıl davranılması gerektiğinin ve depremden korunmak için alınması gereken basit önlemlerin uygulamalı anlatım ve eğitimi verildi.
Doğal afetlerden olan rüzgar/fırtınanın uygulamalı tanıtımı için saate 35 m/s kadar kontrollü rüzgar oluşturabilen deneyim odasında Fırtına deneyimi ile ses ve rüzgar hızı gerçek rüzgara yakın simüle edilerek öğrencilerin fırtına deneyimi edinmeleri sağlandı. İlk yardım eğitim odasında, plastik mankenler ve dijital cihazlarla ilk yardım, kalp masajı ve sun-i teneffüs ile farklı ip, sopa ve benzeri tekniklerle kırık sarma, yaralı taşıma ve benzeri eğitimler verildi.
Öğrenciler ile eğitime katılan Okul Müdürü Nurullah Azak “Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu Öğrencileri adına bu güzel eğitim ortamını ve imkanını sağlayan Japonya Uluslararası İşbirliği Kalkınma ajansı (JICA) ve Türk Japon Vakfı (TJV) ile Bursa Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezin yönetici ve çalışanlarına yürekten teşekkür ederiz.” dedi.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat