SON DAKİKA

Solhan'da Ramazan Etkinlikleri Devam Ediyor

Bu haber 06 Haziran 2017 - 14:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Solhan Belediyesi tarafından Recep Tayyip Erdoğan Açık Alan Spor Kompleksi’nde Ramazan Ayı’na özel programlar düzenleniyor. Teravih sonrasında düzenlenen programlara katılan vatandaşlar, çaylarını yudumlarken Kur’an-ı Kerim, ilahi ve ezgiler dinleyip vakit geçiriyorlar.
Ramazan ayının gelmesi ile birçok yerde olduğu gibi Solhan’da da Ramazan ayına özel programlar tertip ediliyor.
Kur’an-ı Kerim’in okunduğu, ilahi ve ezgilerin seslendirildiği programların ilkinde programın mahiyeti hakkında hazirunu bilgilendiren Solhan İlçe Müftüsü Ali İkiz, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Hz. Peygamber anne babaya büyük önem verir, anne babanızın hem dünyanız hem ahiretinizde cennetiniz olabileceğini söyler. Annesini babasını razı eden bir insan, bu dünyada da ahirette de mutluluğu elde eder. Sadece bir olay üzerine bir iki kelam edip bırakacağız İnşallah. Anne baba hakkında üzerinde Kur’an-ı Kerim’de çok ayetler var ve anne babayı bu anlamda mutlak surette razı etmemiz gerektiğini söyler. Bu çerçevede Resulullah (as) Hz. Musa’dan şöyle bir hikaye anlatır. Hz. Musa bir gün yolun kenarında dua eder, der ki; “Ya Rabbi cennette benimle beraber kim olacak?” Musa (as) cennetteki komşusunu merak eder ve Allah’a iltica ederek, cennette kendisine kimin komşu olacağını bildirmesini ister. Allah (cc) tarafından bildirilir ki: ‘Ey Musa, senin cennetteki komşun falan yerdeki kasaptır.’ Musa (as) doğru o kasaba gider. Kendisine misafir olmak istediğini söyler. Kasap Hz. Musa’yı evine misafir eder. Yemek vakti geldiği zaman kasap Hz. Musa’ya: ‘Siz buyurun, benim bir vazifem var, diyerek kalkar, tavanda asılı olan zenbili (sepeti) indirir. Orada küçücük bir canlı bulunmaktadır. Pişirdiği eti ona yedirir. Sonra Musa (as)’nin yanına gelir. Hz. Musa meseleyi sorar. Kasap der ki: ‘O zenbildeki, benim annemdir. Kendisi hastadır. Ben her akşam gelir onun hizmetini yapar, altını temizlerim. Fareler zarar vermesin diye giderken yukarı kaldırırım. Belki karım anneme bakmaz diye de evlenmedim. Hizmetini sadece kendim yapıyorum. O da bana hep ‘Ya Rabbi benim bu oğlumu cennette Musa’ya komşu eyle” diye dua eder.’ Bunun üzerine Hz. Musa kendisini tanıtır ve Allah’ın kendisine bildirdiği hususu açıklar. Kasap oldukça sevinir.”
ANNELERİN KIYMETİNİ BİLELİM
Hasan Basri Hazretleri ile sırtında zenbil içinde olan annesini taşıyarak ona hac ettiren gencin kıssasını da anlatan Müftü İkiz, konuşmasına şöyle devam etti: “Annelerin kabirlerinin yanından her geçişte onları ziyaret etmelidir. Onlar ne kadar çok ziyaret edilirlerse, bizlerden o kadar memnun olurlar. Ne kadar memnun olurlarsa, Allah da bizden o kadar memnun ve razı olur. Onun için anneleri yaşayanlar annesinin kıymetini daha iyi bilsin, gittikleri zaman mümkünse ellerini bir öpsünler. Anneleri vefat eden kardeşlerimiz varsa rabbim onların annesine rahmet eylesin, merhametiyle muamele eylesin. Bu anlamda gecenizi de anlamlı kılsın. Burada başladığımız bu program ile ilgili bir kelam edeyim. Allah nasip ederse başkanımızın da gayretleriyle inşallah her akşam burada bir kıssa fazla uzatmadan bir Kuran’ı Kerim, bir ilahi akabinden de bir kısa hikaye anlatacağız. Belki bir tecrübe paylaşımı olacak. Bizim buradaki kastımız; Ramazanı biraz daha farklı idrak etmek, bu anlamda desteklerinizi bekliyoruz. Allah sizden razı olsun.”

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat