SON DAKİKA

Başıboş Hayvanlar ile Mücadele İçin Komisyon Kuruldu!

Bu haber 06 Haziran 2017 - 12:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Solhan’da yılardır gündem olan ancak bir türlü çözülemeyen başıboş hayvanlarla mücadele konusunda bir adım atıldı. Solhan Kaymakamı başkanlığında oluşturulan ‘Başıboş Hayvanlarla Mücadele Komisyonu’ çalışmaları belirlendi. Gerekli duyurunun yapılmasından sonra mücadelenin başlayacağı öğrenildi.
Solhan’da sıkça karşılaşılan ve yıllardır bir türlü çözüm üretilemeyen başıboş hayvanlar ile ilgili ilçe koordinasyon kurulu toplantısında yapılan fikir paylaşımlarının akabinde Solhan Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğünce Kaymakamlık Makamına yazılan ve ‘Başıboş Hayvanlarla Mücadele Komisyonu’ oluşturulması istenen bir talep iletildi.
Talep yazısında “İlçemizde başıboş dolaşan hayvanların Solhan Belediyesince yapılan peyzaj çalışmalarına, çevre temizliğine zarar verdiği, trafik seyrüseferine ve kazalar sebebiyet verdiği, can ve mal güvenliğini tehlikeye soktuğu, belediye sınırları içerisinde kontrolsüz bir şekilde dolaşan küpesiz hayvan sahiplerine idari yaptırım cezasının olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda 5326 sayılı kabahatler kanununun 32. Maddesi gereği; ‘yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği nedeniyle ya da kamu güvenliği kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hakaret eden kişiye yüz Türk lirası idari para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir’ hükmü ile 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun 36. Maddesi gereği ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 69. Maddesinin 2. Fıkrası gereğince de idari yaptırım kararı uygulayabileceğinden; Bu nedenle İlçemizde başıboş dolaşan hayvanlara ve bu hayvan sahiplerine yapılacak işlem ve uygulanacak olan idari yaptırım kararlarını görüşülmek üzere Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş başkanlığında Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Emniyet Müdürü V. Vehbi Sarıkaya ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü V. Şakir Tunç’tan oluşan ‘Başıboş Hayvanlarla Mücadele Komisyonu’ oluşturulması” hususları dile getirildi.
‘BAŞIBOŞ HAYVANLARLA MÜCADELE KOMİSYONU’ OLUŞTURULDU
Kaymakamlık Makamına iletilen talep yazısı üzerine alınan kararda şu ifadelere yer verildi: “İlçemizde başıboş dolaşan hayvanların Solhan Belediyemizce yapılan peyzaj çalışmalarına çevre temizliğine zarar verdiği, trafik seyrüseferine ve kazalara sebebiyet verdiği, can ve mal güvenliğini tehlikeye soktuğu, Solhan Belediyemiz sınırları içerisinde kontrolsüz bir şekilde dolaşan küpesiz hayvan sahiplerine idari yaptırım cezası verilebileceği tespit edildiğinden ilgi (b) sayılı olur ile Başıboş Hayvanlarla Mücadele komisyonu oluşturulmuştur.”
Alınan kararda; kurumlar arası yapılan görev paylaşımı ise şu şekilde paylaşıldı:
Solhan Belediyesi; “İlçe merkezinde dolaşan başıboş hayvanların toplatılmasını, toplatılan hayvanların sahiplerinin tespit edilmesi durumunda 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereği idari para cezasının verilmesini, ayrıca belediye hoparlöründen sürekli anonslar yapılarak hayvan sahiplerinin uyarılması” konularını yürütecek.
Solhan İlçe Emniyet Müdürlüğü; “D-100 Karayolu trafik seyrüseferine kazalara sebebiyet veren can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan hayvan sahiplerine, 2918 sayılı Karayolları trafik Kanununun 69. Maddesinin 2. Fıkrası gereği idari para cezası kesilmesi” işlemlerini yürütecek.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü‘nün, ise “İlçe merkezinde dolaşan özellikle büyükbaş küpesiz olan hayvanların tespit edilerek küpelenmesini, 31.12.2017 tarihinden sonra tespit edilen küpesiz hayvan sahiplerine 5996 sayılı veteriner hizmetleri, Bitki sağlığı Gıda ve Yem Kanunun 36. Maddesi idari para cezası kesilmesini ve merkezinde bulunan işletme sahiplerinin bilgilendirilmesi” çalışmalarını yürüteceği belirtildi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat