SON DAKİKA

Göçerlerin Yayla Hayatı Başladı

Bu haber 30 Mayıs 2017 - 21:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de küçükbaş hayvancılıkla uğraşanların yayla hayatı başladı. Geçimini hayvancılıkla sağlayan göçerler, sonbahara kadar yaylalarda yaşayacak.
Bingöl’de Solhan ve Karlıova ilçeleri olmak üzere küçükbaş hayvan sürüsü besleyenler, ilkbahar mevsimiyle birlikte kiraladıkları yaylalara teker teker çıkıyor. Sonbahar mevsimine kadar yaylada kalacak olan yaylacılar, kiraladıkları yaylalarda çadırlarını kurarak yerleşik düzene geçiyor.
Yılın yarısını yaylalarda geçiren kadınlar daha çok ekmek pişirme, yemek hazırlama, süt sağımı ve peynir hazırlama işleriyle uğraşırken, erkekler de sürüleri otlatıyor. Yaylacılar, ulaşım, su başta olmak üzere çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, sorunlarının çözümünü istiyor.
Göçebe olarak yaşadıklarını belirten Mazlum Gündoğdu, “Köyümüzde otlak olmadığı için kışın farklı yazın farklı yerlerde göçebe olarak yaşıyoruz. Baharla birlikte daha serin olduğu için ve otların iyi olması nedeniyle yaylalara geliyoruz. Yaylalara çıktığımız zaman sıkıntılar yaşıyoruz. En büyük sıkıntımız yol. Yine yaylalarda tuvalet sıkıntısı var. Bu sıkıntıların giderilmesi konusunda devletten destek bekliyoruz” dedi.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat