SON DAKİKA

Yürürken Enerji Üreten Ayakkabı Tasarladılar

Bu haber 29 Mayıs 2017 - 13:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’ün Genç ilçesinde okuyan öğrenciler yürürken enerji üreten ayakkabı tasarladılar.
Genç İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin geliştirdikleri cihazla ayakkabı topuğuna yerleştirilen sistem sayesinde yürümeye bağlı olarak üretilen enerji depolanarak cep telefonu şarj edilebiliyor ve elektronik eşya çalıştırılabiliyor.
İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geliştirdikleri sistemle yürümeyi enerjiye dönüştürmeyi başardı. Genç mucitler yaptıkları cihazı ayakkabıya bağlayarak, yürüme hareketi ile enerji üretmeye başladı. Üretilen enerji, cep telefonu ve benzeri cihazları şarj edebiliyor.
İbn-İ Sina Mesleki Ve Teknik Anadolu lisesi öğrencileri, okulun yılsonu sergisinde dikkat çeken projesini gösterime sundu. Proje, ‘Yürüme hareketi ile enerji üreten ayakkabı’ geliştirmesi adını taşıyor. Geliştirilen ayakkabının içinde iki ana cihaz bulunuyor. İlki ‘şok toplayıcı’ olarak adlandırılan parça. Yürürken topuk yere değdiği anda açığa çıkan enerjiyi bu cihaz emiyor. ‘Adım toplayıcı’ olarak adlandırılan ikinci parça ise yürürken ayak yerden kalkıp adımı atmaya başladığı andan itibaren oluşan kinetik enerjiyi topluyor. Üretilen bu enerji, cep telefonu ve benzeri cihazları şarj ediyor.
Kaynak: Tahir Bildik/Gencinsesi.com

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat