SON DAKİKA

Yeni Hastane İhtiyaca Cevap Vermiyor

Bu haber 25 Mayıs 2017 - 11:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı, yeni açılan Bingöl Devlet Hastanesi’nin artan nüfustan dolayı yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Ancak bu hastane 7-8 yıl önceki Bingöl’ün ihtiyacı için planlanmış bir hastanedir. Bugün, Bingöl’ün nüfusu artmış, hastalıklar ve hasta sayısı 7-8 yıl öncesine göre daha bir çoğalmış. Yeni hizmete açılan hastanede ihtiyaca cevap veremez durumdadır” dedi.
Tarım reformu adı altında arazilerin toplulaştırma problemi hususunda bize yoğun şikâyet olduğunu, 6 köyde ve ilk kez Bingöl de başlanılan bu çalışma henüz sonuçlanmadığını, bilakis ciddi sorun ve sıkıntılara neden olduğunu aktaran Tasalı, “ Reformun amacı parçalı, atıl ve kullanılmaz durumda olan arazileri parsellerini birleştirip ekimi, sulaması ve ulaşımı daha verimli bir hale getirmek. İlimizdeki arazilerin çoğu, ova köyleri hariç dağlık ve engebeli sulamanın ve ekiminin zor olduğu arazilerdir. Verasetle daha bir parçalı hale gelen araziler kullanılmaz duruma gelmiş bulunmaktadır. Toplulaştırma ile bunun önüne geçilmek istenmiş, ancak ihaleyi alan firma işi yarım yamalak ve bir sürü sorunla baş baş bırakarak gitmiştir. Köylüleri ayrılık ve husumet içinde bırakmıştır. Tabiri caiz se toplulaştırma reformu fitne ve ayrılık reformuna dönüşmüştür. Yetkililer bu duruma acilen adil/hakça bir çözüm bulmaları gerekir. Çiftçilerimiz genel olarak üretim girdilerinden; mazot, gübre, yem, elektrik, ilaç ve tohum fiyatlarının yüksek olmasından dolayı istedikleri üretimde istenen verimi almadıkları söz konudur.  Yine hayvancılık yapan göçerlerin hayvanlarını yaylalara otlatmak için gittikleri bir mevsimdeyiz. Özellikle son zamanlarda ilimiz sınırları içinde 7 ilçede 23   “özel güvenlik bölgesi” kapsamında yasaklanan kimi bölgelere gidemedikleri için ciddi şikâyetleri var. Yine gidebildikleri mera sayısı da çok az ve yetersiz, mera bulmada sorun yaşamaktadırlar. Zaman zaman köylülerle veya ilgili kurumlar tarafından engeller çıkarılmaktadır. Yetkililer hayvan sahiplerine yardımcı olmaları gerekir” şeklinde konuştu.
Yeni Hastane Yetersiz
Tasalı, yeni açılan Bingöl Devlet Hastanesi’nin artan nüfustan dolayı yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Ancak bu hastane 7-8 yıl önceki Bingöl’ün ihtiyacı için planlanmış bir hastanedir. Bugün, Bingöl’ün nüfusu artmış, hastalıklar ve hasta sayısı 7-8 yıl öncesine göre daha bir çoğalmış. Yeni hizmete açılan hastanede ihtiyaca cevap veremez durumdadır. Yetkililerde bunu görmüş olmaları gerekir ki, 200 Yataklı bir ek binanın daha yapılacağı taahhüdünde bulundular. Bu bir 10 yıl daha sorun ve sıkıntıların devam edeceği anlamına gelmektedir. Maalesef her işimizi böyle eksik yapıyoruz” dedi.
Hastanenin fiziki yapısı, uzman doktor eksikliği, hekim, hemşire, personel ve cihaz yetersizliğinde dolayı hastaların çevre illere sevk edildiğini belirten Tasalı, “Gelen uzman doktorlarda kısa bir süre sonra tayin isteyip gitmektedirler. Hastalarımızın çilesi sevk çilesi devam ediyor. Tuik verilerine göre Bingöl’de 1004 hastaya 1 doktor,470 hastaya 1 hemşire ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir rakamdır. Ayrıca 416 hastaya 1 yatak düşmektedir. (Türkiye’de ortalama 376 hastaya 1 yatak düşmektedir.) İlimizde maalesef hastalık öncesi önleyici önlem ve tedbirler yetersiz. Özellikle son zamanlarda çok ciddi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı da çok fazla vatandaşlarımız hayatını kaybetmektedirler. Yeni hastaneyi günde 5000 kişinin gittiğini bir gazetede okumuştum. Bu çok büyük sayı, uzak ilçelerden ve köylerden gelen hasta ve hasta yakınları tetkik ve tahlilleri sonuçlanmadığı için gece Bingöl’de ya bir yakınının evinde, ya hastane mescidinde veya bir otelde konaklamak zorunda kalmaktadırlar. Hastaneye yakın bir mevkide hasta yakınlarının konaklama ihtiyacını ivedi olarak giderilmelidir. Günde 5000 kişinin girip çıktığı bir hastanede vatandaşların ve çalışan personelin Cuma Namazı veya diğer günlük namazlarını rahatlıkla ifa edecekleri geniş kapasiteli bir caminin yapılaması gerekir. Yine ameliyathanede yeterli sayıda bayan personelinde bulundurulması gerekir. Bize ulaşan bilgilere göre ameliyat olacak olan bayan hastaları erkek personel pozisyon vermekte. Müslüman bir toplum olmamız hasebiyle halkımızın bu hassasiyeti göz önünde bulundurulmalı, ameliyathanede yeterli sayıda bayan personel görevlendirilmelidir” şeklinde konuştu.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat