SON DAKİKA

Şehit 33 Er 24’üncü Defa Anıldı

Bu haber 24 Mayıs 2017 - 18:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

24 Mayıs 1993 tarihinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından kalleşçe şehit edilen 33 Er için 24. yılında anma töreni düzenlendi.

Törene Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra, 49. Komando Tugay Komutanı Albay Ersin Altay, Bingöl Belediye Başkan Yardımcısı Veysel Koç, Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Vali Yardımcıları Cevat Gün ve Tunahan Çil, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Bayer, İl Emniyet Müdürü Metin Akay, Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) Başkanı Naim Tan, şehit aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Anıttepe’de düzenlenen program çelenk sunumu ile başladı. Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşma yapan Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) Başkanı Naim Tan: “Bizler bugün burada, 24 Mayıs 1993 tarihinde haince pusuya düşürülerek şehit edilen 33 Kahraman askerimizi anmak ve aziz hatıralarını yaşatmak için toplanmış bulunuyoruz. Bingöl halkı hiçbir zaman teröre destek vermemiş her zaman devletin yanında yer almıştır. Bizlerden, bunun intikamını almak ve ilimizin terörle anılmasını sağlamak, bu olayı bizlere mal etmek için eli kanlı terör örgütü güzel ilimizi seçmişlerdi. Sabaha karşı Bingöl yaylalarında duyulan kurşun sesleri, tüm Türkiye’nin ve asker yolu gözleyen anaların yüreklerine kor gibi düşmüştü. Onların acısı ailelerinin yüreğini yaktığı gibi tüm Bingöl halkının yüreğini yakmıştı. Çünkü onlar daha çok gençtiler, Sevme ve sevilme çağındaydılar, kiminin sevgilisi kiminin nişanlısı vardı, güzel hayalleri ve daha yapacak işleri vardı. Ama ne yazık ki kana susamış, gözü dönmüş, insanlıktan nasibini almamış alçak ve kalleşler onları ailelerinden ve sevdiklerin genç yaşta kopardılar. Onlar artık şahadet şerbetini tatmış ve vatan sevgisinin şahikalarına çıkmışlardı. Onların yattıkları yer artık kara toprak değil, ay yıldızlı bayrağın gölgesinde açan bir cennet bahçesidir. Her biri tek başına bir ordu olan şehitlerimiz, sonsuza kadar yüce milletimizin gönlündeki ebedi mevkilerinde saygıyla anılacaklardır. Bugün şanlı bayrağımız ülkenin her köşesinde gururla dalgalanıyorsa, milletimiz birlik ve beraberlik içinde müreffeh yarınlara koşuyorsa, bunu hiç şüphesiz aziz şehitlerimize ve kahraman Gazilerimize borçluyuz. Ülke olarak ve birey olarak bize düşen görev; onların uğrunda seve seve canlarını feda ettiği bu cennet vatan topraklarını ilelebet payidar kılmak ve aziz emanetlerine maddi ve manevi olarak sürekli sahip çıkmaktır. Ey alçak ve kalleş hain PKK terör örgütü Ülkemizi bölemeyeceksiniz, dalgalanan şanlı Bayrağımızı indiremeyeceksiniz, Ezanımızı susturamayacaksınız, ülkemizin birliğini ve beraberliğini bozamayacaksınız döktüğünüz şehit kanında boğulup leş kargaları gibi geberip gideceksiniz. Bugün bu katliamı gerçekleştiren PKK terör örgütünü bir kez daha lanetliyor, nefretle ve şiddetle kınıyorum. Bu olayda hayatını kaybeden şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle ve şükranla anıyor, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralı olarak kurtulan gazilerimize uzun ve sağlıklı bir yaşam diliyorum” dedi.
Şehitlerin ruhuna okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve yapılan duanın ardından Vali Yavuz Selim Köşger, 33 şehidin anıtlarına tek tek karanfil bıraktı.
Törenin ardından basına açıklamalarda bulunan Vali Köşger: “24 Mayıs 1993’te menfur bir hadiseyle şehit edilen 33 erimizi anmak için toplandık. Onları bir kez daha bu milletin hafızasından hiç silinmeyecek bir şekilde kazınmış olan bu acı hatırayı, elim hadiseyi bir kez daha yerinde andık. Bu toprağın, bu vatanın her bir karışı şehit kanlarıyla sulanmıştır. Bu toprak kolay vatan kılınmamıştır, bu uğurda çok şehitler, çok gazilerimiz olmuştur, çok büyük mücadeleler, badireler atlatılmıştır. Artık terörün sonuna gelindiğini, bu kahpe terörün bitmek üzere olduğunu, bunların buralardan ülkemizden sıyrılıp gideceklerini, kahraman silahlı kuvvetlerimizle, güvenlik güçlerimizle, korucularımızla, polislerimizle topyekün yürütülen mücadelenin zaferle taçlanacağını hissediyorum. İnşallah ülkemiz tekrar huzura kavuştuğunda, şehitlerimizde rahat edeceklerdir” şeklinde konuştu.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat