SON DAKİKA

Küfür ve Argoya Dur De!

Bu haber 24 Mayıs 2017 - 15:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Lise çağındaki öğrencilerin günlük iletişim süreçlerinde küfür ve argoyu sıklıkla kullanmaya başlaması üzerine Solhan Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi; küfür, hoş olmayan, kırıcı, incitici ve mahalle ağzının kullanılmaması için bir çalışma başlattı.
Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi’nin yetişmekte olan çocuklarımızın bu iletişim tarzından olumsuz etkilenmemeleri, ileriki yaşlarında daha sağlıklı bireyler olarak hayata hazırlanmaları için bu çalışmanın uygulamaya konulmasının düşünüldüğü öğrenildi.
Bu çalışma amacının dilimizin etkin, kuralına uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamak, toplumumuzda giderek yaygınlaşan küfürlü ve argo konuşmanın önüne geçilmesi, okullarda başlayarak toplumsal duyarlılık oluşturup, gelecek nesillerimize küfürsüz bir ortam bırakmak, yetişmekte olan çocuklarımıza küfürlü ve argo konuşmanın dışında alternatif iletişim yöntemlerini öğreterek sağlıklı iletişim kurma becerileri kazandırmak, küfür ve argo konuşmanın yaratabileceği fiziksel ve ruhsal şiddeti engellemek olduğu belirtildi.
Yapılan çalışma hakkında alınan bilgide; b çalışma öğrencilerin küfür ve argo kullanımını önlemek amacı ile hazırlandığı belirtilip şu ifadeler aktarıldı:
“Bu çalışma ile birlikte hem öğrencilerde hem de eğitimin içerisinde önemli bir konuma sahip olan çevrede (aile, okulun bulunduğu mahalle vb.) argo ve küfür kullanımına dair farkındalık kazandırmak hedeflenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi ve Değerler Eğitimi Komisyonu öncülüğünde öğretmenler ve onur kurulu üyeleri öğrenci temsilcileri ile toplantı yapılarak çalışmanın amacı ve içeriği anlatılmıştır. İlk olarak okul genelinde, argo ve küfrü önleme temalı slogan yarışması başlatılmıştır. Öğrenci temsilcileri ve sınıf öğretmenleriyle beraber okuldaki tüm öğrencilere duyurulmuştur. Daha sonra tüm sınıflara Öfke Kontrolü ve Güzel Konuşmanın Önemi seminerleri yapılmıştır. Yarışmada birinci olan slogan (Argo ve Kötü Söz Söyleme, İnsanlığını Kirletme) çalışmanın sloganı haline getirilmiş, okulda öğrencilerin görebilecekleri alanda sergilenmiştir ve öğrenci ödüllendirilmiştir. Bununla birlikte yarışmaya katılan tüm sloganlar renkli kâğıtlara yazılarak okulun koridorlarında sergilenmiştir.
ERDEMLİ İNSANLAR YETİŞTİRMEK…
Din Kültürü derslerinde küfür etmenin sakıncaları, güzel konuşmanın önemi hadislerle örneklendirilerek öğrencilere anlatılan çalışma kapsamında yapılanlar şöyle aktarıldı: Solhan Müftülüğünden gelen vaizler tarafından okulumuzun konferans salonunda ayrı ayrı önce erkek öğrencilerimize daha sonra kız öğrencilerimize de aynı şekilde konuşmalar yapılarak küfürlü ve argo konuşmanın önlenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın hazırlanmasındaki temel nede;n öğrencilerin argo ve küfür içeren cümle kullanmalarını önlemek ve var olan mevcut durumu azaltmaktır. Öğrencilerin bu tarz kelimeleri çok rahat bir şekilde kullandıklarının gözlenmesi, özellikle sosyal medya aracılığı ile bu kelimelerin popüler hale gelerek öğrencilerin dilinde pelesenk haline gelmeleri bu çalışmanın ortaya çıkmasındaki temel nedenlerden biridir. Tabiî ki de yalnızca tek bir kurumda küfür ve argoyu önleme çalışmaları toplumun tamamına ulaşma imkânı sağlamadığı için bu çalışmanın geliştirilerek tüm okullarda uygulanması çalışmanın amacına ulaşması için hayati önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki okulların en önemli işlevlerinden biri erdemli insanlar yetiştirmektir.”
Kaynak: Solhanın Sesi Gazetesi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat