SON DAKİKA

Türkiye Üniversiteleri, Dünya Üniversiteleri İle Yarışır Hale Geldi!

Bu haber 22 Mayıs 2017 - 8:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, 17-19 Mayıs tarihlerinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Türkiye ve Irak’tan 30 üniversite rektörünün katıldığı  “Üniversitelerin Üniversite-İşbirliğinden Beklentileri” sempozyumuna katıldı.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyuma Van Valisi İbrahim Taşyapan, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er, Irak  Salahaddin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AhmedAnwarDezaye, YYÜ Rektörü Prof Dr. Peyami Battal, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın yanı sıra  yurt içi ve yurt dışında 30 üniversite rektörü ve akademisyenler katıldı.
“Türkiye Üniversiteleri, Dünya Üniversiteleri İle Yarışır Hale Geldi”
Sempozyumun açılışında konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, Türkiye’deki üniversitelerin artık dünyanın diğer ülkelerindeki üniversitelerle yarışır hale geldiğini belirtti. Türkiye’deki üniversitelerin, komşu ülkeleriyle işbirliğinde ufuk açısı olduğunu vurgulayan Taşyapan, “özellikle komşu coğrafyalarda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntılarda üniversitelerimiz ve üniversite çağındaki gençlerimiz de bilimsel araştırmalarda payını almaktadır. Özellikle bu dönemdeki yardımlaşmamız daha da büyük bir önem arz etmektedir” dedi.
“Türkiye, Avrupa’da Rusya’dan sonra en çok öğrenciye sahip ikinci ülke”
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er, üniversitelerin ve öğretim üyelerinin bilgiyi sadece kendi toplumları için değil, bütün insanlık için ürettiğini belirterek, üniversitelerin güçlerini birleştirebilmelerinin önemli olduğunu söyledi. Er, “üniversiteler; dünyada farklı etnik ve kültürel kimliğe sahip öğrencilere, bir arada yaşama kültürü kazandırmak suretiyle evrensel barışın tesisine de önemli katkı sunarlar. Ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde de üniversiteler lokomotif görevi üstlenirler” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de önlisans, lisans ve yüksek lisans düzeylerinde öğrenim gören öğrenci sayısının 7 milyon 200 bini bulduğunu belirten Er, bu rakamla Türkiye’nin Avrupa Yüksek Öğretim Kurumu alanı içerisinde Rusya’dan sonra en çok öğrenciye sahip ikinci büyük ülke haline geldiğini vurguladı.
“Yabancı Öğrencilerin En büyük Problemi Dil Sorunu”
Sempozyumun “Yabancı uyruklu öğrencilerin uyum sorunları ve çözüm önerileri” başlıklı oturumunda konuşan “Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, farklı ülkelerden Türkiye’ye gelen öğrencilerin yaşadığı en büyük problemin dil sorunu olduğunu söyledi.Çapak, yabancı öğrencilerin ilk başlarda uyum sorunu yaşayabildiğini, karşılaştıkları yerleşim, ekonomik ve diğer sorunların giderilmeye çalışıldığını ifade etti. Kredi Yurtlar Kurumu’nun öğrenci kontenjanlarını arttırmaları yönünde çalışma yürütmesi gerektiğine dikkat çeken Çapak, “yabancı öğrencilerin uyum aşamasında yaşadığı dil sorununu çözmek için kurslar açılmalı. Yine bu konuda öğrenci danışmanlarının özverili bir çalışma yürütmeleri faydalı olacaktır. Bu gibi ufak sorunlara rağmen genel itibarıyla öğrencilerin Türkiye’den memnun ayrılması bizleri sevindiriyor” dedi.
“Üniversiteler, Uluslararasılaşmalıdır”
Sempozyum sonrası değerlendirmelerde bulunan Bingöl Üniversitesi rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversitelerin evrensel kurumlar olduğunu, ürettikleri bilginin yerellikten çıkıp uluslararası alanda yayılması gerektiğini ve uluslararası alanda çalışmalarıyla da ön plana çıkmalarının elzem olduğuna dikkat çekti. Bilginin evrensel bir veri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çapak, “üniversiteler de evrensel bilginin yayılması ve faydalı olması için dışa açılmalıdırlar. Öncellikle kendilerine yakından başlayıp, mümkün olduğunca tüm dünyaya bilgilerini yaymalıdırlar. Bilimsel bilgi, tüm insanlığa ulaşmalıdır. Üniversiteler arasındaki işbirliği ile hem bilgi yayılır hem de kültürler yayılır” dedi. Çapak, Bingöl Üniversitesi olarak uluslararasılaşmaya doğru gittiklerini, şu anda özellikle lisansüstü alanda başka ülkelerden gelen 300’den fazla yabancı uyruklu öğrenciye sahip olduklarını söyledi.
“Türkiye’deki eğitim kalitesini ülkemize taşımaya gayret ediyoruz”    
Salahaddin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AhmedAnwarDezaye de Irak’ın son yıllarda komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurduğunu ifade ederek, “IKBY bölgesindeki üniversitelerin Türkiye’dekilerle iş birliğini çok önemsiyoruz. Uluslararası ilişkileri, üniversiteler düzeyinde üst düzeye taşımaya çalışıyoruz. Bu açıdan iki ülkenin eğitim alanındaki ilişkilerinin gelişmesi açısında bu programları önemsiyoruz. Türkiye’deki üst düzey eğitim seviyesini yakından takip ediyoruz. Bu açıdan Türkiye’deki eğitim kalitesini ülkemize taşımaya gayret ediyoruz”   şeklinde konuştu.
YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da, Irak’taki  üniversitelerle birçok alanda iş birliği yapılabileceğini belirterek, “İslam ülkeleri son dönemlerde özellikle kendi içlerinde birlik ve beraberliğisağlamadığı sürece, bu ülkeler üzerinde çok değişik algılar oluşturulmaya ve yönetilmeye devam edecektir”  dedi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat