SON DAKİKA

“Amerika ile Askeri Boyuttaki İlişkiler, Siyasi Boyuta Geçiyor”

Bu haber 19 Mayıs 2017 - 9:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Halkların Demokratik Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, “Amerika’nın önümüzdeki dönemde Rojava ile ilişkileri artarak devam edecek. Şu ana kadar yoğunlukla askeri boyutta olan ilişkiler artık yavaş yavaş diplomatik ve siyasi boyuta geçmeye başladı” dedi.
Partisinin Bingöl İl Teşkilatında düzenlediği toplantıda açıklamalarda bulunan Özsoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ı ziyareti ve Amerika’da tutuklu olan Rıza Zarrab hakkında açıklamalarda bulundu.
“AMERİKA’NIN ROJAVA İLE İLİŞKİLERİ ARTARAK DEVAM EDECEK”
Amerika’nın Rojava ile ilişkilerinin artarak devam edeceğini ve askeri boyutta olan ilişklerin siyasi ve demokratik boyuta geçeceğini belirten Özsoy, “Erdoğan, Trump ile 23 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdi ve bunun için lobilere milyonlarca dolar rüşvet verdiler, bu randevuyu koparabilmek için. Orada randevular nasıl alınır, biliyoruz. Trump, Erdoğan’dan önce birçok dünya lideri ile görüştü. Erdoğan’ı sona bıraktı. Trump, yakın bir zamanda ziyaretlerini Suudi Arabistan ve İsrail’e yapacak. Bölgeye geldiği zaman Türkiye’ye gelmeyecek. Erdoğan, YPG’ye silah yardımı yapmayacaksınız, Kürtlere yapmayacaksınız diye çıtayı yükseltti. Fakat bu elinde patladı. Bu konuda sonuç alamadı. Amerika’nın önümüzdeki dönemde Rojava ile ilişkileri artarak devam edecek. Şu ana kadar yoğunlukla askeri boyutta olan ilişkiler artık yavaş yavaş diplomatik ve siyasi boyuta geçmeye başladı. Kürtler ne kadar başarılı olursa Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte, Suriye siyasetinde yeni bir sayfa açılacak. Muhtemelen Kürtlerin Cenevre masasındaki vizesi, Rakka’nın düşüşü ile birlikte alınacak” dedi.

“ZARRAB KONUŞURSA, TÜRKİYE ULUSLARARASI ARENADA ÇÖKER”

Amerika’da tutuklu olarak yargılanan Rıza Zarrab hakkında değerlendirmelerde bulunan Özsoy, “Erdoğan, Rıza Zarrab meselesini bir yandan çözmeye çalışıyor. ‘Acaba Rıza Zarrab’ı alabilir miyiz onlardan, buraya getirebilir miyiz’ diye. Çünkü Rıza Zarrab meselesini derinleştirecek, öyle görünüyor. Derinleştikçe de Rıza Zarrab’ın Erdoğan’ın ailesi ve kendisi ile bütün bağları ortaya çıkacak. Zaten çıkmış durumda. Rıza Zarrab meselesini de Amerika, Erdoğan için şantaj ve tehdit unsuru olarak kullanıyor. Basına yansıdığı kadarıyla, savcının hazırladığı bilgiler çerçevesinde söylüyorum bunu. Hem Bilal Erdoğan, hem Recep Tayyip Erdoğan ve etrafındaki birçok kişinin bu Rıza Zarrab ile meselesi ile ilişkili olduğu detaylandı. Rıza Zarrab ne konuşmuş, nereye kadar konuşur bilmiyoruz ama konuşursa uluslararası arenada Türkiye Cumhuriyeti Devleti çöker. Bu kadar da önemli bir mesele bu… Fethullah Gülen’in iadesi konusunda da bir adım olacağını tahmin etmiyoruz” şeklinde konuştu.
Toplantı, Özsoy’un açıklamalarının ardından partililerin soru ve cevaplarıyla sona erdi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat