SON DAKİKA

Kredi Kartı Kullanıcılarının Dikkatine: Asgari Ödeme Tutarı…

Bu haber 16 Mayıs 2017 - 12:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kredi Kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını ödeseniz dahi faiz işlemeye devam ediyor.
Kredi kartları taksit sayılarındaki yapılan düzenlemeyle birlikte kredi kartları yeniden gündemdeki yerini aldı. Gerek taksitli alışverişi seven bir millet oluşumuzdan gerekse sağladığı kolaylıklardan dolayı kredi kartı kullanımı oldukça yaygın. Düzenli dönem borcu ödemesi yapanlar için kredi kartı çok uygun. Kredi kartı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli bilgi ise ödeme gücünüzün olmadığı aylarda ekstre ile nasıl başa çıkacağınızdır. Bankaların “asgari ödeme tutarı” olarak adlandırdığı dönem borcunun ödenmesi gereken asgari tutarı bu noktada sizlere yardımcı oluyor. Fakat dikkat etmelisiniz borcunuza faiz işlemeye devam ediyor.
Asgari ödeme tutarı
Kredi kartı dönem borcunuzun belli kriterlere göre belirlenmiş yüzdelerde olan ödenmesi gereken en az miktara asgari ödeme tutarı denilir. Kartın kullanıma açıldığı başlangıç tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar geçecek süre içerisinde asgari ödeme oranı %40’tan az olamamaktadır. İlk yıldan sonraki süreçte bu oran müşterilerin kredi kartı limitlerine göre dönem borcunun %22’sinden az olmayacak şekilde kademeli olarak değişiyor.
Asgari ücreti ödersem ne olur?
Asgari ücreti ödemiş olmanız sizi öncelikle bankanın gecikme listesine girmekten ve kredi alırken işinize yarayan kredi puanınızın düşmesinden kurtarır. Gecikme listesine girmemek sizi yasal takip sürecinden yani mahkeme, avukat ücreti gibi masraflardan kurtarır. Ödenmiş borcunuzun faizinden kurtulmuş olursunuz. Kredi kartınız da kullanıma kapanmaz.
Peki asgari borcumu ödersem faiz işlemeye devam eder mi?
Dönem borcunuzun tamamını ödemediğiniz sürece faiz ödemeye devam edersiniz. Borcunuzun ödemediğiniz kısmı üzerinden bankalara göre değişen oranlarda kademeli faiz ödersiniz. Bankaların en sevdiği müşteri tipi olarak sadece asgari borcunu ödeyen müşterileri gösterebiliriz. Her ay düzenli olarak asgari borçlarını ve üzerine binen faizi öderler. Kredi kartı borçlarından kurtulmak istiyorsanız, kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarından daha fazlasını ödemeye dikkat ediniz. Eğer dönem borcunu ödeyemiyorsanız, cezai şartlardan kurtulmak için mutlaka asgari miktarı yatırınız.
enuygun.com

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat