SON DAKİKA

UMKE Eğitim Tatbikatı Yaptı

Bu haber 12 Mayıs 2017 - 20:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü, Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerine (UMKE), eğitim tatbikatı düzenledi.
40 kişilik UMKE ekibi ve 11 kişilik Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekibi olmak üzere toplamda 51 kişilik ekiple gerçekleşen tatbikatta, üç ayrı operasyon icra edildi.
Düzenlenen tatbikata, Vali Yavuz Selim Köşger, İl Emniyet Müdürü Metin Akay, İl Sağlık Müdürü Süleyman Budunoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Vedat Söyiler, AFAD Müdürü M. Emin Boğatekin, İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin ve eğitime katılan personel katıldı.
3 gün süren eğitim ve tatbikat kampında personellere; ilk adım dağcılık eğitimi, ip ve düğüm teknikleri, tırmanma ve iniş teknikleri, triaj eğitimi, temel yaşam desteği eğitimi, triaj tatbikatı, olay yeri yönetimi, güvenli eğitim ve afet psikolojisi eğitimleri verildi. Eğitim kampının son gününde ise Bingöl – Solhan Karayolu üzerinde yer alan Gülbahar barajında gerçeği aratmayan tatbikat başarı ile gerçekleştirildi.
İlk tatbikatta; Depremden sonra binada mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı. Tatbikat gereği sedye ile binadan indirilen vatandaşlar, ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra ambulansa alınarak UMKE sahra hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındılar.
İkinci tatbikatta; Bir aracın şarampolden yuvarlanarak uçuruma düşmesi sonucu yaralanan vatandaş için kurtarma operasyonu yapan ekipler, başarılı bir şekilde hastayı alarak ambulansa sevk etti.
Üçüncü tatbikatta ise Gülbahar barajına serinlemek için girerek kaybolan iki vatandaşı başarılı bir şekilde kurtaran ekipler, tatbikatı tamamladı.
Tatbikat sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Vali Yavuz Selim Köşger: “3 gündür devam eden tatbikatın son günündeyiz. Son senaryolarda bugün uygulandı arkadaşlarımız tarafından 11 AFAD, 40 UMKE personelinden oluşan tatbikat ekibi çeşitli senaryolarla burada tatbikat icra ettiler. Bingöl tabi bir afet bölgesi depremlere maruz kalan bir yer 3 fay hattının birleştiği bir nokta ona yönelikte senaryolar uygulandı. Deprem sonrası mahsur kalan vatandaşlarımızın tahliyesi ile ilgili tatbikatları izledik. Ülkemizin her tarafından ne yazık ki çok yaygın bir şekilde en çok can alan trafik kazaları ile ilgili de tatbikat yapıldı. Aynı zamanda sel ve doğal afetlerle ilgili Bingöl AFAD ve UMKE ekipleri Türkiye genelinde yapılan gerçek hadiselerde de oldukça başarılı ekiplerimiz. Kış döneminde oldukça başarılı operasyonlar icra ettiler. Vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu her noktaya başarılı şekilde ulaştılar. Şimdi yaz ayı geldi tabi temenni etmiyoruz ama bir afet olduğu zaman nasıl müdahale edileceği ile ilgili hazırlık yapıldı. Ben emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat