SON DAKİKA

Bingöl’de Öğrenme Şenliği Düzenlenecek

Bu haber 10 Mayıs 2017 - 0:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de 13 Mayıs 2017 Cumartesi Günü ‘Bingöl Öğrenme Şenlikleri’ Düzenlenecek
Öğrenme Şenliği, hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gösteriler içeren programlı etkinlikler bütünüdür. Öğrenme Şenliği, bireylerde kendilerini geliştirme konusunda merak ve istek uyandırarak, öğrenmenin eğlenceli, yönünün fark edilmesini ve bireylerin öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek.
Bingöl Valiliği tarafından öğrenme şenliği hakkında açıklama yapıldı. Vali Yavuz Selim Köşger imzalı açıklamada, “Öğrenme şenliklerini diğer öğrenme faaliyetlerinden ayıran en önemli özellik, öğrenme süreçlerine aktif olarak katılım olanağı sunmasıdır. Öğrenme Şenliklerini bir pazarlama kampanyası gibi de algılayabiliriz. Amacımız kişilerin yaparak yaşayarak öğrenebilecekleri faaliyetlere katılımlarının özendirilmesi, öğrenmenin ne kadar ilgi çekici ve eğlenceli olduğu ile ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturmaktır” denildi.
“Hızla değişen toplumlarda hayat boyu öğrenme sosyal içerme ve işgücü piyasasına dâhil olabilme açısından çok önemlidir. Günümüzde Temel becerilere sahip olmak ve okuryazar olmak, iyi bir iş bulmak için yeterli değildir. Günümüzün esnek ve güvencesiz işgücü piyasasında ‘istihdam edilebilir’ konumda kalabilmek için eğitim ve öğretime sürekli ihtiyaç vardır.Bireylerin sadece ülkesindeki değil, dünyadaki toplumsal gelişmelere ve değişime uyum sağlamalarına yardımcı olmak, ekonomik ve sosyal yaşama aktif katılımlarını kolaylaştırmak, yaşamlarını daha etkin bir biçimde düzene koyma ve denetleme yeteneklerini geliştirmek ve sosyal açıdan dışlanmalarını engellemek için Hayat Boyu Öğrenmeye ihtiyaç duyulmaktadır.Öğrenme Şenlikleri, öğrenme profilini ve hayat boyu öğrenme alışkanlığı kazanımını destekleyen faaliyetlerdir.Öğrenme Şenliğinin ilimizde düzenlenmesi, ilimizin entelektüel seviyesini yükseltecek ve ilimizi çeşitli gruplar nezdinde cazibe merkezi haline getirecektir. Öğrenme Şenliğinin de katkısıyla bilim ve sanat kuruluşları ilimizi tercih edecek, ilimizin sunacağı zengin kültür ortamı kaliteli işgücü açısından ilimizin ‘yaşanılabilir’ olmasını sağlayacaktır. Bilgi, deneyim, kişisel deneme, oyunlar ve yaparak öğrenme şeklinde yoğun bir öğrenme ortamı hazırlamamızı sağlayacaktır. Ayrıca ortak çalışma kültürümüzü teşvik edecek Öğrenme Şenlikleri, ilimizdeki tüm kamu, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve firmalar arasında işbirliği ve koordinasyonu da artıracaktır” ifadelerine yer verilen açıklamada, “İlimizde düzenlenecek öğrenme şenliklerinde başta Halk Eğitim Merkezlerimizin bünyesinde açılan kurslarda yapılan ürün ve faaliyetlerimizin, okullarımızın, hem de kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları faaliyetlerin tanıtımını amaçlamaktayız. Ülkemizde 2013 yılında pilot olarak 4 ilde uygulanmaya başlayan öğrenme şenlikleri ilimizde ilk defa 13 Mayıs Cumartesi günü Valiliğimiz bünyesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde birçok kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Hükümet Konağı Bahçesinde düzenlenecektir. İlimizin tanıtımına ciddi katkılar sunacağını umduğumuz ve ilimizde ilk defa düzenlenecek olan Öğrenme Şenliklerine tüm halkımız davetlidir” ifadelerine yer verildi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat