SON DAKİKA

Bingöl'de 2016 Yılında 994 Trafik Kazası Yaşandı

Bu haber 09 Mayıs 2017 - 17:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de Karayolu Trafik Haftası Programı Düzenlendi.
Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı. Trafik güvenliği farkındalık çalışması hakkında sunum yapan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdür V. Emniyet Amiri Özcan Alıcı, 2016 itibari ile Bingöl’de 59.742 kişinin ehliyeti olduğunu, 14.764 adet tescilli araç bulunduğunu dile getirdi.
Bingöl’deki trafik kazaları hakkında da bilgi veren Alıcı: “2015 yılında 1024, 2016 yılında ise 994 trafik kazası yaşanırken, bu kazalarda maalesef 13 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2112 vatandaşımız ise yaralanmıştır. İlimizde en çok yayaya çarpma şeklinde trafik kazası (142) olduğu görülmektedir. Bu da yol kullanıcılarımızın trafik kurallarına uymaları gerektiğini ortaya koymaktadır” dedi.
Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan İl Emniyet Müdürü Metin Akay: “Son yıllarda Türkiye’de karayollarının iyileşmesine, uluslararası standartlara ulaşılmasına rağmen, aşırı hız, dikkatsizlik ve kural tanımamazlık trafik kazalarında her yıl yaklaşık 7-8 bin insan hayatını kaybetmesine, yaklaşık 300 bin insanın yaralanmasına neden olmaktadır. İlimizde 2016 yılı içerisinde 994 trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazalarda 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 905 vatandaşımız yaralanmıştır.” dedi.
Ne yapmalıyız? Bu gidişe nasıl dur demeliyiz? diye soran Akay, bu sorulara verilebilecek tek bir cevap olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “İnsan hayatının güvencesi olan trafik kurallarına uymak yeni nesillere örnek olmak, trafik kültürünün yerleşmesi ve gelişmesi için onları eğitmektir. Herkesi üzen kazaları ve trafik yoğunluğunu azaltmak için birçok önlem almakta, uygulamalar yapmaktayız. İlimizde 2016 yılı ve 2017 yılı ilk 4 ayında 22.366 araç kontrol edilmiş 11. 690 sürücüye ilgili kanun ve yönetmelikte belirtilen maddelerden cezai işlem uygulanmıştır. Kazaları sadece uygulama yaparak ve ceza yazarak önlemek mümkün değildir. Siz yol kullanıcılarının gideceğiniz yere konforlu ve güvenli şekilde gitmenizi sağlamamız için bize yardımcı olunması gerekmektedir. Trafik haftasının içinde bulunduğumuz şu günlerde, tüm yol kullanıcılara çağrım, canınızı, malınızı ve ailenizi seviyorsanız lütfen trafik kurallarına uyalım. Trafikte seyir halindeyken sadece kendimizi değil, diğer sürücüler ve yayaları da önemseyelim. Hepinize mutlu ve kazasız yolculuklar dilerim.”
Programda yaptığı konuşmasında çocuklardan anne ve babalarını trafik kurallarına uymaları konusunda uyarmalarını isteyen Vali Yavuz Selim Köşger: “Son 30 yılda 300 bin insanımızı trafik kazalarında maalesef kaybetmişiz. 300 bin insan… Bu çok ciddi, çok vahim ve çok üzücü bir rakam. Yolların daha iyi hale getirilmesi de trafik kazalarının önüne geçilmesi mümkün gözükmüyor. Son 10 yılda araç sayısı %75 artmış ancak kaza sayısı %125’ye yakın artış göstermiş. Yol standartları yükseliyor, araç standartı yükseliyor ancak trafik kazalarının sayısı ise ciddi anlamda artıyor. Bu kazalarda da %98 sürücü hatası var. Siz çocuklara, gençlere sesleniyorum; anne babalarınız araç kullanırken trafik kurallarına uymaları konusunda uyarmanızı istiyorum. Çünkü onları yaptıkları trafik kuralı ihlalleri, hem kendilerinin, hem sizlerin, hem de diğer insanların canını, malını tehdit eder hale geliyor. Size bu noktada iki büyük vazife düşüyor. İlki; anne babalarınızı trafik kuralları konusunda uyarmanız, ikincisi de; yarın araç kullanmaya başladığınızda sizin trafik kurallarına uymanız lazım. Sportmen ve centilmen olmanızı istiyorum. Hepinize kazasız, belasız, sorunsuz, sıkıntısız yolculuklar diliyorum. Karayolu trafik haftanız kutlu olsun” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmalarının ardından, ortaöğretim okulları arasında düzenlenen “trafik” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi
Yarışmalarda 3. Olan Gülnihal Yalçınkaya, M. Can Becerekli ve Buse Anacur’a ödülleri Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş tarafından;
Yarışmalarda 2. Olan Ümmü Gülsüm Manbaki, Songül Bayantemur ve İrem Korkmaz’a ödülleri Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi tarafından; Yarışmalarda 1. Olan Sultan Sude Tuncer, Yusra Budan ve Harun Alıcı’ya ödülleri Vali Yavuz Selim Köşger tarafından verildi.
Daha sonra 2017 yılı Trafik Haftası Tertip Komitesi kararları doğrultusunda belirlenen yılın trafik polisine, yılın jandarma trafik görevlisine, yılın zabıta trafik görevlisine ve yılın örnek şoförüne ödülleri verildi.
2017 yılının trafik polisi seçilen Polis Memuru Yusuf Çıtık’a ödülü İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Bayer tarafından; 2017 yılının jandarma trafik görevlisi seçilen Uzman Jandarma 5 Kademeli Çavuş Yalçın Baba’ya ödülü İl Emniyet Müdürü Metin Akay tarafından; 2017 yılının zabıta trafik görevlisi seçilen Abdullah Elçi’ye ve 2017 yılının örnek sürücüsü seçilen Hamza Yıldırım’a ödülleri Bingöl Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Bayram tarafından verildi.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat