SON DAKİKA

SÜTAŞ Bilmecesi: Bir Yılan Hikayesi!

Bu haber 02 Mayıs 2017 - 13:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de 5 yıldır SÜTAŞ tesisi kurulacak vaatleri yine gündeme geldi. Başvurusu dahi yapılmayan tesis için yine bir siyasetçi “Bingöl’de işsizliği bitirecek” vaadinde bulundu. Vatandaş ise bu sahneye yabancı değil.
Bingöl işsizlik sorunu olan illerin başında geliyor. Ekonomik kriz ve işsizlik Bingöl’deki vatandaşları göçe zorluyor. Bu durum siyasi ve bürokratlarında en çok kullandığı vaatlerine yansıyor. Sonuç ise tamamen hüsran.
YENİ VAAT: İŞSİZLİK BİTECEK
Bingöl’de bitmeyen hastane ünvanını alan hastane binası inşaatı tam 7 yılda tamamlandı. SÜTAŞ vaatleri ise 2012 yılında başladı. 2013 yılında temeli atılacak denilen tesis aradan 5 yıl geçmesine rağmen başvurusu dahi yapılmadı. Ama siyasetçilerin ağzından SÜTAŞ yatırımı düşmek bilmedi.
Bayatlayan yatırım vaadi yine bir siyasetçi tarafından pişirilerek basına servis edildi. Yeni vaatte Bingöl’de işsizliğin biteceği yer aldı. Bingöl’den çok sonra vaat edilen İzmir Tire’deki tesis ise tamamlanarak faaliyete geçti. O tesisin açılışında bile Bingöl’e tesis kurulacağı açıklaması yapıldı.
İŞTE SÜTAŞ HİKAYESİ:
TAM 5 YIL ETTİ
Bingöl’de 5 yıl önce Vali İrfan Balkanlıoğlu ile basının karşısına geçen Sütaş Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Ulukaya dev yatırımın yapılacağını ve bin 200 kişinin istihdam edileceğini vaat etmişti. Aynı vaat 2014 yılının Eylül ayında Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile tekrarlanmıştı. Genel seçim öncesi ise Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Bingöl projesinin 2017’de hayata geçirmeyi hedeflediklerini ileri sürmüştü. Bu vaat yine seçim ağzı yapılmıştı.
3 TESİS AÇILDI
Sütaş Bingöl vaadinin ardından, Bursa Karacabey ve Aksaray’daki üretim tesislerinin ardından üçüncü üretim tesisini İzmir Tire’de tamamladı. İzmir Tire OSB içindeki 100 bin metrekarelik alana 80 milyon dolarlık yatırımla kurulan Sütaş Tire fabrikasında günde yaklaşık bin ton süt işleniyor. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz açılışta, “Bingöl projemizi de 2017 yılında hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diyerek yeni bir vaatte bulundu.
ELAZIĞ SÜTAŞ’IN PEŞİNE DÜŞTÜ
Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç, SÜTAŞ yatırımlarının Elazığ’a taşınması iddialarının doğru olduğuna dikkat çekerek “Biz 4 aydır Diyarbakır’da bakanla birebir görüştük. Aldığımız net duyumlara göre, Elazığ 800 dönüm yeri tahsis etmek istiyor. Milli Emlak Müdürü de Elazığlıdır. Milli Emlak Müdürü, Elazığ’a taşımak için elinden geleni yapmıştır. Buna hem Sayın Valimiz sessiz kalmıştır, hem de Sayın Bakanımız sessiz kalmıştır. Bunlara söz geçirememiş” demişti.
ÇALBAY: “YATIRIM GERİ ÇEKİLMEDİ”
Dönemin Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay ise, yatırımın geri çekilmediğini ifade ederek Maliye Bakanlığında görev yapan iki uzmanın işgüzarlığından kaynaklandığını iddia etmişti.
Çalbay “Yatırım geri çekilmedi. Sadece uzmanlarca yüksek görülen fiyatlar var. Daha bir şey belli değil. İki tane uzmanın işgüzarlığından kaynaklanıyor. Defterdarlığın suçu yok. Hazinedeki mal satımlarında uzmanın gelip fiyat belirlememesi lazım…  Havaalanı çevresi 11 bin lira ile daha önceden kamulaştırılmış, sahiplerinden satın alınmış. Bunu gerekçe göstererek fiyatları yukarı çekilmiş. Fiyatlar aşağıya çekilerek halledilebilen şeylerdir.” demişti.
BAŞVURUSU BİLE YOK
Yaklaşık 5 yıldır Bingöl’e yatırım yapılacağı vaat edilen SÜTAŞ’ın teşvik başvurusu dahi yapmadığı ortaya çıktı.
2013 YILINDA TEMEL ATILACAKTI
Yatırım kararının duyurulmasından bir yıl sonra SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, dönemin Bingöl Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte alanda inceleme yaparak yatırım kararını açıklamıştı. Yatırımın kesin yapılacağını ima eden Muharrem Yılmaz, “Üçüncü kez Bingöl’e geldiğimde konuşmak istemiyorum, temel atmak istiyorum. Bu yaz inşallah yapacağımız yatırımın temelini atarız” demişti.
SÜTAŞ, HAVALİMANI YANINDAKİ ARAZİYİ İSTEMİŞTİ
2013 yılının yaz ayında temel atması beklenen SÜTAŞ yatırımı uzun süre kamuoyunda konuşulmasına rağmen yatırım için herhangi bir adım atılmadı. Çeltiksuyu köyü Havalimanı yanında bulunan Maliye Hazinesine ait 1.477.363,43 m2’lik alanın SÜTAŞ’a tahsis edileceği ve 80 milyonluk yatırımın bu alana yapılacağı geçtiğimiz yıllarda kamuoyuna duyurulmuştu.
YATIRIM SÖYLENTİLERİ DÖRT VALİ ESKİTTİ
ŞÜTAŞ’ın yatırım planlaması yaptığı günden bu yana 4 Vali değişirken, yatırım için somut hiçbir adım atılamadı. Dönemin Valisi İrfan Balkanlıoğlu tarafından ilk defa kamuoyuna duyurulan SÜTAŞ yatırımını sırasıyla Mustafa Hakan Güvençer ve İbrahim Taşyapan’da sürekli gündem etmişti. Dört Vali döneminde de dillendirilen yatırımın yer tahsisi nedeniyle askıya alındığı öğrenildi.
DEFTERDARLIĞIN TEKLİF ETTİĞİ RAKAM YÜKSEL GELDİ
SÜTAŞ’ın yatırım için istediği Havalimanı yanında bulunan Maliye Hazinesine ait 1.477.363,43 m2’lik alan için Defterdarlığın teklif ettiği bedeli yüksek bulduğu ve Bingöl bürokrasisinin firmaya kolaylık sağlamadığı dile getiriliyor. Arazi bedelinde Defterdarlık ile mutabakata varamayan SÜTAŞ’ın yer bedelini çok bulduğu için Bingöl’e yatırım yapmaktan vazgeçtiği belirtiliyor.
Bingolum.com

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sperrmuellberlin.org

    abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

    Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat