SON DAKİKA

Solhan'da Yeni Hükümet Konağı Tartışılıyor!

Bu haber 02 Mayıs 2017 - 21:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Solhan’da yapımı gündeme gelen hükümet konağı için proje çalışmalarının görüşüldüğü günlerde yapılacak hükümet konağının ihtiyaca cevap verip veremeyeceği konuşulmaya başlandı. Solhanın Sesi gazetesinin bu haftaki sayısında yer alan bir haber analiz yeni hükümet konağı binasının bir kaç yıl sonra ihtiyacı karşılayamayacağına dikkat çekti.
İşte o haber analiz:
Solhan’da yıllardır gündemde olan Hükümet Konağı yapımı için çalışmalar sürüyor. Arsa sorunun çözülmesinden sonra proje ihalesi için ödeneğin çıktığı ve proje ihalesi ile yapım ihalesi sonucu eylül ayında ilk kazmanın vurulacağı öğrenildi.
2009 yılında Solhan Kaymakamlığı’nın Bingöl Valiliği’ne yazılı talebi ile resmi müracaatlarla da gündeme gelen Solhan Hükümet Konağı’nın yapılması ile ilgili süreç başladı.
Proje ihalesi için ilçedeki kurum ve kuruluşlar arasında istişarelerin yapıldığı ancak yapılacak yeni hükümet konağının kullanım alanının yeterliliğinin tartışıldığı öğrenildi.
Solhan Hükümet Konağı’nın 1950’li yıllarda yapıldığı ve bugünün şartlarına artık cevap vermediği için yeni hizmet binasının yapılması sıkça dile getirmiştik ve yeni bina yapımı için düğmeye basıldı.
Yaklaşık 67 yıl önce yapılan binanın ihtiyaca cevap vermemesi ve yıllardır birçok kurumun başka binalarda hizmet verdiği söz konusu iken yeni yapılacak binanın da birkaç yıl sonra ihtiyaca cevap veremeyeceği daha binanın yapımı başlanmadan gündeme geldi.
Mevcut hükümet konağının ihtiyaca cevap vermemesinden dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ayrı binada hizmet verirken geçtiğimiz yıllarda ilçede hizmet veren İlçe Müftülüğü ve İlçe Tapu Müdürlüğü’nün de başka binalarda hizmet vermek üzere hükümet konağı binasından ayrılmışlardı.
İlçede hizmet veren Sosyal Güvenlik Merkezi de İlçe Tapu Müdürlüğü gibi Solhan Belediyesi hizmet binasında faaliyetlerine devam etmektedir.
1950’li yıllarda yapılan bir binanın 8-10 yıl önce ihtiyaca cevap vermediğinden yeni bina yapımının talep edilmesine rağmen ancak programa alınmasını da göz önüne aldığımızda yeni bir binanın yapılmasının pek kolay olmayacağı görülmektedir. Yapılması programlanan yeni binanın da şuan ihtiyaca cevap vermesi durumunda 8-10 yıl sonra ihtiyaca cevap veremeyeceği belirtiliyor. 10 yıl sonra yeni bina talebinin gündeme gelmesi, mevcut binanın biraz daha büyütülmesinden daha zor olduğunu kabul etmeyen olmayacaktır.
SİZ KARAR VERİN; İHTİYACA CEVAP VERECEK Mİ?
Yapılması planlanan yeni binanın 4 bin m2 kullanım alanı ve zemin +2 kattan oluşması gerektiği belirtiliyor.
Binanın bodrum katının arşiv, sığınak, kalorifer, mescit gibi hizmetlerde kullanılması durumunda zemin +2 katta ise mevcut binada hizmet veremeyen kurumların yanı sıra ayrı bir binada hizmet veren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Solhan Belediyesi’nde hizmet veren İlçe Tarım Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Merkezi’nin de yeni binaya taşınacağı belirtiliyor.
Gelişmekte olan Solhan ile yaklaşık aynı nüfusa sahip olan ilçelerde son 2-3 yılda yapılan hükümet konaklarının 6 bin m2 veya 7 bin m2 olurken Solhan’a 4 bin m2’lik bir binanın yeterli görülmesinin de değerlendirilmesi gerekir.
Yapılacak hükümet konağı bugün cevap verse dahi birkaç yıla cevap vermeyeceği gün gibi açıktır. Öncelikli olarak tüm kurumların aynı çatı altında hizmet vermesi ve vatandaşların kısa sürede ve eziyetsiz hizmetlerden faydalanması için binada kart artışının yapılması gerekir.
Kat artışı yapılmayan bina, birkaç yıl içinde ihtiyaca cevap vermeyeceğinden dolayı bazı kurumlara şimdiden yer bakılması söz konusu olacaktır. Kat artışı yapılmaması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na kendi binasını yapması için arsa tahsisi yapılması ve ilçeye bir de adliye sarayı yapılması ayrı projeler olarak değerlendirilmesi gereken ayrı konular olabilir.
Yapılacak hizmetin ‘biz yaptık’ demeye getirilmeden ihtiyaca cevap verilmesi için ve halkın memnuniyeti ile kurumların felahı için yapılması en büyük kazanım olacaktır.
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Dr. Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Ak Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Kalkınma Bakanı Yardımcısı Av. Yusuf Coşkun, Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ile AK Parti il ve ilçe teşkilatı başkanlarının bu konuyu gündemlerine almaları gerektiğini düşünüyor ve bu talebe kayıtsız kalmayacaklarına inanıyoruz. İlçemize yapılacak bu hizmetin en az 40-50 yıl ihtiyaca cevap vermesini talep etme hakkımızı dile getirip ilgililerin dikkatine sunuyoruz.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat