SON DAKİKA

"Bingöl Üniversitesi 1. Kitap Günleri Fuarı" Sona Erdi

Bu haber 02 Mayıs 2017 - 12:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

17 Nisan 2017 tarihinde Türdav Yayın Grubu’nun destekleriyle Bingöl Üniversitesi kongre merkezi fuayesinde başlayan “Bingöl Üniversitesi 1.Kitap Günleri Fuarı” 28 Nisan 2017’de sona erdi. On binlerce kitabın sergilendiği fuarda çok sayıda yazar ve akademisyen fuar boyunca söyleşiler gerçekleştirerek, imza etkinliğine katıldılar.
Fuarın açılış gününde Cinius Yayınevi yazarları Mustafa Şişman, S. Serra Erdoğan, Türdav A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Karagöz’ün  yanı sıra akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte fuara katılan yazarlar ve akademisyenler kitaplarını imzaladı.
Günde Ortalama 300 Kitap Satıldı
10 gün boyunca süren fuara birçok yazar ve akademisyen söyleşiler gerçekleştirip, kitap imzalama etkinliğine katılarak, okuyucularına imzalı kitaplarını sundular. Ortalama bir günde 300 kitabın alıcı bulduğu fuarda toplamda 3 bin kitap satıldı.
“Fuarı, Geleneksel Hale Getireceğiz”
Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Çapak, “fuarın sadece üniversite öğrencilerinin değil, tüm toplumun ilgisini çektiğine inanıyorum. İnsanlar, burada dokunarak, görerek ve kitabın kokusunu hissederek alıyorlar. Fuarda yaklaşık 10 bin kitap okuyucuların beğenisine sunuldu” dedi. Bu yıl ilk kez düzenlenen fuarı geleneksel hale getireceklerini belirten Rektör Çapak, “fuar, Bingöl açısından iyi bir çalışma oldu, devamı da gelecek, biz bu etkinliği geleneksel hale getirip, her yıl düzenleyeceğiz” şeklinde konuştu.
“Tarihini Bilmeyenler Geleceğe Yön Veremez”
Fuarın açılış gününde kitap imzalama etkinliğine katılan Yazar Mustafa Şişman, kitap fuarlarının insanları okuma ve yazmaya sevk ettiğine dikkat çekerek, “kendi açımdan tarihi bir gün yaşıyorum. Daha önce çok konferanslara katıldım ancak üniversite olarak ilk kez Bingöl Üniversitesinde bir konferansa katılıyorum” dedi. Tarihini bilmeyenlerin geleceklerine de yön veremeyeceklerine dikkat çeken Şişman, ders kitaplarında yazılamayan tarihin de mutlaka okunması gerektiğine vurgu yaptı. Gençlerin, ülkemizde 15 Temmuzda destan yazdıklarını ifade eden Şişman, “Gençlere çok şey borçluyuz, Allah’tan gençlerimize millet ve ümmet için fikir üretmeyi, vatan için cesaret vermeyi temenni ediyorum” dedi.
“Kitaplar Köprü Kurar”
Yazar S.Serra Erdoğan, Bingöl’e ilk defa geldiğini ve Bingöllüler ’in sıcak ilgisiyle karşılaştığını ifade ederek, “bol okumalı günler diliyorum. Yazmak, sefere çıkmaktır. Ben de şu anda seferdeyim. Bazen bir köprü kurar kitap, iz bırakır ve iz  bırakanlar unutulmaz. Türdav’a Bingöl Üniversitesi ile aramızda kurduğu köprüden dolayı minnettarım. Bu kurulan köprü sayesinde 11 kitabımı sizlere ulaştırma fırsatı buldum. Kitaba ve okumaya verdiğiniz değerden dolayı teşekkür ederim. Ayrıca Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ‘a, Genel Sekreter Doç. Dr. Abdullah Taşkesen’e,  Rektör Yardımcısı  Prof.Dr. Hakan Olgun’a, Kütüphane  Daire Başkanı Feride Kılıç’a ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Fuara katılan akademisyen, yazar, öğrenci ve vatandaşların fuar hakkındaki değerlendirmeleri
Doç. Dr. Abdullah Taşkesen (Bingöl Üniversitesi Genel Sekreteri)
“Okumak dinimizin de ilk emridir fakat ümmette okuma alışkanlığı hususunda eksiklik var diyen Taşkesen, şunları söyledi: “Bunun giderilebilmesi için öncü olarak üniversitelerin büyük bir rol oynaması lazım. Bingöl Üniversitesi olarak son dönemlerde getirmiş olduğumuz yazar ve düşünürler hem üniversitemizin hem şehrimizin hem de kültürümüzün tanıtılması için öncü oluyor. Türkiye’nin, kitap okuma ve fikir üretme açısından diğer gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldığına değinen Taşkesen, “Önce hocalar olarak biz çok okuyacağız ve öğrencilere farklı fikirler verdiğimiz zaman çocukların merak duygusunu cezbetmiş olacağız. Sürekli olarak aynı ifade, beyan, düşünceyi öğrencilere anlattığın zaman öğrenci ‘ben zaten bunları biliyorum’ der ama siz farklı bir düşünceyi ve sistemi anlattığınız zaman onlarda merak uyandırırsınız.”
Yrd. Doç. Dr. İsmail Narin (Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi)
“Fuarlar kitaplarla tanışmak için iyi bir fırsat”
Fuarların, kitapları tanıtmak için bir vesile olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. İsmail Narin, şunları söyledi: “Fuarlar her zaman kitaplarla tanışmak için iyi bir nimet ve fırsat. Burada önemli olan kitaba dokunmak, kitabı görmek, kitapla tanışmak. Ayrıca bu fuarlar üniversiteli olmanın bir yönüdür. İlimiz için iyi bir adım. Gelecek yıllarda daha düzenli ve geniş çaplı fuarlar bekliyoruz. Buraya gelen öğrenci arkadaşların mutlaka kitap almaları ve kendileri için mini bir kütüphane inşa etmelerini tavsiye ediyorum. Kitap bir dost, arkadaş ve bir rehberdir. Bu arada ilk etapta doğru kitap seçmek gerekir. İslam klasikleri ile tanışmamız, yakın tarihi iyi bilmemiz lazım. Bu anlamda din felsefesi, psikolojisi, İslam hukuku, hadis ve tefsir alanında kitapları almak, okumak, paylaşmak ve okuduklarımızı anlatmak bilgiyi artırmak için iyi bir vesile olur.”
Serkan Ayhan (Bingöl Üniversitesi İİBF Araştırma Görevlisi)
“Toplum olarak okumakla aramızda mesafe var” diyen Araştırma Görevlisi Serkan Ayhan, “Bu mesafeyi kitap okumakla, yazarlar ve bu gibi fuarlarla kapatabileceğimizi düşünüyorum. İnsanlar kitaptan ziyade yazarlarla bir araya gelmek istiyor. Kitap yazarıyla gerçekleşen tanışıklığın etkisiyle kitap okumayanlarda bir sıcaklık ve hoşnutluk oluşmuş olur. Bu da kitapla tanışmanın ilk adımı olur” şeklinde konuştu.
Muhammed Taha Gergerlioğlu (Yazar- Strateji ve İstihbarat Uzmanı)
Fuara katılan Strateji ve İstihbarat Uzmanı-Yazar Muhammed Taha Gergerlioğlu, “Bizde avam okumaz, sohbet kültürüyle dinler. Demek ki entelektüellerin azlığı söz konusu. Onların çoğalması lazım. O okuyucuların çoğalıp yorumlarını bolca yapabilmeleri ve haftalık sohbetlerin oluşması lazım. Osmanlı ve Selçuklu Dönemi’nde bunlar çok uygulandı. Modern dönemde bunu terk ettik. Tekrar bunu kazanmamız lazım. Bu şekilde halkın okuması sohbet kültürüyle daha da artırılabilir” dedi.
“İnternet Kullanımını Hastalık Durumuna Getirmemek Gerek”
Gençlere yönelik tavsiyelerde bulunan Gergerlioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Muhakkak internet bir bilgi kaynağıdır. Yarın yetenekli, donanımlı insanlar olmak istiyorsak genç yaşta okumaya daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. İnternet kullanımını hastalık durumuna getirmemek gerek. Bingöl Üniversitesi’nin yaptığı bu etkinlik mükemmel bir etkinlik. Kitap fuarları, kitapla tanışmak, onu seyretmek ve kitabın birkaç sayfasını okumak bile büyük bir kazançtır.”
Sinem Çelik (Öğrenci)
“Teknoloji ile insanları okumaktan geri tuttular”
Bingöl Üniversitesi öğrencilerinden Sinem Çelik de “toplum olarak kitap okumamızdaki bu düşüklüğün sebebi aslında bize okumanın sevdirilmemesidir. Çocukluktan bu yana sadece ‘Oku’ denmesinin ve bunun içeriğinin açılmaması. Ne için ne şekilde okuyacağım? Bu şekilde olunca çocuklar ve gençler okumaktan uzak duruyorlar. Teknoloji ile insanları okumaktan geri tuttular. İnsanlar boş vakitlerinde kitap okumak yerine daha çok telefonla uğraşmaya, bir şeyler izlemeye meylediyor. Bu da okuma oranını daha çok düşürüyor” dedi.
Adnan İhtiyar ( Suriye vatandaşı)
Bu tür fuarların kitap okuma alışkanlığının yaygınlaştırılmasına vesile olduğunu dile getiren Suriyeli Adnan İhtiyar ise “burada birçok alanda kitap var. İlahiyat, psikoloji, edebiyat olsun gerçekten güzel kitaplar var. Öğrenciler buraya gelirlerse sadece kendi alanlarıyla ilgili kitaplar görmez, birçok alanda kitap görür. İnternet üzerinden kitap okumak bu zamanlarda kitap fuarının önüne geçmiştir. Bir internet üzerinden bir de gerçekten kâğıt kokusunu alarak okumak var. İkisinin arasında büyük bir fark var. İnternet üzerinden kitap okuyanlara tavsiyem bir gün ellerine kitap alıp okusunlar. Hangisinin daha güzel olduğuna karar versinler” şeklinde konuştu.
Yüzden fazla yayınevi ve on bin kitabın sergilendiği fuarın açılışına Bingöl Belediye Başkan Yardımcısı Ragıp Atala, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Olgun, Genel Sekreter Doç. Dr. Abdullah Taşkesen, Bingöl Müftüsü Mecit Can, SGK İl Müdürü Muzaffer Çakan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Emin Çakan katıldı.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat